Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Медицейская культура

Влада у Флоренції перейшла до банкірської дому Медічі, як вже говорилося, в 1434 р. Багато років династія Медічі стояла на чолі Флоренції, яка пройшла шлях від демократичної форми правління до аристократичної, що позначилося на розвитку мистецтва цієї пори. Медицейская культура носить глибоко світський характер. Тільки в Італії XV ст. можна було представити свою кохану, Лукрецію Бути, колись викрадену з монастиря, і своїх дітей у образі Мадонни і Христа з Іоанном, як це зробив в одному своєму творі Філіппо Лінії (1406-1469), улюблений художник Козімо Медічі. Про життя Ліппі складали легенди. Він був ченцем, але пішов з монастиря, став бродячим художником, викрав з монастиря монашка і помер, якщо вірити Вазарі, отруєний родичами молодої жінки, в яку закохався вже в похилому віці. Релігійні теми, які втілювали художники флорентійського Кватроченто, перетворювались на світські твори з великою кількістю побутових подробиць, з портретами сучасників, наповнені живим людськими почуттями і переживаннями.

У другій половині XV ст. з посиленням ролі патриціату в мистецтві ще більш набувають значення витонченість і розкіш. Євангельські сюжети, зображені Доменіко Гірландайо (1449-1494) на стінах церкви Санта Марія Новела, по суті, являють собою трактування сцен побуту вищих верств флорентійського суспільства.

Особливої вишуканості флорентійське мистецтво досягає в кінці століття, за правління онука Козімо - Лоренцо Медічі, прозваного Пишним (1449-1492). Тверезий і навіть жорстокий політик, справжній тиран, Лоренцо разом з тим був одним з найосвіченіших людей свого часу. Поет, філософ, гуманіст, меценат, язичник за світовідчуттям, схильний, однак, до релігійної екзальтації, він перетворив свій двір на центр художньої культури того часу, де знайшли притулок такі письменники, як Анджело Поліціано (1454-1494), такі вчені і філософи, як Джованні Піко делла Мірандола (1463-1494), такі великі художники, як Боттічеллі і Мікеланджело. Полювання, карнавали, турніри змінюють один одного, учасники виявляють себе у мистецтві живопису, музики, скульптури, в красномовстві і поезії. Але в культурі двору Лоренцо Пишного багато суперечливого, вона занадто изнеженна, пронизана настроями декадансу, замкнута вузької соціальної середовищем.

Художником, який найбільш повно передали дух медицейської культури кінця флорентійського Кватроченто, виразником естетичних ідеалів двору Лоренцо Медічі був Сандро Боттічеллі (Алессандро ді Маріано Філіпепі, 1445-1510), учень Філіппо Ліппі. Галерея Уффіці зберігає дві його знамениті картини: "Народження Венери" (ок. 1483-1484) і "Весна" ("Primavera"; ок. 1477-1478; див. кольорову вклейку). У першій Боттічеллі зображає, як прекрасна богиня, народжена з піни морської, під подихом вітрів в раковині ковзає по поверхні моря до берега. Вже тут позначилися основні риси листи Боттічеллі: його декоративність, ошатність, ліричний і романтичний характер образів, його дивовижна здатність створювати фантастичний пейзаж, пастозно, майже рельєфно накладаючи фарби; властиві йому "готицизмы" (подовжені невагомі фігури, як ніби не стосуються землі). Боттічеллі створює цілком певний тип осіб, особливо жіночих: подовжений овал, пухкі губи, що здаються заплаканими очі. Цей же тип ми зустрічаємо і у "Весні", тема якої навіяна одним з віршів Поліціано.

Боттічеллі не любить конкретного, разъясненного сюжету. У картині "Primavera" з'єднані в єдину композицію фігури Весни, Мадонни, Меркурія, трьох грацій, німфи, зефіру та ін., представлені серед фантастичної природи, образ якої вмів так по-своєму, як якийсь зачарований сад, передавати Боттічеллі. Але обличчя Весни, разбрасывающей з подолу квіти, очужіло застигло, воно майже трагічно, що зовсім не асоціюється з радістю, яку вона несе. Цими ж рисами наділені його образи Мадонн; ще більш трагічно і нервово охарактеризовано його "Саломея", "Вигнана" та ін.

У 1480-ті рр. разом з Гірландайо і Перуджіно Боттічеллі розписує стіни Сікстинської капели Ватиканського палацу, і, таким чином, його фрескам судилося у віках змагатися з виконаними в наступному столітті розписами Мікеланджело. Останні роботи Боттічеллі, в основному "Оплакування", навіяні образом і трагічною долею Савонароли, під впливом якого художник опинився в 1480-1490-е рр. Пристрасні проповіді домініканського ченця, спрямовані не тільки проти тирана Медічі, розбещеності папства і занепаду релігії, а й проти всієї культури Ренесансу, привели на фанатичні багаття Савонароли, де спалювали безсмертні творіння ренесансної культури, і твори Боттічеллі. Останні десять років художник нічого не писав, після страти Савонароли перебуваючи в трагічній меланхолії.

До кінця XV ст. Флоренція, як і всі передові міста Італії, вступила в смугу економічного та соціально-політичної кризи. У першій третині XVI ст. Флоренція втрачає свою незалежність як місто-комуна, залишившись просто головним містом герцогства Тосканського, і перестає бути центром художнього життя. Але флорентійська школа Кватроченто залишила свій слід у мистецтві Відродження. Вона була першою, де вирішувалися проблеми лінійної і повітряної перспективи, анатомії, пластики людського тіла, точного малюнка, природного руху; лише колір, мабуть, не був найсильнішою стороною творчості флорентійських майстрів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Аналітичні концепції кризи культури
Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
Мови і символи культури, культурні коди (семіотика культури)
Властивості культури
Сучасні підходи до розуміння культури
Глобалізація в світі культурології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси