Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічна думка римських аграріїв

Римське право - закріплення власності

Як зазначав К. Ясперс, духовні досягнення Осьового часу для західної думки передали македонці і римляни - народи грубі, але здатні до завоювань і управління. Вони створили дві найбільші за територіальним охопленням держави Стародавнього світу, поширили традицію елліністичної освіченості.

Найбільший полководець давнину - Олександр Македонський (356-323 до н. е..), потенціал і здібності якого розвинулися завдяки навчанню Арістотеля, провів свої звитяжні фаланги на схід до краю Ойкумени (відомої грекам території) - до Індії. Велике царство Олександра розпалося після його смерті на кілька невеликих, але досить потужних держав, на яких сформувався загальногрецьких (елліністичний) мова - койне. У столицях і торгових центрах елліністичних царств було налагоджено ремесло карбування золотих і срібних монет, які стали першими світовими грошима. Вчені в цих містах, особливо в Александрії Єгипетській, завершили виділення з філософії точних наук - математики, астрономії та картографії.

Па мовою народу, який створив іншу велику державу, що охопила з часом і Македонію, і Олександрію Єгипетську, була вперше здійснена систематизація вдача громадян (зокрема права власності) окремо від релігійних норм - римське право. Римське держава, "окольцевав" все Середземне морс, перетворило його в широку область вільної торгівлі та додатка активності "людей з сріблом" ("аргентариев"), зайнятих грошовими операціями. Найважливішим товаром були уражені в правах раби, які опинилися за межами римського права безпосередні виробники.

Хрематистика рабовласницького господарства: ефект масштабу і спеціалізація

Римські письменники з економічних питань, слідом за Аристотелем, вважали рабів "першим предметом володіння" і виклали принципи раціональної організації рабовласницького приватного господарства, сформованого у формі великих маєтків (латифундій) і менш великих вілл. Три найбільш відомих автора творів такого роду - Катон Цензор (ок. 234 - 149 до н. е..), Варрон (ок. 116-27 до н. е..) і Колумелла

(I ст. н. е..). Тематика і заголовки трактатів - "Про землеробство", "Сільське господарство", "Про сільське господарство" -дають підставу об'єднати цих авторів під загальним найменуванням аграріїв. В центрі їх уваги - прибутковість рабовласницького помістя. Катон викладав досвід визначення найкращого поєднання площі маєтку і кількості рабів, кожному з яких було дано максимально напружене завдання при мінімумі забезпечення; наводив набір культурних рослин і домашніх тварин, оптимальний з точки зору самозабезпеченості та вигідною продажу надлишків. Варрон, сучасник знаменитого повстання Спартака, називав рабів "говорячими знаряддями", але при цьому рекомендував панам не вдаватися до бичу, а до заохочення кращою їжею і одягом, відпочинком і наділення власною худобою. Найбільш вигідною Варрон уважав спеціалізовану віллу, близьку до міського ринку, завдяки якій можна було не тільки продавати надлишки, але й прикуповувати необхідні продукти. Колумелла вже приходив до висновку про обмежені можливості рабської праці, хоча рекомендував глибше проводити спеціалізацію в господарстві, не скуплячись на придбання більш умілих рабів та досліди по штучному поліпшення родючості ґрунту. Але він усвідомлював незацікавленість рабів в старанності і "тонкощах" землеробства і рекомендував здавати землю в оренду дрібним особисто вільним виробникам - колон.

В той час, коли Колумелла скаржився на недбалість рабів, а знаменитий автор "Природничій історії" Пліній Старший (23-79) зазначав, що рабовласницькі латифундії "згубили Італію", на східних окраїнах Римської імперії почалася запис (на мові койне) текстів Нового Завіту, які оповідають про спокутну хресної смерті Боголюдини Ісуса Христа заради спасіння людства.