Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реформи та становлення основ японського капіталізму

Муцухіто та діяли від його імені радники почали з того, що радикально реформували систему соціальних зв'язків у країні. З метою послабити і виключити в подальшому феодальні чвари реформа 1871 р. ліквідувала феодальні уділи і всі спадкові привілеї князів-дайме, а також підірвала соціальну та економічну базу самурайства. Вся Японія була розділена на губернії та префектури на чолі з призначеними з центру чиновниками. Кадри чиновників, за відсутністю альтернативи, комплектувалися з числа тих же князів і самураїв, але тепер це були вже не незалежні аристократи або самураї, але знаходилися на службі у держави і одержували за це платню з казни чиновники. Причому це були чиновники, що сформувалися як соціальний шар практично заново, не мали ні досвіду, ні коріння, ні традицій і тому ще не загрузли в корупції, не навчилися практиці бюрократичної тяганини, хабарництва і всьому іншому, що неминуче супроводжує бюрократичній структурі і що, зокрема, було традиційною нормою в Китаї. Звичайно, зв'язку та протекціонізм при цьому продовжували зберігатися і грали свою роль, але це зло в умовах загальних змін не було загрозливим для суспільства, що трансформується.

Реформа офіційно скасувала станові відмінності. Хоча титули і звання збереглися, позбулися володінь князі і самураї (в першу чергу ті, що не стали чиновниками) були в соціальному плані прирівняні до всіх інших. В якості засобів існування їм були призначені сплачувалися з казни пенсії - практика не настільки незвичайна для Японії, у всякому разі для самураїв. Важливою складовою частиною першою серії соціально-станових перетворень стала реформа 1872 р., вводившая загальну військову повинність. Вона була покликана остаточно підірвати позиції самураїв, які, в кращому випадку тепер могли претендувати на офіцерські посади в регулярній армії.

Радикальний характер першої серії реформ очевидна. Прийшло до влади нове керівництво на чолі з імператором рішуче відмовлявся від старих принципів, що загрожують феодальною роздробленістю і міжусобицями, що ведуть до децентралізації та свавіллю сильних і незалежних, що спиралися на власні військові формування князів. Натомість створювалася струнка адміністративно-бюрократична система, заснована на рівності станів, посилення ролі скарбниці і єдиної фінансової системи країни, на підпорядкованих центру регулярних військових підрозділах. Значення всіх згаданих нововведень навряд чи можна переоцінити. Вперше в історії Японії імператор і його уряд були не однієї з конкуруючих політичних сил, але єдиною, повної і загальновизнаною владою.

Серія реформ 1872-1873 рр. приділила увагу також перебудові системи аграрних відносин, досить радикальної за характером. Земля, законодавчо визнана власністю тих, хто нею реально володіє, була закріплена за селянами. Правда, при цьому значна частина дрібних землевласників втрачала свої ділянки і, не будучи в силах виплатити викуп за землю та податки, переходила в розряд орендарів і батраків або переселялася в міста. Але це в принципі не змінювало суті справи. Суть зводилася до того, що заможне селянство було звільнено від земельної ренти на користь князів (власне, саме за це князі і отримали від скарбниці свої великі пенсії) і отримало можливість за не такий вже важкий викуп володіти своєю землею і працювати на ринок.

Іноді цю реформу зіставляють з прусським шляхом розвитку капіталізму в сільському господарстві. Незалежно від того, наскільки це зіставлення справедливо, воно розумно в тому сенсі, що аграрна реформа внесла свій чималий внесок у становлення японського капіталізму, забезпечивши хоча б частково необхідний для цього капітал (японський варіант початкового накопичення).

Реформи відкрили перед японським купецьким капіталом досить широкий простір для приватнопідприємницької діяльності, соціально і юридично захищеною і активно заохочувальною владою. В країні розгорнулося досить швидке промислове будівництво. Розквітало банківська справа, чому сприяло рішення уряду у 1876 р. капіталізувати княжі пенсії, замінивши щорічні виплати одноразової компенсацією. Різко збільшений в результаті цього акту банківський капітал не тільки забезпечив колишнім князям їх існування в майбутньому, але і дозволив перетворити їх у підприємців, щонайменше рантьє, що також сприяло накопиченню японського капіталу.

Нарешті, ще однією принципово важливою акцією японського уряду, спрямованої все в ту ж сторону, було рішення спочатку взяти на себе будівництво найбільш великих і економічно неефективних промислових підприємств (арсенали, металургійні заводи, верфі і т. п.), а потім, згідно з прийнятим у 1880 р. закону, за безцінь продати їх в руки найбільш великих і вміло діяли торгово-промислових компаній, таких як Міцуї, Міцубісі, Фурукава та ін. Тим самим японський уряд не тільки ясно продемонструвала твердий курс на підтримку захищеного законом приватного підприємництва, але й позбавило державу від нестерпного вантажу неефективною казенної промисловості, тяжкість якого завжди відчували і нині відчуває переважна більшість країн, що розвиваються.

Реформи 1870-х рр. призвели до енергійної трансформації японського суспільства і пробудили до життя нові соціальні та економічні сили, що вимагали для оптимізації умов своєї діяльності нових перетворень, цього разу в політичній сфері. З початку 1880-х рр. у країні розгорнувся широкий рух за конституцію, в перших рядах якого йшли оформлювалися в партійні угруповання прихильники нових методів ведення господарства, тобто приватні підприємці міста і села, вписалися в нові умови існування вчорашні самураї, перші покоління отримали європейську освіту японських інтелігентів, частково і вихідці з вищих шарів японського дворянства, з князівських родин. Рух за свободу і права народу (воно іменувалося минкэн ундо) призвело до обіцянки уряду ввести в 1890 р. конституцію. Для цього, зокрема, до Європи і США була послана спеціальна місія Іто, якій слід ознайомитися з відповідними нормами, інститутами й процедурами за кордоном і вибрати найбільш підходящі з них для Японії.

Іто хіробумі (1841-1909), автор проекту конституції Японії, зупинився на пруссько-німецькому варіанті, що по-своєму було досить логічним підсумком пошуків, так як швидко розвивалася зусиллями Бісмарка напівфеодальна Пруссія в кінці XIX ст. дійсно була за багатьма параметрами найбільш порівнянна з Японією.

В 1889 р. від імені імператора був опублікований текст конституції. Створювалася конституційна монархія з великими правами у імператора, якому раніше належала законодавча ініціатива. Хоча парламент контролював фінанси, він був позбавлений права створювати відповідальний перед ним уряд. Натомість конституція офіційно проголошувала демократичні свободи і громадянські права для всіх громадян країни - умова, без якої успішне розвиток капіталізму в Японії було б неможливо. Парламент був скликаний у 1890 р., причому правом обрання нижньої і основний його палати (верхня була чимось на зразок палати лордів) користувалися лише деякі з платників податків, спочатку приблизно 1% населення країни, що слід вважати нормальним для суспільства, ще не підготовленого до парламентських інститутів і взагалі до норм демократичної процедури. Перший японський парламент виявився самостійним і непокірним. Уряд кілька разів розпускало аж його за норовистість, зокрема за відмову голосувати за ті чи інші витрати, особливо на військові цілі.

Проголошення і реалізація демократичних прав і свобод відкривали шлях для швидкого розвитку японського капіталізму, розв'язували руки молодої японської буржуазії. Але незвичайно швидкі для відсталої країни східної темпи її соціальної, економічної і політичної трансформації багато в чому оплачувалися, що цілком зрозуміло, стражданнями простих людей - селян, лишавшихся землі і змушені були йти в міста, або робітників, яких нещадно і часом безконтрольно експлуатували. Однак це було нормою для всіх країн раннього розвинутого капіталізму: робочий день тривав по 12-14 годин, і злиденні умови існування, і безправ'я, і навіть батоги наглядачів і десяцьких. Японію не минула ця доля, хоча вона пройшла цей шлях досить швидко, чому сприяли, зокрема, розвиток робітничого руху, поява профспілок. Але головне, що зіграло свою роль, це культивування патерналістських традицій, прагнення підприємців налагодити прямий контакт зі своїми робітниками на засадах гармонії праці і капіталу.

Спочатку дуже слабкі, ці спроби - уміла соціальна політика - в подальшому, зі зростанням рівня добробуту країни і народу, стали реалізовуватися все успішніше, поки не досягли оптимального характеру, яким відрізняються відносини праці і капіталу в Японії в наші дні. Адже далеко не випадково бурхливо розвивається капіталістична Японія ось уже протягом ряду десятиліть практично не знає потужних страйків, подібних тим, що час від часу стрясають провідні капіталістичні країни Європи і Америки. Вже на рубежі XIX-XX ст. сформувалися основні риси і характерні особливості японського капіталізму. Важливо зауважити, що з самого початку XX ст. він був сильним, динамічно еволюціонуючим і конкурентоспроможним на міжнародному ринку. Японський капітал і створена ним промислова база стали міцною основою для всієї політики Японії, особливо для її зовнішньої політики.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
Сотеріологічні основи капіталізму
Становлення концепції "периферійного капіталізму"
"Реформістський" шлях становлення промислового капіталізму
Реформа в армії і на флоті
Військова реформа
Становлення об'єднаної Європи
Вчення Ст. Ульянова-Леніна про імперіалізм як вищої стадії капіталізму
Особливості монополістичного капіталізму провідних країн світу
Національні моделі сучасного капіталізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси