Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічне значення Великих географічних відкриттів (ВГО)

Наука географія зародилася ще в Стародавній Греції, в часи Страбона. Перші відкриття відбувалися також з давніх часів (Стародавня Греція та Рим, Фінікія, нормани і т. д.). Але лише в XV ст., незабаром після Хрестових походів, почалися цілеспрямовані пошуки шляхів в "заморські" країни. Великими географічними відкриттями (ВГО) вважається період з кінця XV до середини XVII ст. Відкриттям в ці часи сприяли: 1) економічний фактор - європейцям потрібні були нові торгові шляхи; 2) соціально-економічний та політичний фактори - укріпити позиції в ході Хрестових походів і нескінченних міжусобиць європейського дворянства; 3) релігійний фактор - мова йшла про ескалацію ідей католицизму на нові території; 4) науково-технічний чинник - поширювалося вчення про кулястість Землі, зросла вантажопідйомність кораблів і т. д.; 5) пізнавальний фактор - люди прагнули розширити свій кругозір, збагатитися новими знаннями.

Предтечею ВГО стало відкриття в 1488 р. Бартоломеу Діаса: води Атлантичного і Індійського океанів змикаються! І Христофор Колумб у 1492 р. відбув на пошуки шляхів до Індії за завданням іспанського уряду, а досяг Америки! Васко да Гама незабаром проклав морем дорогу в Індію (1497-1498), а Фернан Магеллан у 1519-1521 рр. здійснив навколосвітню подорож і т. д.

Значення ВГО було всеохоплюючим і неоднозначним.

1. Були відкриті нові континенти - американський і Австралія, а також безліч островів в Океанії.

2. Прокладені і освоєні нові торгові шляхи - в Америку, Індію, Китай і т. д.

3. Утворилися перші колоніальні імперії - Іспанія і Португалія, Голландія. Почалися роботи на срібних і золотих копальнях Центральної і Південної Америки, створювалися плантації і т. д. Більше досягли успіху в економічному прогресі колоніальні країни другого ешелону: Англія і Франція.

4. В Європу хлинув потік золота і срібла викликав першу в світі інфляцію-знецінення грошей, що призвело до "революції цін".

5. ВГО сприяли переходу від мануфактури до фабрики, щоб задовольнити попит на товари масового споживання з боку населення колоніальних і напівколоніальних країн. ВГО стали як би "локомотивом історії", який привів людство з аграрного суспільства в індустріальне. Феодальні відносини поступово трансформувалися в капіталістичні (ринкові).

6. Це стало можливим завдяки появі світових ринків сировини, капіталів, праці, збуту товарів.

7. Незворотнім був прогрес у науці і техніці: географії, астрономії, біології, мінералогії і т. д. Розвивалося суднобудування в небачених розмірах і т. д.

8. Якщо до 1400 р. європейці освоїли 50 млн кв. км території Землі, то до 1600 р. - 310 млн кв. км з 510. У Європі з'явилися картоплю, томати, рис, чай, кава, какао.

Але почалося небачене пригнічення раніше вільних народів, загинули самобутні цивілізації інків та ацтеків, ганьбою для європейців стала работоргівля африканськими неграми. Виявився своєрідний обмін хворобами: східні люди звикали до алкоголю, а європейці - до тютюнопаління та вживання наркотичних речовин.

Але життя тривало. Зустрівшись лицем до лиця, Східна та Європейська (Західна) цивілізації ніколи вже не розвивалися паралельно. Почалися процеси взаємопроникнення культур.

Формування ринкового устрою: Голландія та Англія

Нідерланди можна назвати першою країною в Європі, де відбулося становлення ринкового сектора в економіці. Чим пояснити, що ця невелика країна на деякий час стала лідером світового економічного розвитку?

1. Природний фактор, безсумнівно, зіграв свою роль. Країна знаходиться на березі Північного моря, яке, як і Балтійське, здавна було освоєно людьми, а Голландія була найбільшою провінцією Нідерландів. Море періодично заливало її прибережні території, перетворюючи їх у болото, а меліорацією ще не займалися. Землі там було мало, і феодалізація не відбулася. І вільні люди ставали рибалками і моряками, привчалися до морського промислу. Рибальство обслуговували дві тисячі кораблів, особливо прибутковою була торгівля оселедцем.

2. Основоположним став торговий фактор. Міста Нідерландів активно торгували в складі Ганзи. Завдяки ВГО вони створили в 1602 р. торговельну Ост-Індську компанію для торгових оборотів в азіатських країнах, були перевізниками товарів.

3. Вони продавали і кораблі. Одночасно Голландія стала третьою після Іспанії і Португалії, колоніальною країною: у 1619 р. підкорила Індонезію, 1646-м приєднала Малаккська півострів, у 1656-му - острів Цейлон і т. д.

4. Велику роль в економічному посилення Голландії зіграв мануфактурний фактор. У більшості відразу розвивалися мануфактури централізовані, із застосуванням енергії води і вітру. До них ставилися і верфі. До XVII ст. діяло вже 130 верфей. У XVII ст. флот Голландії складався з 15 тис. кораблів і 150 тис. моряків. У цій країні зосередилася 75% світового флоту! Місцеві кораблебудівники обслуговували запити Англії, Росії та Польщі. Головними центрами промисловості торгівлі стали Антверпен, Амстердам, Роттердам, Заандам.

5. Величезною в цій країні була роль грошового капіталу і установ ринкової інфраструктури (банки, біржі). Але не розвивався промисловий капітал, який міг зародитися в умовах промислової революції на базі становлення фабрично-заводського виробництва. Промислової революції у них не було.

6. Найважливішу роль в економічному піднесенні Голландії і найбільшому наближенні до ринкової економіки зіграв політичний фактор. 12 з 17 провінцій Нідерландів повстали в 1566 р. проти Іспанії, під владою якої були, і дій інквізиції.

У 1579 р. на основі Утрехтської унії об'єдналися сім північних провінцій на чолі з Голландією і були створені Сполучені провінції Нідерландів. У світову історію Голландія увійшла як самостійна держава в 1609 р. В марксистській літературі національно-визвольній війні був наданий статус першої буржуазної революції. З цією характеристикою можна погодитися, так як до влади тут практично прийшли торговельно-промислові і фінансові кола місцевої буржуазії. Але перетворилася чи Голландія в "зразкову капіталістичну країну" у XVII ст.?

Країна не змогла втриматися "на посту" лідера Європи, з середини XVIII ст. до 1870 рр. була першою Англія.

До причин відставання Голландії відносяться: відсутність значних внутрішніх ресурсів для економічного прогресу в той час: територіальних (площа її становила 25 тис. кв. км), людських (населення у XVII ст. досягла 2 млн осіб); не було різноманітних сировинних ресурсів, тобто корисних копалин.

Підприємці країни, її еліта зайву увагу приділяли формуванню торгового і грошового капіталу. Не прагнули витратити кошти на технічні винаходи і впровадження їх на фабриках і заводах - їх не будували. Зупинилися в XVII-XVIII ст. на стадії так званого "мануфактурного капіталізму".

Але формування ринкового устрою в національній економіці відноситься до соціально-економічних досягнень Голландії XV-XVII ст. Поглиблення цього процесу спостерігалося в Англії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Великі географічні відкриття та їх соціально-економічні наслідки
Великі географічні відкриття (ВГО)
ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК СРСР І РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ (1945-2010 рр..)
Освіта - "великий зрівнювач"?
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
Формування ринкової економіки в країнах Західної цивілізації (кінець XVIII - початок XX ст.)
Інституційні засади формування ринкової економіки
Способи укладання товарів
Формування світової ринкової системи
Формування ринкового асортименту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси