Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ. ВАРІАНТИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ

Вивчивши цей розділ, ви дізнаєтеся:

o причини світової кризи 1929-1933 рр., його прояви, наслідки, які він мав для світового господарського розвитку;

o специфіку кризи в різних країнах;

o причини становлення системи регульованого капіталізму;

o суть антикризових програм, запропонованих ліберальним урядом США і фашистської Німеччини;

o які зміни відбувалися в економіці Росії після завершення Першої світової війни та двох революцій;

o як вирішувалося аграрний питання;

o що таке націоналізація і які сфери економіки вона охопила;

o як здійснювалося управління економікою в 1920 - 1930-е рр.?

o які реформи проводилися в 1920-1930-ті рр.?

o у чому полягала своєрідність економічної моделі, яка сформувалася в СРСР в 1920-1930 рр.

Ключові терміни: репарації, масове виробництво, суспільство споживання, "Новий курс", Федеральна резервна система, девальвація, "Кодекс чесної конкуренції", "Адміністрація громадських робіт", план Дауеса, план Юта, чотирирічний план розвитку економіки, примусова трудова повинність, Декрет про землю, націоналізація, робітничий контроль, Вища рада народного господарства, наркомат, фабрично-заводські комітети, політика воєнного комунізму, комнезами (комітети селянської бідноти), продовольча розверстка, главкизм, загальна трудова повинність, нова економічна політика, продовольчий податок, трест, синдикат, совзнаки, грошова реформа 1922-1924 рр., Держплан, п'ятирічка, карткова система постачання, індустріалізація, колективізація, машинно-тракторні станції, колгосп, трудодень

Економічне становище провідних країн світу після Першої світової війни

Перша світова війна справила значний вплив на економіку провідних капіталістичних країн.

Німеччина вийшла з війни дуже ослабленою. Її спроба перейти до "нового" порядку зажадала від німецького народу непоправних жертв -11% населення загинуло. Німеччина втратила половину національного багатства, практично всі колонії, найважливіші промислові райони, на які припадала значна частина видобутку вугілля і виплавки металів. Положення ускладнювалося необхідністю виплати репарацій перемогли країнам, галопуючою інфляцією.

Англія і Франція, будучи країнами-победительцами, опинилися в серйозній фінансовій залежності від США. Вони втратили значну частину матеріальних та грошових засобів за кордоном і ринки збуту, понесли значні людські втрати. Англія позбулася значної частини військового і торгового флоту, не зуміла зберегти свої позиції на Сході та в Латинській Америці. За умовами мирного договору вони отримали грошові виплати з боку переможеної Німеччини і частина її колоніальних володінь.

Японія за роки війни зміцнила економіку. Головні галузі промисловості знаходилися в цей час на підйомі. Однак вона втратила ринки Південно-Східної Азії.

США зміцнили свої позиції в світі, вийшли з війни світовим економічним лідером. Вони були головним постачальником озброєння і боєприпасів, продовольства, сировини, промислових товарів воюючим країнам. Американський експорт за період 1914-1919 рр. зріс більш ніж у 3 рази - з 2,4 до 7,9 млрд дол. Війна була "великим бізнесом" для підприємців. Їх прибуток за воєнні роки досягла майже 35 млрд дол. Завдяки масованому експорту США зосередили в своїх руках половину світового золотого запасу і перетворилися в головного експортера капіталів.

Під час війни і в післявоєнний період посилилися взаємозв'язок і взаємозалежність між центрами світового капіталістичного господарства. Англія і Франція виявилися прив'язаними до США значними боргами і ввезеними з-за океану промисловими товарами. Японія, Англія, США мали суперечливі інтереси на ринках Південно-Східної Азії.

В цих умовах будь-які прояви нестабільності в одному з центрів світового господарства приводили до збоїв всієї системи. Яскравим свідченням цього стала світова економічна криза 1929-1933 рр. Вибухнула в США, він незабаром охопила всі країни світу. Криза показала, що ринковий механізм втратив здатність до саморегулювання, що необхідна радикальна перебудова економічної системи та включення в неї певного регулюючого початку.

У всіх країнах під час кризи йшов напружений пошук шляхів виходу із ситуації. Створювалися різні системи регулювання ринку. Найбільш типовими були дві моделі, до яких тяжіли всі інші країни ринкової економіки: ліберально-демократична модель, реалізована в США, і тоталітарна, здійснена в Німеччині.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державне регулювання національної економіки
Розвиток державного регулювання економіки після великої депресії
Методи державного регулювання економіки
Особливості державного регулювання російської економіки
Реформування системи державного регулювання і програмування економіки
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Внутрішньо становище Росії в роки Першої світової війни
Економіка Німеччини після Першої світової війни
Особливості економічного розвитку Західної Європи після Другої світової війни
Економіка Англії після Першої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси