Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія в соціальній роботі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Різновиди ролей посередника

Виконання ролі медіатора означає, що соціальний працівник повинен бути готовий до зміни співвідношення сил і соціальної динаміки конфліктних відносин з допомогою впливу на переконання і поведінку сторін конфлікту, надаючи їм необхідні знання та інформацію, використовуючи більш ефективно потенціал переговорного процесу і допомагаючи учасникам прийти до спільного рішення. Американські конфліктологи В. Раб і Л. Браун довели, що навіть сам факт присутності соціального працівника незалежного від конфліктуючих сторін може стати надзвичайно важливим чинником позитивного вирішення конфлікту. Опоненти повинні бути готові допустити участь в конфлікті "третьої сторони" і допомогти в досягненні угоди.

Медіатори можуть підключитися до вирішення конфлікту на різних стадіях конфлікту - латентній стадії, стадії виникнення конфлікту, стадії виявлення конфлікту - відповідно до ступеня організації та інтенсивності конфлікту.

Латентні конфлікти характеризуються лежать в їх основі напругами, які ще не повністю розвинені і не мають сили поляризованого конфлікту (наприклад, непопулярні закони, які приймає Уряд РФ).

Зміни в особистісних відносинах, в яких одна сторона не обізнана про серйозність порушень, служать основою латентного конфлікту.

Медіатори, працюючи з людьми, включеними до рішення латентного конфлікту:

- допомагають сторонам знайти людей, зацікавлених у зміні відносин;

- допомагають їм у розробці взаємного процесу консультування щодо питань, що цікавлять;

- працюють зі сторонами в напрямку розробки та здійснення процесу вирішення конфлікту.

Конфлікти на стадії виникнення передбачають конкретні розбіжності між сторонами. Ці конфлікти мають потенціал для ескалації, якщо процедура можливого вирішення конфлікту не здійснюється. У цьому випадку медіатор допомагає почати процес переговорів, в ході якого сторони можуть обмінюватися думками по суті питання, наближаючись до вирішення проблеми.

Конфлікти на стадії виявлення - це конфлікти, в яких сторони перебувають у постійному протистоянні. Участь медіатора в конфліктах на даній стадії включає зміну процедури переговорів або втручання з метою виходу з глухого кута. Приклад: підключення соціальних працівників до вирішення соціального конфлікту під час страйків до закінчення строку ультиматумів. Медіатор не має права приймати рішення за учасників конфлікту. Ця характеристика відрізняє медіатора від судді або арбітра, які за законом зобов'язані приймати рішення для конфліктуючих сторін, що ґрунтуються на соціальних нормах, законах або контрактах. Мета юридичної рішення - не примирення, а винесення справедливого рішення на основі закону.

Медіатор може виконувати різні ролі та функції у процесі допомоги конфліктуючим сторонам у вирішенні конфлікту. У їх числі:

- "відкривач" комунікаційних каналів, який налагоджує процес комунікації між сторонами або допомагає поліпшення вже існуючої комунікації;

- "глас закону", який допомагає всім сторонам конфлікту визнати право інших брати участь в процесі переговорів;

- "організатор процесу переговорів", який забезпечує процедуру переговорів і часто - формальні моменти кожної зустрічі;

- "тренер", який навчає новачків, некваліфікованих учасників переговорного процесу;

- "експандер ресурсів", який надає процедурну допомогу сторонам і пов'язує їх із зовнішніми експертами, наприклад з юристами, надають необхідну інформацію;

- "дослідник проблеми", який дає можливість учасникам конфлікту розглянути проблему з різних точок зору, допомагає сформулювати основні проблеми та інтереси сторін і побачити взаємовигідні для сторін варіанти вирішення конфлікту;

- "реаліст", що допомагає приймати розумне рішення у відповідності з вимогами реальності;

- "лідер", що бере на себе ініціативу у веденні переговорів з допомогою організації відповідної процедури;

- "посередник" - більш нейтральна роль.

Нейтральність передбачає відсутність будь-яких переваг щодо конкретного результату посередництва. Установка посередника сигналізує учасникам конфлікту і про його бажання зберегти за учасниками право прийняти рішення.

Посередник безпристрасний. Він вільний від уподобань і упереджень.

Посередник - хороший слухач. Мається на увазі, що він повинен володіти технікою активного слухання.

Посередник - людина творча. Будучи вільним від емоційного і психологічного змісту конфлікту, він повинен бути самим креативним членом групи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Страхові посередники
- Посередник
Види посередників та їх характеристика
Посередники у конфлікті та їх функції
Венчурні інвестори як фінансові посередники
Функції банків як особливих фінансових посередників
Фінансове посередництво та фінансові посередники
Особливості діяльності посередника і основи ефективного посередництва
Основні стадії переговорів з участю посередника
Валютний ризик та його різновиди
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси