Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз організаційної невизначеності середовища

Як ми вже бачили, існує безліч факторів середовища, які впливають на організацію і ефект впливу яких на організацію може бути не зовсім явним. Для того щоб залишатися прибутковими, організації повинні протистояти невизначеності обстановки. Під невизначеністю ми маємо на увазі те, що часто рішення доводиться приймати без достатньої інформації про фактори середовища і керівникам, що приймають рішення, важко передбачити зовнішні зміни. Невизначеність обстановки підвищує ризик провалу стратегії організації і ускладнює розрахунок витрат і ймовірностей ризиків, пов'язаних з альтернативними стратегічними напрямками.

Організації намагаються отримати уявлення про невизначених умовах допомогою аналізу, намагаючись звести численні фактори обстановки до моделі, яка буде зрозумілою і згідно з якою можна діяти. У наступних розділах описується, як класифікується невизначеність зовнішньої обстановки і аналізуються можливі відповідні дії організації, з допомогою яких можна звести до мінімуму негативні впливи цих умов.

Рис. 1.1. Матриця оцінки невизначеності зовнішнього середовища

Очевидно, що ситуація, з якою стикаються організації, неоднакова. Конкретній обстановці відповідають різні рівні невизначеності. Ці різні рівні можуть бути класифіковані на основі аналізу двох характеристик:

- ступеня простоти або складності обстановки;

- ступеня стабільності або нестабільності (динамічності) подій.

Невизначеність зовнішньої обстановки зростає із збільшенням динамічності або ж з ускладненням її умов. Ступінь динамічності зовнішнього середовища визначається темпом і частотою змін (рис. 1.1).

Вимірювання невизначеності зовнішнього середовища за принципом "просте - складне". Вимірювання за принципом "просте - складне" має відношення до кількості і несхожості зовнішніх елементів, пов'язаних з діяльністю організації: в складній зовнішньому середовищі взаємодіє безліч різних зовнішніх елементів, що роблять вплив на організацію.

Складність може виникати відмінності в елементах зовнішнього середовища, з якими стикається організація (наприклад, міжнародна організація, яка працює в багатьох країнах), а також бути результатом суми знань, необхідних, щоб впоратися з впливом обстановки (наприклад, вимога до аерокосмічної компанії).

Неважко навести приклади організацій, що діють у простому середовищі. Це, наприклад, продовольчий магазин або курси навчання іноземної мови. У подібних випадках єдиними справді важливими зовнішніми елементами є кілька конкурентів, постачальники і споживачі. Державне регулювання мінімально, зміни в культурі мають незначний вплив.

У складному середовищі діють університет або районна управа. В університеті перетинається цілий спектр наук. Вони є місцевими центрами культурного обміну та обміну цінностями. Університети вступають у взаємодію з урядом і фондовими установами, професійними та науковими асоціаціями, випускниками, корпораціями. Це формує більшу кількість зовнішніх елементів і складну зовнішню обстановку. Районна управа виконує різноманітні господарські і соціально-політичні функції, спрямовані насамперед на задоволення потреб населення та організацій, діючих на території району. Її робота визначається постановами префекта і мерії, запитами та скаргами населення, необхідністю забезпечення успішної роботи в районі міських служб та багатьма іншими факторами.

Вимірювання невизначеності зовнішнього середовища за принципом "стабільна - нестабільна". Дана характеристика має відношення до темпів зміни зовнішнього середовища. Організації можуть діяти в середовищі, де зміна одного або багатьох факторів відбувається повільно або дуже швидко. Наприклад, компанії з виробництва електронно-обчислювальної техніки діють у дуже нестабільних або динамічних зовнішніх умов, у той час як багато муніципальні установи (наприклад, загальноосвітні школи або служби з прибирання території) працюють у стабільній обстановці.

Стан "складна - стабільна середовище". Стан зовнішнього середовища "складна - стабільна" є в деякій мірі більш високий рівень невизначеності. При зовнішньому аудиті необхідно врахувати велику кількість факторів, проаналізувати їх та оцінити їх вплив на ефективність організації. Однак у подібному середовищі зовнішні фактори не змінюються швидко або несподівано. Діяльність університетів, компаній з виробництва електрообладнання, страхових компаній здійснюється в такій складно-стабільної середовищі. Є велика кількість зовнішніх елементів, але, хоча вони і змінюються, зміни щодо поступові і передбачувані.

Стан "проста - нестабільна середовище". У такий зовнішній обстановці відбувається подальше зростання рівня невизначеності. Хоча у організації може бути всього декілька зовнішніх факторів впливу, їх зміни труднопредсказуемы і вони несподівано реагують на ініціативи організації. Прикладами організацій, діючих в такому типі зовнішнього середовища є виробники модного одягу, персональних ЕОМ, шоу-бізнес. Діючі в цьому секторі організації стикаються з постійно мінливими пропозицією і попитом.

Стан "складна - нестабільна середовище". Найбільш високий рівень невизначеності виникає в сложнонестабильной обстановці. На організацію впливає велика кількість зовнішніх факторів, вони часто змінюються і різко реагують на ініціативи організації. Коли одночасно змінюються кілька факторів, зовнішнє середовище стає вируючої, або, як її називають, турбулентною. З такою середовищем стикаються, наприклад, електронні фірми і авіакомпанії. Так, авіакомпаніям протягом всього лише декількох останніх років довелося протистояти зростанню числа регіональних авіакомпаній, війні тарифів, злету цін на паливо, тісноті в аеропортах, зміни попиту споживачів і т. д. З подібними ситуаціями стикаються аерокосмічні корпорації, компанії зв'язку, фармацевтичні фірми та багато інших.

Показники складності і нестабільності зовнішнього середовища по-різному впливає на організаційну поведінку окремих функціональних підрозділів організації. Розглянемо в якості прикладу вплив цих показників на кадрову службу організації.

Проста і стабільна середовище - найпростіша для роботи відділу кадрів. Прогнозування потреби в персоналі відносно нескладно, оскільки воно може ґрунтуватися на минулих тенденціях. Необхідність зміни методів стимулювання праці та мотивації незначна у зв'язку з низькими рівнями конкуренції. Доходи від продажу і рівні прибутку, швидше за все, будуть залишатися постійними, тому фонд заробітної плати не змінюється. Застосовуються рутинні процедури для пошуку та відбору персоналу. Оцінити інформацію про зовнішнє середовище відносно легко, так як кількість включених елементів невелика.

Складна і стабільна середовище. З точки зору перспектив управління персоналом цей випадок також не представляє серйозних проблем. Прогнозування потреби в додатковій робочій силі відносно нескладно у зв'язку з високим рівнем стабільності і досить значним постійністю ринку праці. Оцінка інформації набагато складніше із-за значної кількості залучених елементів. Однак немає серйозної необхідності для зміни політики щодо роботи з персоналом, так як використовувані методи роботи досить ефективні.

Проста і нестабільне середовище. Цей випадок є більш значні проблеми. У зв'язку з високим рівнем динамічності ситуації на ринку праці, прогнозування результатів роботи ускладнено. Проблеми оцінки менш значні внаслідок невеликої кількості діючих елементів. Однак, можливо, доведеться переглядати й удосконалювати методи відбору персоналу, систему преміювання, мотивації.

Складна і нестабільна середовище. Це найменш сприятливий стан зовнішнього середовища для діяльності служби персоналу. Воно робить процес кадрового планування надзвичайно важким. Прогнозувати кадрові зміни складно з-за високого рівня комплексності проблем, труднощів зі збиранням інформації та неможливості ґрунтуватися на минулих тенденціях. Управління персоналом, його планування надзвичайно ускладнене через циклічних змін потреби в персоналі і нестабільності ринку робочої сили. Оцінити інформацію дуже важко внаслідок великої кількості включених змінних. Ймовірно, доведеться більш широко використовувати послуги кадрових агентств.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організаційні механізми і способи подолання невизначеності
Аналіз пов'язаної групи рішень в умовах повної невизначеності
Аналіз зовнішнього середовища та її впливу на реалізацію альтернатив
Аналіз факторів зовнішнього середовища
Аналіз техніко-організаційного рівня і інших умов виробництва
Аналіз пов'язаної групи рішень в умовах часткової невизначеності
Поняття невизначеності
Аналіз зовнішнього середовища
Менеджмент в умовах невизначеності зовнішнього середовища
Аналіз організаційно-технічного рівня і інших умов виробництва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси