Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правоохоронні органи Російської Федерації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. СУДИ ЗАГАЛЬНОЇ ЮРИСДИКЦІЇ

Поняття судів загальної юрисдикції

Суди загальної юрисдикції являють собою судові органи, які діють на всій території РФ з метою здійснення правосуддя у цивільних, кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення.

Дані суди іменуються судами загальної юрисдикції, оскільки в їх компетенцію входить розгляд і вирішення переважної більшості правових спорів як в кількісному вираженні, так і за широтою охоплення правовідносин.

Суди загальної юрисдикції діють на всій території РФ і на всіх рівнях територіального устрою країни. При цьому всі судові органи загальнодоступні. У встановлених законом випадках особа має право звернутися до суду та отримати належний дозвіл виниклого спору.

Суди загальної юрисдикції входять в загальну судову систему РФ як се підсистеми. Це означає, що будь-який суд загальної юрисдикції одночасно є і судом, що входять в загальну судову систему. Але не всі судові органи відносяться до судів загальної юрисдикції. Так, даним поняттям не охоплюються Конституційний Суд РФ, конституційні (статутні) суди суб'єктів РФ, арбітражні суди. Отже, поняття "суди загальної юрисдикції" і "судова система РФ" співвідносяться між собою як філософські категорії частини і цілого.

Законодавство про суди загальної юрисдикції, крім Конституції РФ, складають наступні федеральні конституційні закони: "Про судову систему Російської Федерації"; "Про військових судах Російської Федерації"; "Про суди загальної юрисдикції в Російській Федерації". У даних актах містяться положення, що відображають систему судів загальної юрисдикції, їх структуру, повноваження, особливості організації та взаємодії між судами та іншими державними органами і посадовими особами.

У відповідності зі ст. 1 Федерального конституційного закону "Про суди загальної юрисдикції в Російській Федерації" система судів загальної юрисдикції складається з двох груп суден - федеральних судів загальної юрисдикції та судів загальної юрисдикції суб'єктів РФ. В основу такої диференціації покладено не функціональний ознака, а спосіб формування різних судових органів. До федеральним судам відносяться суди, які створені на основі федерального законодавства, до судам суб'єктів РФ - суди (точніше - судові посадові особи), обрання або призначення яких відбувається у порядку, встановленому законодавством того або іншого суб'єкта РФ.

До федеральним судам загальної юрисдикції належать:

- Верховний Суд РФ;

- верховні суди республік, крайові, обласні суди, суди міст федерального значення, суд автономної області, суди автономних округів (тобто суди суб'єктів РФ);

- районні суди, міські суди, міжрайонні суди;

- військові суди різних рівнів;

- спеціалізовані суди, їх повноваження, порядок утворення і діяльності яких встановлюються федеральним конституційним законом. (В даний час такі суди ще не створені.)

До судам загальної юрисдикції, утвореним суб'єктами РФ, ставляться світові судді.

Всі суди загальної юрисдикції у своїй діяльності рівним чином застосовують федеральне законодавство, а в необхідних випадках - законодавство суб'єктів РФ, інші підзаконні нормативні правові акти, а також міжнародні договори РФ, загальновизнані принципи і норми міжнародного права.

Судові органи, що входять в систему судів загальної юрисдикції, що не знаходяться між собою у відносинах влади і підпорядкування. При здійсненні правосуддя та реалізації інших повноважень конкретний судовий орган приймає рішення від свого власного імені і несе за нього повну відповідальність. Інстанційний пристрій системи судів загальної юрисдикції передбачає рух справи нижчестоящих судових органів у вищих і можливість подальшого скасування або зміни рішень. Тому повноваження різних елементів системи судів загальної юрисдикції можна більш повно розкрити, використовуючи не організаційний, а інстанційний підхід.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Посадові особи органів виконавчої влади як суб'єкти адміністративної юрисдикції у справах про адміністративні правопорушення
Суди загальної юрисдикції.
Податкова юрисдикція і податкове резидентство
Посадові особи органів виконавчої влади як суб'єкти адміністративної юрисдикції у справах про адміністративні правопорушення
Захист прав громадян в сфері соціального забезпечення в судах загальної юрисдикції
ОРГАНІЗАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СУДІВ ЗАГАЛЬНОЇ ЮРИСДИКЦІЇ. ОРГАНИ СУДДІВСЬКОГО СПІВТОВАРИСТВА В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
Суди загальної юрисдикції.
Податкова юрисдикція і податкове резидентство
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси