Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Возз'єднання

" Риссорджименто".

У 30-40-х роках ХГХ ст. рух за возз'єднання йшло в основному по двох руслах: 1) революційно-демократичного та республіканському і 2) військово-династичного і ліберально-монархічному у.

Демократично-республіканська течія була в 30-50-х роках представлено Мацціні і Гарібальді. Мацціні об'єднував переважно буржуазну інтелігенцію, радикальну дрібну і середню буржуазію, основне гасло яких свідчив: "Республіка і єдність".

Цілі маццинистов відповідали інтересам трудящих мас міста - робітників, ремісників, дрібної буржуазії. Однак самі маццинисты боялися народних мас, не розуміли необхідності поліпшити умови праці робітників і особливо необхідності аграрної революції. У результаті село активної участі в боротьбі не брала. Маццинистам ніде не вдавалося домагатися тривалих і міцних успіхів, і під кінець частина з них відкрито перейшла на сторону монархії.

У силу всіх цих причин возз'єднання Італії знизу - демократичним шляхом, в республіканській формі - не вдалося. Воно було здійснено зверху, ліберально-монархічної форми і військово-династичним способом, проте з опорою на народно-революційний рух міст.

Ліберально-монархічна течія, що виникла на початку 40-х років і відоме під назвою "Риссорджименто" ("Воскресіння"), об'єднувало переважно земельне дворянство П'ємонту, втянутое вже в капіталістичні відносини, і торгово-промислову буржуазію півночі, зацікавлену у внутрішньому італійському ринку. Найбільш видатним його представником став пізніше граф Кавур, а його центром - королівство П'ємонт.

Революція 1848-1849 рр.

1848-1849 рр. відзначені в Італії могутнім революційним вибухом, в якому зливається боротьба за три основні історичні завдання: буржуазну революцію, національне возз'єднання і національне визволення. По всіх семи італійським державам прокочується хвиля народної революції. Призвідниками боротьби виступають ліберальна буржуазія і робітники маси міста. Основну вимогу повсталих - конституція.

Рух починається в Сицилії, перекидається в Неаполь, і 29 січня 1848 р. неаполітанський король під тиском народу "дарує" Конституцію. Аналогічні події розігруються в П'ємонті. Буржуазія й ліберальне дворянство найбільших міст Генуї, Турина - подають королю петицію з вимогою конституції. 4 березня 1848 р. сардино-п'ємонтський король Карл-Альберт вирішується на Конституцію, так званий "П'ємонтський статут", який пізніше і став Конституцією возз'єднаної Італії.

Конституції вводить і великий герцог Тоскани.

Тепер в основу всіх цих конституцій була покладена не Іспанська конституція 1812 р., а набагато більш консервативна, Французька конституція (хартія) 1830 р.

14 березня 1848 р. і тато вводить Основний статут світського уряду Церковної області зі світським двопалатним парламентом, але із збереженням верховної влади в руках колегії кардиналів, від якої залежить утвердження законів.

В герцогствах буржуазна революція переплітається з боротьбою за національне визволення. Герцоги Модени і Парми, а потім і Тоскани - ці агенти Австрії - вдруге біжать.

Нарешті, маццинисты піднімають прапор боротьби за національне возз'єднання. 5 лютого 1849 р. їм вдалося проголосити республіку в Римі. Утворюється тріумвірат на чолі з Мацціні, який оголошує про скликання в Римі всеитальянского установчих зборів для створення єдиної італійської республіки. Республіка проголошується також в Тоскані (9 лютого 1849 р.).

Особливого значення набуває боротьба в Ломбардо-Венеції, де піднімається народне повстання проти австрійців. Після героїчних п'ятиденних боїв міланського населення австрійці очищають області. У Венеції проголошується республіка.

Перша національно-визвольна війна та її невдача.

Повне звільнення Ломбардо-Венеції було б неможливо без допомоги інших італійських держав. Монархічний П'ємонт, де вже раніше намічалося збіг інтересів поміщиків і торговельно-промислової буржуазії, очолив рух. Карл-Альберт Австрії оголосив війну і вступив зі своїми військами в Ломбардію, а разом з п'ємонтської армії героїчно билися добровольчі загони Гарібальді.

Щоб надати приєднання Ломбардії до П'ємонту демократичний характер, в Ломбардії 28 травня 1848 р. був проведений плебісцит, дав переважна більшість на користь приєднання до П'ємонту. При плебісциті на голосування ставилося виключно питання про приєднання, але не питання про державний устрій і конституцію. Таким плебісцитарним шляхом потім обставлялося приєднання до П'ємонту всіх італійських держав і областей. Про приєднання до П'ємонту оголосила і Венеція, потім Модена і Парма.

Однак у цьому переплетенні революційно-демократичного руху з ліберально-монархічною і військово-династичним надто виразно позначалася нерішучість, а потім і пряма зрада монархів народному справі: вони боялися широкого народного руху набагато більше, ніж австрійського панування. Союзники П'ємонту незабаром покинули його, і п'ємонтські війська були розбиті австрійцями. Та й сам Карл-Альберт, анітрохи не маючи на увазі спиратись у своїй боротьбі на озброєний народ, здав австрійцям Мілан, населення якого вимагало боротьби і готове було захищатися, і очистив Ломбардію. "...Австрійська армія здобула перемогу завдяки настільки ж боягузові, як і невмілому зради Карла-Альберта"'. Але і маццинисты виявилися абсолютно не в змозі оцінити необхідність аграрних реформ, оцінити значення масового руху для звільнення Італії: "Пан Мадзіні знає тільки міста з їх ліберальним дворянством і їх citoyens ficlaires (освіченими громадянами)"2. В результаті зради дворянства, слабкість і легкодухість буржуазії реакція в союзі з австрійськими та французькими багнетами перемогла в Італії, і всюди на приєднаних було до П'ємонту територіях відновлено старе положення.

Зокрема, Франція відновила тата на його престолі, і її війська з тих пір надовго водворились в Римі.

Але Савойська династія продовжувала грати роль національного "збирача землі" і прагнула зберегти престиж лібералізму. У той час як в інших італійських державах було відновлено абсолютизм, П'ємонту була залишена його Конституція.

Друга національно-визвольна війна і освіта італійської національної держави. Друга хвиля національно-визвольного руху розпочалася у вигляді династичної війни, але потім переросла в народно-революційний рух.

У 1859 р. П'ємонт (разом з Францією) оголосив Австрії війну, в результаті якої йому вдалося отримати Ломбардію. Декрет про приєднання підпорядковував Ломбардію "суверенітету та конституції П'ємонту".

Друга війна проти Австрії розв'язала нову хвилю національно-визвольного руху. Кавур (прем'єр-міністру П'ємонту) вдалося залучити на бік Савойської династії помірних маццинистов і створити Італійське національне товариство, що діяло легально в П'ємонті і таємно - в решті Італії.

З Тоскани, Модени і Парми в третій раз - і тепер остаточно - були вигнані герцоги, в Романьї (північна провінція Понтифікату) були роззброєні папські війська, і у всіх цих областях утворилися тимчасові уряду. Але на цей раз ні одне з них вже не проголошувало республіки; всі висловлювалися за приєднання до П'ємонту під владою Савойської династії.

Приєднання і тепер було оформлення через плебісцит, який відбувся в Тоскани і Емілії. На голосування і тут ставилося питання про приєднання до П'ємонту, але не про конституцію. На основі плебісциту було оформлено підпорядкування Тоскани і Емілії "суверенітету та конституції королівства Сардинії і П'ємонту" королівським декретом 1860 р.;

Потім прийшла черга Неаполітано-Сицилійського королівства, для боротьби за яку було використано демократично-революційний рух на чолі з Гарібальді. З таємною підтримкою Кавура Гарібальді в травні 1860 р. здійснив свій знаменитий похід на Сицилію і з опорою на широке народний рух завоював Сицилію і Неаполь.

Одночасно п'ємонтські війська вступили в Понтифікат і відвоювали у тата області Умбрію і Марки. Гарібальді, який став диктатором Південної Італії і співчуваючи республіканцям, відмовився від приєднання "обох Сицилії" до італійського королівства, але не зумів використати положення і добровільно передав владу королю.

Приєднання до П'ємонту Неаполітано-Сицилійського королівства Умбрії і Марки було в лютому 1861 р. Воно було оформлено вже ввійшло в практику шляхом плебісцитів, а за ними королівських декретів про поширення суверенітету і Конституції П'ємонту і на ці області.

У січні 1861 р. були проведені вибори у всьому королівстві, і 18 лютого в Турині зібрався перший парламент. П'ємонт було оголошено Королівством Італії на чолі з королем Віктором-Еммануїлом II (сином Карла-Альберта).

Зовнішнє політичне становище молодої держави було неміцно: ані Австрія, ані Франція не визнавали возз'єднаної Італії. До того ж за межами Італійського королівства залишалися Венеція, що перебувала під владою Австрії, і залишки Понтифікату з Римом - древньою столицею Італії. Але в 1866 р. Італія оголосила спільно з Пруссією війну Австрії, і в результаті цієї війни і за посередництва Наполеона Ш отримала Венецію. Незабаром інша війна, франко-прусська, створила сприятливу обстановку для приєднання Понтифікату. Після седанской катастрофи французькі війська залишили Рим, і 20 вересня 1870 р. у Рим вступили італійці. Плебісцит і королівський декрет оформили приєднання папської області, як раніше - Венеції.

Законом від 3 лютого 1871 р. Рим був оголошений столицею Італійського королівства і резиденцією короля. Возз'єднання Італії було закінчено.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Возз'єднання України з Росією
Політичний устрій перших років возз'єднання
Возз'єднання України з Росією і війна з Річчю Посполитою
Боротьба за возз'єднання Італії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси