Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фізичне самовиховання і самовдосконалення - необхідна умова здорового способу життя

Фізичне самовиховання розуміється як процес цілеспрямованої, свідомої, планомірної роботи над собою, орієнтований на формування фізичної культури особистості. Він включає сукупність прийомів і видів діяльності, що визначають і регулюють емоційно забарвлену, дієву позицію особистості щодо свого здоров'я, психофізичного стану, фізичного вдосконалення та освіти.

Фізичне виховання і освіта не дадуть довготривалих позитивних результатів, якщо вони не активізують прагнення студента до самовиховання і самовдосконалення. Самовиховання інтенсифікує процес фізичного виховання, закріплює, розширює і удосконалює практичні вміння і навички, придбані у фізичному вихованні.

Для самовиховання потрібна воля, хоча вона сама формується і закріплюється в роботі, подоланні труднощів, що стоять на шляху до мети. Воно може бути пов'язане з іншими видами самовиховання - моральним, інтелектуальним, трудовим, естетичним та ін.

Основними мотивами фізичного самовиховання виступають: вимоги соціального життя і культури, домагання на визнання в колективі, змагання, усвідомлення невідповідності власних сил вимог соціально-професійної діяльності. В якості мотивів можуть виступати критика і самокритика, допомагають усвідомити власні недоліки.

Процес фізичного самовиховання включає три основних етапи.

Перший етап пов'язаний з самопізнанням власної особистості, виділенням її позитивних психічних та фізичних якостей, а також негативних проявів, які необхідно подолати. Ефект самопізнання обумовлений вимогливістю студента до себе. До методів самопізнання відносяться самоспостереження, самоаналіз і самооцінка. Самоспостереження - універсальний метод самопізнання, глибина та адекватність якого залежать від його цілеспрямованості і вміння суб'єкта бачити, систематично спостерігати на основі виділених критеріїв за якостями, або властивостями особистості. Самоаналіз вимагає розгляду досконалого дії, вчинку, причин, що викликали це, допомагає з'ясувати справжню причину вчинку і визначити спосіб подолання небажаного поведінки в наступний раз. Самооцінка тісно пов'язана з рівнем домагань, тобто ступенем труднощі досягнення цілей, які студент ставить перед собою. Розбіжність між домаганнями і реальними можливостями веде до того, що студент починає неправильно оцінювати себе, внаслідок чого її поведінка стає неадекватною. Самооцінка залежить від її якості (адекватна, завищена, занижена). Якщо вона занижена, то сприяє розвитку невпевненості у власних можливостях, обмежує життєві перспективи. Її адекватність значною мірою визначається наявністю чітких критеріїв поведінки, дій, розвитку фізичних якостей, стану організму та ін. Перший етап завершується рішенням працювати над собою.

На другому етапі, виходячи з самохарактеристики, визначається мета і програма самовиховання, а на їх основі складається особистий план. Загальна програма повинна враховувати умови життя, особливості особистості, її потреби. На основі програми формується особистий план фізичного самовиховання, в якому також визначено завдання (наприклад, виховання витривалості), використовувані засоби і методи (наприклад, біг, піші походи, прогулянки на велосипеді і т. д.), їх зміст (наприклад, біг у чергуванні з ходьбою 30 хвилин, їзда на велосипеді 1 годину) та дні проведення тренувальних занять (наприклад, 3 рази в тиждень).

Третій етап фізичного самовиховання пов'язаний безпосередньо з його практичним здійсненням. Він базується на використанні способів впливу на самого себе з метою самозміни. Методи самовпливу, спрямовані на вдосконалення особистості, називають методами самоврядування. До них відносяться самонаказ, самонавіювання, самоубеждение, самоупражнение, самокритика, самоободрение, самообязательство, самоконтроль, самоотчет.

Примірна форма ведення щоденника самоконтролю наведено в розділі 8. Систематичне заповнення щоденника самоконтролю є своєрідною формою самозвіту про зроблене за день, дозволяє аналізувати та своєчасно коректувати реалізацію програми ЗСЖ.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Здоровий спосіб життя і його складові
Технології формування здорового способу життя
Здоровий спосіб життя і його складові
ОСНОВИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ СТУДЕНТІВ
Методика складання індивідуальних програм фізичного самовиховання і занять оздоровчої, рекреаційної та відновлювальної спрямованості
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЩОДО СТВОРЕННЯ ЗДОРОВИХ І БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ
Крайня необхідність: поняття та умови правомірності заподіяння шкоди. Відміну від необхідної оборони
Підготовка до звіту як необхідна умова для успішного його формування
Необхідні умови цієї кондикций
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси