Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

В. Р. Гердер - викривач деяких просвітницьких тенденцій

І. Г. Гердер вбачає своєрідність Європи в тому, що вона занадто звеличує знання, і характеризує її як "одну вчений імперію", де "всі вчені складають між собою одне особливе держава", життя якого підтримується спільними засобами і взаємної ревнощами європейських держав. Між тим "ті вершини науки, до якої всі ми прагнемо, ніякої користі не приносять загальної людської природи". І. Р. Гердер зазначає, що, одного разу кинувшись до висот знання, ми вже не можемо зупинитися в своєму русі, хоча і ніколи не досягнемо універсального пізнання, розцінюючи його лише як міражі вищої науки.

Він відкрито виступаючи проти гіпертрофії знання, павуки, раціональності в поглядах просвітителів: "Не думайте, люди, що щастя в передчасному розвитку, в надмірній витонченості або що життєвий досвід - в знанні нерухомих і мертвих термінів науки, в умінні користуватися карколомними прийомами мистецтва, - все це не задовольнить жива істота, бо рецепт вызубривания назв і прийомів заучування не годиться для здобуття щастя. Якщо голова переповнена знаннями, будь у них чисто золото, то вона тисне на тіло, стискає груди, затуманює погляд, така голова - тяжкий тягар для життя. Чим більше ми стоншуємо сили душі, тим швидше відмирають пусті сили тіла; у прагненні охопити весь каркас мистецтва члени тіла, здібності наші в'януть, розіп'яті на пишно блещущем хресті. Благословення здоров'я - лише на душі діяльної, всі сили якої невтомно трудяться, і знову дяка Провидіння, яке весь людський рід в цілому, не надто утончило, а Землю аж ніяк не перетворило учений аудиторію. <...> Горе нещасній, який насолоджується життям, копаючись в глибинах свого єства". Просвітницькі тенденції, звернені до масам, він не поділяє: навпаки, "між культурою вчених та культурою народу є відмінність. <...> Ми ж тепер багато в чому змішали коло культури наукового і культури народної і цю останню довели майже до обсягу першої, а це, треба сказати, і даремно і шкідливо".

У руслі ідей про спадкоємність культурного досвіду стає цілком попятной позиція В. Р. Гердера стосовно сформованого серед багатьох просвітителів так званого європоцентризму: "Отже, якщо європейська чернь пишається Освітою, Мистецтвом, Наукою, якщо натовп гордовито зневажає три інші частини світу, так це пусте марнославство; європеєць, як божевільний в оповіданні, вважає своїми всі кораблі в гавані, всі винаходи людей, і все тільки тому, що коли він народився, всі ці винаходи, всі ці традиції вже існували поруч з ним". І далі: "Ніхто не заперечує, що Європа - це архів мистецтв і діяльного людського розуму; доля часів склала тут всі свої скарби, вони тут множаться і не лежать без руху. Але звідси не випливає, що у всякого, хто користується ними, розум першовідкривача; швидше навпаки, розум, користуючись чужими знахідками, обледащів: адже якщо в моїх руках інструмент, я не буду обтяжувати себе винаходом нового". Він не тільки відкинув европоцентризм як єдину точку відліку при встановленні норм та цінностей для всіх інших культур, але і засудив його в практичному сенсі як прагнення нав'язати чи прищепити іншим народам європейський спосіб життя: "Вимагати, щоб для свого щастя мешканці всіх частин світу ставали європейцями, - це нерозумна гординя", - підсумовує він.

І. Р. Гердер, подібно Ж.-Ж. Руссо, відповідає на питання про значення мистецтв і наук для щастя людей, але його відповідь позбавлений такої категоричності і однозначності, яка присутня у його попередника: "Набагато більш важке питання: як науки і мистецтва сприяли щастя людей; примножили ж вони щастя людей? Я думаю, що на це питання не можна відповісти просто "так" чи "ні", тому що і тут вся справа у тому, як люди користуються винайденим і знайденим, <...> не пробуджують наукові і художні таланти таких схильностей у людській душі, за яких людям все важче і важче знайти прекрасний дар - задоволеність, бо схильності ці, як балансир годин, безупинно противляться спокою і задоволення. <...> Як вирішити ці і багато інші питання, навчить нас дочко Часу - світла Історія". Їм відзначена " двоїста природа культурних діянь, - те, про що згодом писали представники Франкфуртської школи Т. Адорно і М. Хоркхаймер у своїй спільній праці "Діалектика Просвітництва". У В. Р. Гердера про це написано наступне: "Доля, ширяюча в усьому світі, змішувала отрута і протиотруту, користь і шкоду, одне пом'якшувала іншим. Винахідник пороху не думав про те, що іскра чорної пилу спричинить за собою жахливі руйнування і буде знищувати речі і держави, але ні він, пі ми не можемо припускати, які благотворні насіння укладені в бочці з порохом, на якій сидить тепер чимало тиранів і деспотів, які насіння кращого устрою світу майбутнього укладені в ній. Адже гроза очищає атмосферу!". З цих суджень В. Р. Гердера видно, що він проблематизує досягнення технічної епохи, справедливо закликаючи людство задуматися про можливі наслідки.

Не поділяючи багато ідей просвітницького свідомості, В. Р. Гердер все ж писав про "поступальний рух людського розуму" і вірив у прогрес, який зводив до виховання гуманності - в цьому він бачив мету існування людства. І. Р. Гердер впевнений, що істина, краса, любов - ось те, до чого завжди прагнула людина.

При описі життя окремих культур він звертався до ідеї циклизма. Так, при характеристиці історії арабської культури він зазначав, що "більша частина народів колишнього халіфату продовжує жити в нескінченних круговращениях". Не обмежуючись цією стратегією в аналізі Сходу, він поширює її і на європейський континент, відзначаючи, що "устроєм держави пояснюється те, що кругообертання відбувається у арабів швидше, ніж у римлян". Нагадаємо, що в попередньому розділі мова йшла про те, що багато просвітники наполягали на лінійній версії розвитку культури. Таким чином, в описуваний період історії мало місце одночасне співіснування теорій, що обґрунтовують як лінійне розвиток культури, так і циклічне, однак останні виявилися маловідомими і майже незатребуваними в західній культурі аж до початку XX ст.

Ідеї В. Р. Гердера з'явилися нічний для розвитку справді наукової етнології культури, знайшла своє вираження у працях Mocea, учня Е. Дюркгейма. Поряд з цим після В. Р. Гердера склалося і протилежний напрямок у розвитку теорії та історії культури: на її ідеї спиралися багато родоначальники расистських і націоналістичних теорій XIX ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

В. Р. Гердер: Просвітитель або контрпросветитель?
Дж. Вико як аналітик і критик деяких тенденцій сучасної йому епохи
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні тенденції культури в епоху глобалізму
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
Глобальні тенденції
СНД - деякі підсумки Співдружності
Характеристики деяких шкідливих речовин
Деякі підсумки
Про деякі особливості російської безробіття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси