Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Чи стане "кольоровим" російське питання?

Сьогодні вже очевидно, що правила гри і дійові особи "кольорових революцій" досить точно визначені. Виникає закономірне питання: чи можлива "кольорова революція" в Росії? Це питання з особливою гостротою постало на порядку денному після парламентських виборів в грудні 2011 р. і широкомасштабних акцій протесту на Болотяній площі, які тривали аж до президентських виборів в березні 2012 р.

Думки вітчизняних експертів з цього приводу розходяться. Одні налаштовані досить оптимістично: Росія - не Україна, і, незважаючи на старання різних політичних та олігархічних груп, жодна "помаранчева революція" Російської Федерації не загрожує. Однак це зовсім не означає, що в Кремлі ніяк не готуються до появи майдану в Москві або Уфі. Аргументи прихильників цієї точки зору такі: сьогодні в Росії відсутні дві найважливіші передумови революції. По-перше, тут немає такої демографічної маси незадоволеною молоді, як у країнах, де революції здійснилися. По-друге, В. о. Путіну вдалося відновити централізацію бюрократичного апарату, і якщо щось влади і загрожує, то не повалення, а застій.

Є і ще один важливий фактор: сьогодні вже очевидно, що рушійні сили і лідери російської опозиції не відповідають головним умов переможного "кольорового" руху. У "оранжистів" немає авторитету серед значної частини суспільства; відсутня здатність діяти скоординовано і цілеспрямовано на тривалому проміжку часу. Вони не відчувають себе якоїсь системної цілісності, відмінної або навіть протистоїть домінуючій громадській силі і, може бути, суспільству в цілому; не здатні організувати значну частину населення на багатолюдні ненасильницькі дії протягом тривалого часу. Нарешті, відсутні згуртованість і єдність даної групи. Лідери Болотній площі представлені поруч маргінальних ліберальних політиків третього класу (Б. Нємцов тощо), персонажами світської тусовки, кількома дрібними громадськими організаціями та полумифическими партіями, нечисленним молодіжним рухом "Оборона" і групою А. Навального. Всі їх акції були безсистемні і закінчувалися найчастіше внаслідок внутрішніх скандалів і чвар.

Однак є й інша точка зору, і до неї теж необхідно прислухатися. Деякі політики стверджують, що "кольорова революція" в Росії вже почалася, і незабаром вона буде підхоплена в російських регіонах. Ряд російських експертів більш обережно відзначають, що Росія і особливо її столиця в майбутньому в силу цілого ряду причин не застраховані від "кольорових революцій" і тому необхідно відпрацьовувати механізми захисту. Небезпека розвитку революційної ситуації багаторазово зростає під час економічної кризи, до виходу з якого поки далеко. Сьогодні некомерційні і радикальні молодіжні організації є суб'єктами таких революцій, а їх об'єктом є влада. За кордоном існують відповідні методичні центри, що розробляють сценарії "кольорових революцій", є канали фінансування, а всередині країни є сили, готові діяти за цими сценаріями. Ситуація ускладнюється тим, що російська еліта не консолідована, а в країні все ще існує неблагополуччя в цілому ряді сфер суспільного життя.

Наприклад, в Москві наростаючі соціальні проблеми (гастарбайтери, бомжі, агресивні молодіжні угруповання і т. п.) цілком можуть бути використані для провокування "твиттерных революцій". Зокрема, присутність у Москві та інших великих містах Росії великої кількості мігрантів вельми полегшує реалізацію французького сценарію, адже тільки в столиці, за різними даними, в даний час знаходиться від 2,5 до 4 млн гастарбайтерів, в тому числі нелегальних, - цього більш ніж достатньо для організації масових заворушень.

Необхідно зазначити, що серед вітчизняних теоретиків "кольорових революцій" чимало прихильників активних дій. Так, російський економіст і публіцист Михайло Делягін (р. 1961) опублікував цілий список рушійних сил російської революції. На його думку, ударної політичною силою в Росії є молодь - студенти і маргінали спальних районів. Її будуть хаотично направляти як різні групи силової олігархії, так і намагаються використовувати стихійний протест політичні групи, серйозні комерційні структури, представники організованої злочинності (в тому числі наркомафія) і, можливо, деякі мусульманські діаспори, зокрема "Хізбут-Тахрір" ("Ісламська партія визволення"), що ставить своєю метою створення всесвітньої ісламської держави. Делягін прогнозує розхитування і дезорганізацію держави за допомогою терактів, провокування міжнаціональних конфліктів і сепаратистських устремлінь.

З усією очевидністю звідси випливає висновок: російські політики повинні активніше шукати методи протидії "кольоровим революціям", посилити інформаційно-пропагандистську роботу держави щодо їх запобігання. "Кольорові революції" - це нова форма інформаційної війни, і чисто силова модель протистояння їм - не вихід. Креативний підхід може бути знайдений в руслі стратегії непрямих дій", що передбачає активну роботу з молодіжними організаціями і адекватне рішення назрілих соціальних проблем, і більш чітку організацію міграційних процесів, а також обмеження кількості гастарбайтерів в столиці і великих містах Росії. Але найголовніше: зміцнення політичної системи, розвиток громадянського суспільства і запобігання соціальних розколів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Поняття ефективності російською та англійською мовами.До питання про точність перекладу
Кольорова металургія
Алгоритм "кольорових революцій": дійові особи та виконавці
Російська прожектер
Розміщення та економічна оцінка родовищ руд кольорових металів
ВИНИКНЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ РОСІЙСЬКОГО ЗАРУБІЖЖЯ
Російська естетична думка XIX ст.
Російська школа геополітики
Російське образотворче мистецтво XVIII-XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси