Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво етрусків

Римське мистецтво багато в чому зобов'язане культури етрусків. Час існування етруського держави відноситься до VIII-IV вв. до н.е. Етруски жили на північному заході Апеннінського півострова. На чолі етруських міст стояв цар. Культура етрусків поєднала в собі риси грецьких і східних культур.

Архітектура етрусків не збереглася, оскільки матеріалом, з якого будували храми і будинки, були вапняк і піщаник. Але археологічні розкопки дають уявлення про планування будівель. Храми нагадували грецькі, з тією лише різницею, що вони зводилися на постаменті з глибоким портиком і широкими сходами. Храми прикрашалися теракотовими рельєфами. Форми рельєфів не відрізнялися ретельною обробкою. Грубі і наївні образи фантастичних статуй повні руху і життя. Етруски вірили в загробне життя, про це можна судити по розкопках гробниць. Гробниці складалися з кам'яних блоків, стіни їх розписувалися. За сюжетами цих розписів вчені багато дізналися про життя і побут етрусків. У етрусків був розвинений культ смерті. Збереглися похоронні урни для попелу, саркофаги, кришки яких прикрашалися скульптурою у вигляді багатофігурних композицій. Зображення умовні, але дуже виразні. Етруська кераміка також має свої особливості. За своїм виглядом нагадує бронзові вироби, так як обпікалися судини до чорноти. "Капітолійська вовчиця" (VI століття до н. е..), виконана у бронзі етруським майстром Вулкой і встановлена на Капітолійському пагорбі в честь повалення римлянами етруських царів, свідчить про високу майстерність етрусків у бронзовому литті.

У IV ст. до н.е. етруски потрапляють під владу Риму. Етруське мистецтво стане благодатним підґрунтям, на якому надалі буде розвиватися римська цивілізація.

Історія і культура Стародавнього Риму розділені на два періоду: епохи Римської республіки та Римської імперії.

Мистецтво Римської республіки (III-I ст. до н. е..) відноситься до періоду численних загарбницьких воєн і створення потужного військово-адміністративного держави, рівного якому в цю епоху не було. Завоювавши Грецію, суворі і жорстокі римляни були підкорені її культурою. Вони з жадібністю привласнювали собі чуже, але таке прекрасне і недосяжне мистецтво греків. Навчаючись у греків (грецька мова була офіційною мовою у римлян), римляни створили зовсім інше мистецтво. Історія римського мистецтва - це майже "історія мистецтва без імен" (Макс Дворжак). До художника ставилися як до мастеровому, ремісникові. Ми знаємо імена письменників, поетів, філософів. Імен художників майже не знаємо. Мистецтво Риму повністю підпорядковане правлячої влади. Тому в основі періодизації лежить час правління цезарів, потім імператорів. Те, що було сутнісним змістом для громадянина грецького поліса, стало атрибутом для римлянина.

Прагматизм мислення римлян позначився насамперед у будівництві. Рим стає центром республіки. Будівництво доріг, мостів, акведуків було життєвою необхідністю. Традиції будівництва цих об'єктів римляни запозичили у своїх попередників - етрусків. Аппієвий шлях, побудована для пересування римських легіонів, досі функціонує. У цій прямій і стрімкою, як стріла, дорозі знайшли вираз енергія і напір зароджувався імперського духу римлян.

У період республіки були побудовані мости через Тибр, що збереглися до наших днів. Архітектура республіки прагнула до простоти і лаконічності, але, дивлячись на химерні форми гробниць знаті, які будувалися по узбіччях доріг за містом (гробниця Цецилія Метеллы, що стоїть на узбіччі Аппієвої дороги, і деякі культові споруди), можна зробити висновок, що іноді архітектори відступали від цих правил. Прямокутні і круглі храми лише зовні схожі на грецькі. Своєрідність архітектурного рішення - поєднання кругової композиції і поздовжньої осі - проявилося вже в ранніх спорудах, прикладом можуть служити два збережених круглих периптеру - храм і храм Вести в Тіволі (I ст. до н. е..). Храми, зовні облицьовані мармуром або каменем, оточені колонами коринфського ордера. Таким чином, римський храм виглядав так: псевдопериптер на високому подіумі зі сходами і одним входом, поглиблений портик, склепінчасте перекриття.

Центром ділового і громадського життя Рима була площа форум, зазвичай оточена колонами. Тут зводилися головні храми, трибуни для ораторів, театри, на мідних дошках встановлювалися таблиці законів про права римських громадян. Площа прикрашалися мармуровими і бронзовими скульптурами. Форум Романум був розташований між двома пагорбами: Капітолієм і Палатином. Надалі кожен імператор буде прагнути увічнити себе у будівництві форуму спорудою, яка буде носити його ім'я.

Суворий час періоду республіки визначило і свій ідеал людини - гідного, твердого і непохитного. Саме такі люди завойовували, будували, створювали основи майбутньої великої імперії. Виникнення римського портрета пов'язане з культом предків. З XI ст. до н. е. з осіб померлих стали знімати воскові маски, за якими робили відливання у бронзі або висікали бюсти в мармурі. Скульптурні зображення були трьох видів: надгробні статуї, портретні погруддя та статуї. Незалежно від того, для якої мети створювалися зображення, загальним для них була точна передача індивідуальних портретних рис, через які ми вгадуємо сильні людські характери. Композиція портретних бюстів така: скульптор не показує рук, обмежуючись лише ліпленням шиї і частково плечей, конструкція голови чітка, губи вперто стулені, низькі надбрівні дуги, різкі риси обличчя, глибокі складки на щоках, сильний підборіддя - такий психологічний тип особи періоду республіки, такий був герой того часу ("Брут", "Чоловічий портрет", "Портрет Юлія Цезаря").

Портретні статуї цього періоду позбавлені ефектності і пози. Фігура одягнена в тогу, умовна назва таких статуй - "тогатус". Римська живопис дійшла до нас тільки завдяки розкопок Помпей і Геркуланума. Вивчення розписів будинків в Помпеях дозволило вченим виділити чотири стилю. Перший і другий стилі відносяться до періоду республіки. Перший стиль строгий і конструктивним, відтворює на площині стіни різні породи каменю (инкрустационный стиль). Другий стиль виникає в останній століття республіки (80 р. до н. е..). Для цього стилю характерна спроба просторових рішень: на фресках в центрі стіни зображувалися йдуть у глибину колонади, портики, іноді пейзажі та сюжети з міфологічними героями ("Одіссей у країні лістрігонів"). Кращими зразками розписів другого стилю є фрески вілли Містерій в Помпеях. Ілюструючи той чи інший сюжет, художник переслідував єдину мету: прикрасити інтер'єр будинку, звідси ефектна декоративність помпейських розписів.

Період пізньої республіки пов'язаний з іменем Юлія Цезаря (100-44 рр. до н. е.), який вів боротьбу за єдиновладдя. Цезар зосередив у своїх руках ряд важливих державних посад і фактично став монархом. Посмертний портрет Цезаря, створений уже в епоху Августа (63-14 рр. до н. е.), блискучий історичний документ переломної епохи, де скульптору вдалося підкреслити неабиякий розум, волю і внутрішню силу Цезаря.

Республіканський період в історії Стародавнього Риму закінчився. Римське держава до кінця I ст. до н. е. стало найбільшою рабовласницькою державою. Нескінченні повстання рабів, загарбницькі війни, внутрішні суперечності вимагали іншої форми правління. З 30-х рр. I ст. до н.е. починається нова сторінка в історії Риму - період імперії. Відтепер мистецтво буде залежати від смаків і звичаїв правлячих імператорів, що в кінцевому підсумку призведе до повного краху імперію і римську культуру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси