Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Надання першої долікарської допомоги потерпілому від електричного струму

Дії персоналу при ураженні людини струмом

Весь персонал, що обслуговує електроустановки, щорічно повинен навчатися прийомам звільнення від електричного струму, виконання штучного дихання і зовнішнього масажу серця. Заняття проводять компетентні особи з медичного персоналу з відпрацюванням практичних дій на тренажерах.

Відповідальність за організацію навчання несе керівник підприємства.

Якщо людина доторкається рукою до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою, то це викликає мимовільне судорожне скорочення м'язів кисті руки, після чого звільнитися від струмоведучих частин він самостійно вже не в силах. Тому перша дія надає допомогу - негайне відключення електроустановки, до якої торкається потерпілий. Вимкнення здійснюється за допомогою вимикачів, рубильників, викручування пробок та інших способів. Якщо потерпілий знаходиться на висоті, то при відключенні установки необхідно стежити, щоб він не впав.

Якщо відключити установку складно, то необхідно звільнити потерпілого, використовуючи всі засоби захисту, щоб самому не виявитися під напругою (рис. 11.9).

Рис. 11.9. Заходи безпеки при наданні допомоги ураженому електричним струмом

При напрузі до 1000 В для звільнення потерпілого від проводу, який впав на нього, можна скористатися сухою дошкою або палицею. Можна також відтягнути за сухий одяг, уникаючи при цьому дотику до металевих частин і відкритим ділянкам тіла потерпілого; діяти однією рукою, тримаючи другу за спиною. Надійніше всього надає допомогу використовувати для звільнення потерпілого діелектричні рукавички гумові килимки. Після звільнення потерпілого від дії електричного струму необхідно оцінити стан потерпілого, щоб надати відповідну першу допомогу.

Якщо потерпілий знаходиться у свідомості, дихання і пульс стійкі, то необхідно укласти його на підстилку; розстебнути одяг, створити приплив свіжого повітря; створити повний спокій, спостерігаючи за диханням і пульсом. Ні в якому разі не можна дозволяти потерпілому рухатися, так як може настати погіршення стану. Тільки лікар може вирішити питання, що робити далі. Якщо потерпілий дихає дуже рідко і судорожно, але в нього прощупується пульс, необхідно відразу ж почати робити штучне дихання.

Якщо у потерпілого відсутні свідомість, дихання, пульс, зіниці розширені, то можна вважати, що він знаходиться в стані клінічної смерті. У цьому випадку необхідно терміново приступити до оживлення організму за допомогою штучного дихання за способом "з рота в рот" і зовнішнього масажу серця. Якщо протягом всього 5-6 хв після припинення серцевої діяльності не почати відновлювати організм потерпілого, то без кисню повітря гинуть клітини головного мозку і смерть клінічної переходить у біологічну; процес стане незворотнім. Отже, п'ятихвилинний ліміт часу є вирішальним фактором при пожвавленні.

З допомогою непрямого масажу серця в поєднанні зі штучним диханням будь-яка людина може повернути постраждалого до життя чи буде виграно час, необхідний для прибуття бригади реаніматорів.

Техніка проведення штучного дихання

З усіх існуючих безаппаратных методів штучного дихання найбільш ефективним є метод "з рота в рот". При цьому повітря, що видихається, цілком придатний для штучної вентиляції легенів постраждалого (рис. 11.10).

Рис. 11.10. Проведення искусственною дихання (а) і непрямого масажу серця (б)

Перед тим як почати штучне дихання, необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів. У непритомному стані у людини розслаблюються м'язи шиї, що призводить до западанию мови і надгортанника і, таким чином, закупорки дихальних шляхів. Для забезпечення прохідності дихальних шляхів необхідно покласти одну руку під шию потерпілого, великими вказівним пальцями іншої затиснути ніс, а краєм долоні, спираючись на лоб, закинути голову, потім зробити глибокий вдих і, нагнувшись до потерпілого, щільно притулити свої губи до губ потерпілого і зробити видих. При проведенні штучного дихання необхідно безперервно стежити, чи добре піднімається грудна клітка потерпілого при штучному диханні (вдих). Вдих повинен тривати близько однієї секунди. Пасивний видих зазвичай триває протягом 2 с. В паузі перед наступним вдихом виконується 5-7 масажних рухів на серце.

Техніка проведення непрямого масажу серця

Як відомо, серце розташоване між двома кістковими утвореннями: грудиною і хребтом. Якщо людину покласти на спину на що-небудь тверде (підлога, стіл), а на нижню третину грудини натискати двома руками з такою силою, щоб серце сдавливалось кістковими поверхнями, то кров з нього буде виштовхуватися у великі артерії. При відпусканні рук від грудей за рахунок еластичності серце повертається до початкового об'єму і кров з великих вен підсмоктується в порожнину серця.

Для проведення непрямого масажу серця надає допомогу кладе долоню правої руки на нижню половину грудини (відступивши на два пальці вище від її нижнього краю); при цьому пальці піднімають. Долоню лівої руки він кладе поверх правої поперек і натискає, допомагаючи нахилом свого корпусу. Натискання виробляють швидкими поштовхами тривалістю не більше 0,5 с.

Якщо реанімацію проводить одна людина, то на кожні один-два вдування він проводить 6-12 натискань на грудину. За одну хвилину необхідно зробити не менше 12 вдуваний і 72 натискання. Якщо при пожвавленні беруть участь дві людини, то співвідношення "дихання - масаж" повинно становити 1 : 5 і робитися по черзі, щоб не створювати при натисканні на грудну клітку додаткового опору вдуваемому повітрю.

Ефективність реанімаційних заходів визначається по появі пульсу на великих артеріях, звуження зіниць, відновлення самостійного дихання. Якщо дихання не відновлюється і зіниці розширені, штучне дихання і масаж серця не можна переривати навіть на короткий час до приїзду швидкої допомоги. При цьому необхідно зауважити час від моменту настання клінічної смерті до початку реанімаційних заходів, а також їх тривалість. Це допоможе лікарям визначити подальшу тактику лікування потерпілого.

Останнім часом розглядається питання про ножному масажі. Дійсно, щоб здавити грудину на 3-5 см, необхідно докласти зусилля близько 500 Н (50 кг), а це не кожному під силу. Тому ножний спосіб може бути використаний в тих випадках, коли надає допомогу не володіє достатньою силою рук для правильного виконання натискань на грудину. Натискання в цьому випадку роблять п'ятою ноги.

Контрольні питання

1. Перерахуйте причини електротравм при ураженні електричним струмом.

2. Як електричний струм діє на організм людини?

3. Перелічіть і охарактеризуйте електротравми.

4. Перелічіть фактори, що впливають на результат ураження людини електричним струмом.

5. Які умови ураження людини електричним струмом?

6. Як визначається напруга дотику?

7. Поясніть вплив на людину крокового напруги.

8. Якими заходами забезпечується безпека електроустановок?

9. Що таке електрична ізоляція?

10. З якою метою використовується подвійна ізоляція?

11. Принцип дії захисного заземлення.

12. Принцип дії занулення.

13. Принцип дії захисного відключення.

14. Яким чином здійснюється захист від статичної електрики?

15. Як слід допомагати людині при ураженні її електричним струмом?

16. Як правильно проводити штучне дихання?

17. Як проводять непрямий масаж серця?

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Надання долікарської допомоги
Перша допомога при ураженні електричним струмом
Загальні правила надання першої медичної допомоги
Дія електричного струму на організм людини
Захист людини від дії електричних і електромагнітних полів
Фактори, що впливають на результат ураження людини електричним струмом
Криміналістична техніка
Симплекс-метод із штучним базисом (М-метод)
Природний і штучний інтелект
Масаж
Криміналістична техніка
Непрямі (опосередковані) засоби реклами
Контрольні запитання
Контрольні запитання
Контрольні запитання та завдання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси