Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оцінка вартості підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. Методичні підходи та методи оцінки вартості підприємства (бізнесу)

Лекція 4 Застосування підходів і методів, використовуваних в оцінці

Прочитавши цю главу, ви будете знати:

o як правильно вибрати підхід і метод для оцінки об'єкта;

o етапи вибору методів.

При визначенні ринкової вартості бізнесу у відповідності з міжнародними стандартами МСФЗ, законодавством РФ, стандартами ФСТ можуть використовуватися три підходи: витратний, ринковий (порівняльний) і прибутковий.

Витратний підхід - сукупність методів оцінки вартості об'єкта оцінки, заснованих па визначенні витрат, необхідних для відтворення або заміщення об'єкта оцінки з урахуванням зносу і устареваний.

Витратами на відтворення об'єкта оцінки є витрати, необхідні для створення точної копії об'єкта оцінки з використанням застосовувалися при створенні об'єкта оцінки матеріалів і технологій.

Витратами на заміщення об'єкта оцінки є витрати, необхідні для створення аналогічного об'єкта з використанням матеріалів і технологій, що застосовуються на дату оцінки (ст. 15 ФСТ № 1).

Ринковий (порівняльний) підхід - сукупність методів оцінки вартості об'єкта оцінки, заснованих на порівнянні об'єкта оцінки з аналогічними об'єктами, щодо яких є інформація про ціни угод з ними.

Об'єктом (аналогом об'єкта оцінки) для цілей оцінки визнається об'єкт, подібний до об'єкта оцінки за основним економічним, матеріальним, технічним та іншим характеристикам, що визначає його вартість (ст. 14 ФСТ № 1).

Дохідний підхід - сукупність методів оцінки вартості об'єкта, заснованих на визначенні очікуваних доходів.

Метод оцінки - спосіб розрахунку вартості об'єкта оцінки у рамках одного з підходів до оцінки.

Підсумкова величина вартості об'єкта оцінки - величина вартості об'єкта оцінки, що отримана як підсумок оцінювачем обґрунтованого узагальнення результатів розрахунків вартості об'єкта оцінки при використанні різних підходів і методів.

Оцінювач зобов'язаний використовувати один з трьох підходів до оцінки чи обґрунтувати відмову від використання того чи іншого підходу. Оцінювач має право самостійно визначати конкретні методи оцінки в рамках застосування кожного з підходів. Вибір підходів і методів для оцінки об'єкта може здійснюватися в кілька етапів.

Етапи вибору підходів (методів) визначення вартості об'єкта

Перший етап - підготовка і аналіз інформації.

Повинні бути визначені:

o мета, заради якої проводиться оцінка;

o використовуваний вид вартості, який залежить від мети оцінки і визначає вибір методів;

o частка оцінюваної власності;

o обсяг необхідної інформації.

Другий етап - аналіз галузевих факторів і показників компанії. Вибір методів оцінки визначається характеристиками оцінюваного підприємства, етапом сто життєвого циклу.

Третій етап - визначається, які методи можуть бути використані: при аналізі активів (метод вартості чистих активів, метод ліквідаційної вартості), при аналізі доходів (метод дисконтованих грошових потоків, метод капіталізації доходів) і при порівнянні продажу об'єктів-аналогів (оціночні коефіцієнти: ціна/прибуток, ціна/грошовий потік, ціна/дивіденди і т. д. або метод угод).

Четвертий етап - аналізуються достатність і якість інформації за порівнянними компаніям. Якщо є певна кількість порівнянних компаній, то розраховуються коефіцієнти, які потім використовуються в методі ринку капіталу, або використовується метод угод.

П'ятий етап - складається прогноз динаміки майбутніх доходів, яка порівнюється з поточними. Якщо передбачувані майбутні прибутки значно вищі поточних, то застосовують метод дисконтованих грошових потоків, якщо ні, то метод капіталізації доходів.

Шостий етап - при використанні методів, заснованих на аналізі активів, визначається: чи є підприємство чинним (у цьому випадку використовується метод вартості чистих активів), якщо підприємство знаходиться на грані банкрутства, то застосовується метод ліквідаційної вартості.

Проведений поетапний аналіз є доказовою базою обґрунтованості вибору підходів і методів або відмови від їх використання для розрахунку вартості бізнесу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методи оцінки вартості підприємства (бізнесу)
Витратний підхід до оцінки бізнесу
Основні поняття оцінки вартості підприємства (бізнесу)
Застосування підходів до оцінки, включаючи вибір методів оцінки та здійснення необхідних розрахунків
Методи оцінки конкурентоспроможності товарів
Підходи і методи оцінки інтелектуальної власності і нематеріальних активів
Узгодження (узагальнення) результатів застосування підходів до оцінки та визначення підсумкової величини вартості об'єкта оцінки
Визначення ринкової вартості підприємства
Методи визначення митної вартості.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси