Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 18. Регіональні аспекти російсько-європейської геополітики: проблеми і перспективи транскордонного співробітництва

Міжнародні зв'язки регіонів як новий фактор сучасної системи міжнародних відносин

Розвиток міжнародних зв'язків регіонів та регіональної інтеграції - важливий чинник сучасної системи міжнародних відносин. У стрімко глобалізованому світі міжнародні зв'язки регіонів дозволяють знаходити і використовувати нові форми політичної кооперації, економічної інтеграції та міжкультурних взаємодій, що відкриває світовому співтовариству нові перспективи. У певному сенсі розвиток міжнародних зв'язків регіонів свідчить про нову тенденцію в еволюції сучасної системи міжнародних відносин - стирання граней між внутрішньою та зовнішньою політикою сучасних держав, коли стратегії розвитку регіонального співробітництва стають важливим фактором формування зовнішньополітичного курсу.

Російська Федерація і Європейський Союз є найближчими сусідами, тому розвиток міжнародних зв'язків регіонів та регіональної інтеграції в останні роки стає найважливішим елементом російсько-європейського співробітництва. Росію і ЄС об'єднує спільна зацікавленість у будівництві процвітаючої Європи без розділових ліній. Російські політики і дипломати не раз заявляли про те, що Росія прагне брати активну участь у розвитку міжнародних зв'язків регіонів у європейському напрямку, домагатися більш тісної співпраці в роботі різних міжнародних структур і регіональних організацій. У свою чергу, європейські політики також висловлюють зацікавленість у розвитку більш тісного регіонального співробітництва з Росією. Як зазначає голова 50-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН (1995), колишній прем'єр-міністр Португалії Диогу Фрейташ ду Амарал, для європейців дуже важливо збереження конструктивних відносин з Росією, "в яких ЄС життєво зацікавлений". З ним згоден і аналітик, екс-голова Єврокомісії Жак Делор, який бачить завдання ЄС і Росії в тому, щоб "продемонструвати взаємну здатність вирішувати за допомогою переговорів і угод ті проблеми, які стоять перед нами і всім світом".

В даний час діє цілий ряд договорів і угод, що регламентують відносин російсько-європейського регіонального співробітництва. Так, ще в 1994 р. у рамках Угоди про партнерство та співробітництво (ст. 73) було заявлено про намір Росії та ЄС розвивати прямі контакти між регіонами та державними структурами, відповідальними за регіональний розвиток, приділяючи особливу увагу підвищенню рівня життя та оздоровлення економіки проблемних регіонів. Дещо пізніше, в Стратегії розвитку відносин Російської Федерації з Європейським Союзом на середньострокову перспективу (2000-2010), було поставлено завдання використовувати удлинившуюся кордон Росії та ЄС для підвищення транскордонного міжрегіонального співробітництва та розвитку регіонів обох сторін до рівня стандартів еврорс-гионов1. У 2001 р. набула чинності Концепція прикордонного співробітництва в Російській Федерации2, яка визначила цілі та принципи діяльності регіональних органів влади у цьому напрямку. Нарешті, 22 липня 2002 р. був прийнятий Федеральний закон № 91-ФЗ "ПРО ратифікації Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво територіальних громад та влади", який відкрив нові можливості для транскордонних регіональних контактів між російськими і європейськими регіонами.

В Європейському Союзі створена ціла мережа інститутів, організацій і фондів, покликаних сприяти міжнародному регіональному співробітництву. Так, з 1985 р. діє Асамблея європейських регіонів (АЄР), що об'єднує в даний час близько 300 європейських регіонів з 33 країн, а також міжрегіональні організації. Росію в ній представляють Інгушетія, Карелія, Самарська область в якості членів і Архангельська область в якості спостерігача. У прийнятій Асамблеєю "Стра-тегії-2000" визначені наступні пріоритетні завдання цієї організації:

- прискорити процес розвитку регіоналізації на Європейському континенті з метою створення "Європи регіонів";

- сприяти розвитку міжрегіонального співробітництва, культурних, економічних і партнерських зв'язків між регіонами Європи шляхом передачі ноу-хау та обміну досвідом.

Діяльність АЄР включає цілий ряд програм: "ЦЕНТУРІОН ("- програма, спрямована на спільне навчання кадрів та обмін досвідом; "ЕВРООДИССЕЙ" -програма, спрямована на надання молоді можливості інтегруватися в ринок праці завдяки досвіду роботи за кордоном; "Літня школа" - форум з обміну досвідом у сфері регіонального розвитку в Європі.

Найбільшою європейською організацією, яка об'єднує більше 50 національних асоціацій міст, муніципалітетів і регіонів (районів) з 37 країн, є Рада європейських муніципалітетів і регіонів (СЕМР). Ця організація, заснована в 1951 р., відстоює право регіональної влади брати участь у формуванні політики Європейського Союзу та Ради Європи, розвиває відносини між місцевими та регіональними властями через співпрацю та поріднення, займається розвитком зв'язків між регіонами європейських країн.

У 1975 р. була створена Асоціація європейських прикордонних регіонів (АЄПР), але яка своїм статусом є єдиною загальноєвропейською організацією, що об'єднує та представляє інтереси прикордонних регіонів країн Європи. Членами АЄПР в даний час є 90 115 реально діючих єврорегіонів. У своїй діяльності АЄПР вирішує наступні завдання:

- аналізує проблеми, що представляють загальний інтерес для прикордонних регіонів;

- представляє інтереси прикордонних регіонів у Євросоюзі та Раді Європи;

- координує співпрацю прикордонних регіонів;

- здійснює обмін досвідом та інформацією але проблем співробітництва суміжних регіонів.

Що стосується фінансової підтримки міжнародного співробітництва європейських регіонів, то вона здійснюється з допомогою численних програм і фондів ЄС та Ради Європи. Зокрема, у рамках ЄС були розроблені програми, покликані стимулювати транскордонне співробітництво: ІНТЕРРЕГ - транс європейське співробітництво для збалансованого розвитку (Trans-European Co-operation For Balanced Development - INTERREG) і ТАСІС (Technical Assistance for the Commonwealth of Independent States - TACIS; Технічна допомога Співдружності Незалежних Держав) - програма Європейського Союзу щодо сприяння прискоренню процесу економічних реформ в СНД. Наприклад, на період 2000-2006 рр. була прийнята програма ІНТЕРРЕГ III з бюджетом близько 5 млрд євро. Серед інших фондів, що забезпечують фінансування співробітництва регіонів, можна назвати Європейський фонд регіонального співробітництва (FEDER), мають досить солідний бюджет.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проблеми міжнародного співробітництва
Прийняття судового рішення при укладенні досудового угоди про співпрацю: правова регламентація, проблеми, тенденції, перспективи
Досягнення, проблеми і суперечності міжнародного регіонального співробітництва між Росією і ЄС
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОЇ ЛОГІСТИКИ ТА УПРАВЛІННЯ ЛАНЦЮГАМИ ПОСТАВОК
Континентально європейська школа геополітики
Система міжнародних економічних відносин сучасного світового господарства
Країни і регіони в системі сучасного світового господарства
Росія в сучасних міжнародних економічних відносинах
Міжнародні валютні відносини. Сутність і еволюція світової валютної системи
Політичні і загальноекономічні фактори, що зробили значний вплив на післявоєнний розвиток країни. На повоєнний розвиток цієї країни зробили серйозний вплив не тільки такі події, як подолання воєнної розрухи, пов'язаної з участю Італії в Другій світовій війні на боці гітлерівської коаліції проти союзних держав, але ряд інших важливих обставин. Італія стала ще з 1920-х рр. класичним фашистською державою, побудованим Беніто Муссоліні, вождем італійських фашистів. Тому однією з найважливіших повоєнних завдань, що стояли перед новим республіканським і демократичним урядом, була діяльність по дефашизації всіх державних, адміністративних і громадських структур. Інше завдання - впорядкування відносин з низкою країн на африканському континенті, з якими Італія вела кровопролитні війни (Ефіопія (Абиссиния), Лівія). І нарешті, найголовніше - формування нових державних інститутів, системи управління, політичних партій. Всі ці завдання, разом з відновним процесом, слід було вирішувати негайно і в їх нерозривному зв'язку.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси