Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Надання земельних ділянок з публічної власності без попереднього узгодження місць розміщення об'єктів будівництва

Існує кілька етапів у процедурі надання земельної ділянки для будівництва без попереднього узгодження місця розміщення об'єкта. Якщо розглядати їх у контексті норм ГрК РФ, безпосередньо присвячених даному питанню, то виходить наступна послідовність.

У ході підготовки документів територіального планування федерального, регіонального та муніципального рівня (схем територіального планування та генеральних планів) визначаються межі земельних ділянок, наданих для розміщення об'єктів капітального будівництва відповідного публічного значення, а також межі зон планованого розміщення об'єктів капітального будівництва відповідного публічного рівня. Згідно з ними на муніципальному рівні приймаються Правила землекористування та забудови, що включають карту містобудівного зонування та містобудівні регламенти. В межах території муніципального освіти виділяються зазначені у ст. 35 ГрК РФ територіальні зони, для кожної з яких містобудівним регламентом визначаються види дозволеного використання земельних ділянок, їх граничні розміри та граничні параметри дозволеного будівництва (реконструкції) об'єктів капітального будівництва, а також обмеження у їх використанні.

В цілях встановлення меж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти капітального будівництва, або меж ділянок, призначених для будівництва, проводиться підготовка документації по плануванні території (ст. 41 ГрК РФ). У складі проектів планування території (або як окремий документ) готується проект межування території у цілях встановлення меж незабудованих земельних ділянок, які плануються для надання фізичним і юридичним особам для будівництва, а також меж земельних ділянок, призначених для розміщення об'єктів капітального будівництва федерального, регіонального або місцевого значення (ч. 2 ст. 43 ГрК РФ).

Проект межування включає в себе креслення межування території, на яких в тому числі відображаються межі сформованих земельних ділянок, які плануються для надання фізичним і юридичним особам для будівництва, а також межі земельних ділянок, призначених для розміщення об'єктів капітального будівництва державного або муніципального значення. У складі проекту межування (або в якості окремого документа) готуються містобудівні плани земельних ділянок стосовно забудованим або призначеним для будівництва (реконструкції) об'єктів капітального будівництва земельних ділянок (ст. 44 ГрК РФ). У складі містобудівного плану земельної ділянки зазначаються його межі, інформація про містобудівний регламент, технічні умови підключення об'єктів капітального будівництва до мереж інженерно-технічного забезпечення та ряд інших відомостей.

Таким чином, на торги органами публічної влади виноситься сформований земельну ділянку з установленими межами, щодо якого визначено його дозволене використання і технічні умови на підключення об'єктів до мереж інженерно-технічного забезпечення (включаючи розмір плати за це), який поставлений на кадастровий облік. При цьому в разі надання земельної ділянки для житлового будівництва у власність або оренду проводиться тільки аукціон (але не конкурс). При проведенні аукціону з надання ділянки для комплексного освоєння з метою житлового будівництва він надається тільки в оренду. Порядок проведення торгів детально регламентований ст. 38, 38.1 та 38.2 ЗК РФ. Закріплення даних процедур обумовлено спробою законодавця створити для власника земельної ділянки всі необхідні умови для того, щоб він міг приступити до будівництва без додаткових бюрократичних процедур і фінансових витрат, що є подальшим розвитком принципу "одного вікна".

Організатором торгів виступає власник земельної ділянки в особі відповідного органу публічної влади або спеціалізована організація, що діє на підставі договору з власником. Згідно п. 2 ст. 447 ГК РФ така спеціалізована організація може виступати як від імені власника, так і від власного імені. Як випливає з постанови Уряду РФ від 11.11.2002 № 808 "Про організацію та проведення торгів з продажу перебувають у державній або муніципальній власності земельних ділянок або права на укладення договорів оренди таких земельних ділянок", при продажу перебувають у федеральній власності земельних ділянок або права на укладення договорів оренди таких земельних ділянок, за винятком земель, наданих для потреб Збройних Сил РФ, організатором торгів є Російський фонд федерального майна (його відділення). При продажу перебувають у федеральній власності земельних ділянок, наданих для потреб Збройних Сил РФ, або права на укладення договорів оренди таких земельних ділянок організатором торгів є Міністерство оборони РФ (його уповноважені органи). При продажу перебувають у власності суб'єктів РФ або в муніципальній власності земельних ділянок або права на укладення договорів оренди таких земельних ділянок функції організатора торгів визначаються відповідно повноважним органом державної влади суб'єкта РФ або органом місцевого самоврядування.

Торги є відкритим за складом учасників і проводяться у формі аукціону або конкурсу. При цьому аукціон може бути відкритим або закритим за формою подачі пропозицій про ціну чи розмір орендної плати. Торги проводяться у формі конкурсу у разі необхідності встановлення власником земельної ділянки умов (обов'язків) щодо використання земельної ділянки. Виграв торги на аукціоні визнається особа, що запропонувала найбільш високу ціну, а за конкурсом - особа, яка але висновком конкурсної комісії, заздалегідь призначеної організатором торгів, запропонувало кращі умови. Аукціон і конкурс, в яких брав участь лише один учасник, визнаються що не відбулися (п. 5 ст. 447 ГК РФ). Форма торгів визначається власником продаваного земельної ділянки, крім випадків, передбачених законом. Прикладом таких випадків як раз і є ст. 38.1 та 38.2 ЗК РФ, імперативно встановлюють форму торгів по продажу ділянки для житлового будівництва - аукціон.

Особливим випадком надання земельної ділянки для будівництва без попереднього узгодження місць розміщення об'єкта є процедура надання ділянки в межах забудованої території, щодо якої прийнято рішення про розвиток. Такий ділянка надається без проведення торгів особі, з яким в установленому порядку укладено договір про розвиток забудованої території. Вказана земельна ділянка за вибором такої особи надається безкоштовно у власність або в оренду. Розмір орендної плати за вказану земельну ділянку визначається в розмірі земельного податку.

Орган місцевого самоврядування чи виконавчий орган державної влади суб'єкта РФ, уповноважений на розпорядження земельними ділянками, державна власність на які не розмежована, після затвердження документації з планування забудованої території, щодо якої прийнято рішення про розвиток, на підставі заяви про надання земельної ділянки особи, який уклав з органом місцевого самоврядування договір про розвиток забудованої території, визначає технічні умови на підключення об'єктів до мереж інженерно-технічного забезпечення, плату за підключення і приймає рішення про надання зазначеної земельної ділянки.

Рішення про надання земельної ділянки є підставою встановлення відповідно до заяви особи, який уклав з органом місцевого самоврядування договір про розвиток забудованої території, та за його рахунок меж такої земельної ділянки і проведення його державного кадастрового обліку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Надання земельних ділянок з публічної власності з попереднім погодженням місць розміщення об'єктів будівництва
Надання земельних ділянок для цілей, не пов'язаних з будівництвом
Оформлення права власності на земельну ділянку
Облік придбання основних засобів, земельних ділянок, об'єктів природокористування і нематеріальних активів
Порядок продажу земельних ділянок для садівництва, городництва, особистого підсобного господарства та індивідуального житлового будівництва
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
Загальна характеристика способів набуття права приватної власності на земельні ділянки громадянами та юридичними особами
ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ ТА ІНШИХ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
ПРАВО ВЛАСНОСТІ ТА ОБМЕЖЕНІ РЕЧОВІ ПРАВА НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Поняття та зміст права приватної власності на земельні ділянки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси