Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Завоювання південноруських земель і встановлення іга

У 1239 р. монголи починають систематичні напади на Південну Русь. На початку року захопили Переяслав, Чернігів та вийшли до Дніпра (Менгу-хан). Ставку розбили навпроти Києва, князь Михайло Чернігівський втік в Угорщину. Але за наказом з Каракоруму військо монголів на Дніпрі зупинилося. Весною 1240 р. монголи перекинули частину сил з Наддніпрянщини на Північний Кавказ. Менгу-хан був відкликаний у Монголію. Обороною Києва керував воєвода Данила Галицького боярин Дмитр. В кінці 1240 р. Бату почав облогу Києва, 10 днів (листопад або грудень). Постійно кидали каміння з стінобитних знарядь, проломили стіну. Боярин Дмитр потрапив у полон, Бату помилував його "мужності заради його".

Монголи були змушені тримати сили проти половців у степах. З Києва вони повернули на захід Галицько-Волинську землю. Не було великих боїв. Після 3-денної облоги упав Галич. 9 квітня 1241 р. у битві при Лигнице монголи розбили польсько-німецьке військо Генріха II Побожного. Через 3 дні Субедей розбив військо угорського короля Бели IV в битві на річці Сайо. Монголи взяли Пешт, захопили Східну Чехію і Хорватію і в січні 1242 р. вийшли на берег Адріатичного моря. Візантія мала вторгнення монголів, але хрестоносці захопили Константинополь і витіснили візантійців з Європи в Малу Азію. Імператор в Нікеї вів боротьбу з турками. До 1242 р. монголи захопили значні території в Південній Європі, але втримати їх не змогли. Ослаблені в боях. Напади половців. Помер Угэдэй, і в 1242 р. Бату заснував столицю Сарай в пониззі Волги.

Половина Русі (Новгородська земля, Полоцьке, Турово-Пинське князівство та Смоленське) уникли вторгнення, але розділили з іншими землями тяготи виплати данини Золотій Орді. Особливий шкоди завдано містами (перший кам'яний храм був споруджений лише в 1292 р. - новгородська церква св. Миколи на Липне), загинуло багато князів і бояр. Юрій загинув з усіма синами. Монголи створили величезну військову імперію. Своєї адміністрації м-т в руських землях не створили. Князі і монастирі отримали ярлики. В 1243 Ярослав Всеволодович (брат убитого на Сіті Юрія) поїхав до Бату і був визнаний найстарішим князем Русі, отримав ярлик від Батия. Всі 6 синів Ярослава, крім малолітнього Ярослава, що сидів у Твері, залишилися живі після навали. Ярослав одразу зайняв володимирський престол і напав на Київське князівство. Південні князі не підкорялися. У 1246 Михайло Чернігівський та Данило Галицький вирушили в Сарай, і Михайло був зарізаний за наказом Бату. У Києві зміцнився намісник Ярослава боярин Дмитро Еикович. Усобиці не припинялися навіть під час ворожих вторгнень.

Ярослав 1246 був викликаний в Каракорум (столиця великого хана на сході, в Монголії) і там отруєний. У 1247 р. в Каракорум були викликані сини володимирського князя Олександр і Андрій, вони змогли повернутися на Русь лише в 1249 р. Щоб не давати одному князеві багато влади, хан віддав володимирське князівство (з Переславлем Залеському) молодшому братові Андрію, а старшому Олександру віддав Київ. У Олександра не було сил без Володимира, щоб боротися за Київ. Тому Олександр намагається зміцнитися на новгородському престолі. Андрій одружився на дочці князя Данила Галицького (1250 р.), що створювало передумови для широкого антиордынской коаліції. Але по Північно-Східної Русі пройшов похід Неврюя, а князь Андрій втік до Швеції. Олександр за наказом хана виїхав в Орду до походу Неврюя, і Бату визнав його володимирським князем (1252 р.). В Галицько-Волинське князівство був відправлений Бурундай. Щоб запобігти розгром князівства, Данило Галицький скорився. Всі фортеці на півдні Русі були срыты.

Руські князі стали васалами Золотої Орди. Орда обклала Русь даниною: гроші і військові загони. В 1257-1259 рр .. було проведено "число"-перепис в суздальських, рязанських і муромських землях. Повстання Новгород 1257 р. (не підкорялися Олександру Невському про сплату данини: навіть син Олександра Василь проти: посадник Михайло, підтримував Олександра, страчений за рішенням віча; до зими приїхав Олександр з татарським посольством - князя Василя відвезли у Володимир, боярам відрізали носи і засліплювали) і 1259 р. (у 1257 р. монголи розгромили литовців, що погіршило становище Новгорода; взимку 1259 р., дізнавшись про можливий напад татар і владимирцев, новгородці погодилися провести перепис; знову хвилювання; віче проти сплати данини; Олександр і татарські посли виїхали, що рівнозначно розриву світу; насилу бояри-прихильники Олександра переконали віче платить данину, щоб врятуватися від розорення).

Антимонгольские повстання в Ярославлі, Ростові, Суздалі в 1262 р. у Твері в 1327 р. та ін. В Ярославлі 3 липня 1257 р. відбулося повстання (Тугова гора), жителі вигнали ханських переписувачів, загинув князь Костянтин Всеволодович. У 1262 в Ярославлі спалахнуло нове повстання проти збирачів данини, особливо колишнього ченця Зосими, його труп кинули на поживу собакам. У тому ж році повстання в Ростові та Суздалі. Щоб не було карального походу, князь Олександр Невський поїхав в Орду і залагодив (він помер у 1263 р., можливо, отруєний в Орді, помер по дорозі додому, в Городці на Волзі). Олександр Невський зміг домогтися обмеження примусових наборів військ для монголів в руських землях. З 1269 р. данину збирали не баскаки (ординські чиновники, які мали в своєму розпорядженні військову силу, ставка головного баскака була у Володимирі), а самі руські князі. Ярославський князь Федір Ростиславович Чорний (1260-1299) отримав Ярославль в придане, подовгу жив в Орді і зміг повернути владу тільки з допомогою монгольського загону. Перший шлюб - Марія, другий - у хрещенні Ганна (Давид і Костянтин, за князя Давида в 1314 р. була знайдена Толгская ікона Богоматері).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Містобудівне зонування та його значення у встановленні правового режиму земель населених пунктів
Територіальне планування і його значення у встановленні правового режиму земель населених пунктів
Встановлення неправильності запису акта громадянського стану
Завоювання питомої Русі монголами
Правовий режим охорони та використання земель
Завоювання питомої Русі монголо-татарами
Поняття та зміст охорони земель
Встановлення факту прийняття спадщини
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОХОРОНИ ЗЕМЕЛЬ
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси