Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Політичні партії та громадські об'єднання

В країні існує фіктивна багатопартійна система, так як КНР, створена китайськими комуністами за підтримки більшості народу, є соціалістичною державою. В цих умовах не може існувати традиційна багатопартійність. У привілейованому становищі знаходиться Комуністична партія Китаю (КПК), заснована в 1921 р. і побудована на жорстких централізованих засадах. Її керівники або представники очолюють найважливіші державні інститути і багато громадські організації (профспілкові, молодіжні, жіночі та ін). Тільки ця правляча партія може створювати свої організації (осередку) в Народно-визвольної армії Китаю і в спецслужбах. З кінця 1970-х рр. КПК проводить політику соціалістичної модернізації з метою перетворення Китаю у високорозвинену державу до середини XXI ст. Компартія веде боротьбу за утвердження ідеалів соціалізму і комунізму, проти "буржуазної, феодальної та іншої тлетворной ідеології". Партійні установки у сфері культури і мистецтва націлені на відображення "оптимістичного духу, властивого китайському народу".

В рядах КПК - 70 млн членів. Черговий XVII з'їзд КПК відбувся у жовтні 2007 р. На сучасному етапі розширена соціальна база КПК - це не тільки передові робітники, селяни, трудова інтелігенція, але і вважалися раніше "буржуазним елементом" китайські підприємці. З кінця XX століття в країні існує набирає економічний вплив, самостійний шар приватних підприємців. Їм тепер дозволено вступати в правлячу партію і займати в ній керівні посади.

Хоча марксизм-ленінізм залишається офіційною ідеологією, проте в партійних документах КПК в останні роки всі частіше говориться про концепції наукового розвитку. Її основні вимоги - "всебічність, гармонійність і стійкість, а корінна методологія - єдина і комплексна координація". Попри великі соціально-економічні перетворення останніх десятиліть, керівна роль Комуністичної партії у суспільстві і державі залишається непорушною.

У КНР легально діють вісім інших, дрібнобуржуазних по соціальній базі партій, які, проте, не є опозиційними організаціями. Законодавство КНР забороняє будь-яким особам і організаціям підривати соціалістичний лад. Діяльність таких партій суворо регламентується і контролюється владою. Це такі малочисельні організації, які проводять дружню по відношенню до КПК політику і визнають її гегемонію, як Революційний комітет гоміндану, Китайська партія справедливості, Суспільство 3 вересня, Асоціація демократичного національного будівництва,

Селянсько-демократична робоча партія, Ліга демократичного самоврядування Тайваню. В офіційних китайських виданнях, а також у статутах майже всіх цих партій кажуть, що вони є "політичним союзом, що складається з частиною соціалістичних трудівників і частиною з патріотів, які підтримують соціалізм, політичною партією, яка соціалізму".

Назва партій не відображає їх специфіку та соціальну базу. Так, Китайська партія справедливості спочатку була організацією, створеною китайцями, які живуть за межами країни. Нині більшість членів партії складають репатріанти і родичі китайців, що проживають за кордоном. Кістяк (основу) Селянсько-демократичної робочої партії складають не робітники й селяни, як це випливає з назви, а працівники медицини, охорони здоров'я, науки.

У Китаї діє велика кількість громадських організацій. Серед них Комуністичний союз молоді, Всекитайська федерація жінок, Всекитайська федерація профспілок, а також товариства, що підтримують різноманітні зв'язки із співвітчизниками за межами КНР.

Центральний комітет Компартії Китаю перед прийняттям важливих політичних і державних рішень проводить різного роду зустрічі з демократичними партіями і громадськими організаціями, на яких роз'яснюється політична лінія правлячої партії, офіційний курс КНР. Члени цих партій представлені в законодавчих (представницьких) органах, у тому числі на Всекитайській зборах народних представників, невеликим числом своїх активістів.

У законодавстві відбито існування Єдиного фронту - об'єднання всіх партій, громадських формувань під керівництвом КПК. Його організаційною формою є народна політична консультативна рада. У програмних документах Єдиний фронт визначається як широкий патріотичний союз різних демократичних партій і народних організацій, що об'єднує всіх соціалістичних трудівників, що підтримують соціалізм, і патріотів, які виступають за об'єднання Батьківщини. Завдання об'єднання материкового Китаю (КНР) та острова Тайвань, висунута понад півстоліття тому КПК і стала найважливішою державним завданням, все ще не здійснена, хоча і підтримується більшістю китайців.

Отмстим ще раз, що КПК - правляча партія, яка займає привілейоване положення в державній системі і суспільно-політичного життя. В найближчому майбутньому збережеться монополія Компартії на владу, хоча в майбутньому, можливо, виникне півтора партій паю система, заснована на відносинах КПК з однієї з вищеназваних дрібнобуржуазних партій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ
Політичні партії
Політичні партії
Типологія політичних партій
Поєднання інтересів - політичні партії та голосування
Партійна система і основні політичні партії
Політичні партії
Політичні партії в період Веймарської конституції
Партійна система і основні політичні партії
Політичні партії та інші учасники політичного процесу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси