Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні причини скорочення запасів (негативна роль запасів)

Основною причиною, що спонукає підприємства знижувати запаси, є витрати, пов'язані з їх зберіганням, які за рік складають, як зазначалося в § 17.1, приблизно 25% від вартості запасу.

Розглянемо, які види витрат можуть бути знижені при скороченні запасів.

Зниження запасів дозволяє знизити втрати від омертвіння в запасах коштів. Вкладення грошей у запаси означає вилучення їх з альтернативних проектів і, відповідно, недоотриманий при реалізації цих проектів прибуток. Розмір недоотриманого прибутку оцінюється нормою ефективності грошових вкладень в оборотні засоби. Нижньою межею цієї норми можна, наприклад, вважати процентну ставку Ощадбанку по вкладах населення. Очевидно, що розміри втрат від омертвіння коштів будуть прямо пропорційні розміру запасу. Причому коефіцієнтом пропорційності є норма ефективності капіталу.

Зниження запасів дозволяє знизити витрати на утримання спеціально обладнаних приміщень - складів. Зберігання продукції вимагає створення відповідних умов.

З цією метою створюють склади, які, як правило, являють собою будівлі або приміщення, оснащені всім необхідним обладнанням. Витрати на утримання складу включають амортизаційні відрахування від його вартості, а також такі витрати, як оплата опалення, охорони, електроенергії і т. п.

Зниження запасів дозволяє знизити витрати на оплату праці персоналу складів: адміністративно-управлінських працівників, комірників, водіїв внутрішньоскладський транспортних засобів, вантажників, експедиторів та ін

Зниження запасів дозволяє знизити втрати від погіршення споживчих якостей продукції. Зберігання продукції часто супроводжується зміною її споживчих якостей або у зв'язку з йдуть фізико-хімічними процесами, або за рахунок морального старіння продукції. Моральне старіння веде до зниження ціни і, відповідно, до витрат.

Фізико-хімічні процеси, що відбуваються з продукцією під час зберігання, іноді можуть підвищити її вартість. Наприклад, при зберіганні деяких сортів вин підвищується їх якість. Однак найчастіше відбуваються під час зберігання фізико-хімічні зміни призводять до зниження споживчих якостей продукції і, відповідно, до витрат, які будуть прямо пропорційні розміру запасів.

Зниження запасів дозволяє знизити втрати, викликані ризиком крадіжок, пожеж, стихійних лих. Оцінка вартості ризику у грошовій формі може здійснюватись:

o через витрати на страхування;

o через тарифи і ставки страхових компаній.

Як відомо, найкращий захист від розкрадань - відсутність продукції. Очевидно, що втрати, викликані ризиком крадіжок, пожеж, стихійних лих, прямо пропорційні розміру запасів.

Основні причини створення запасів (позитивна роль запасів)

Зміст запасів завжди пов'язане з витратами, проте підприємці змушені їх створювати, так як відсутність запасів може призвести до ще більшої втрати прибутку.

Розглянемо основні причини, якими керуються підприємці, створюючи матеріальні запаси.

Збільшення запасів призводить до збільшення можливості негайного обслуговування покупців. Виконати замовлення покупців можна одним з наступних способів:

o на виробничому підприємстві - виготовити замовлений товар;

o на торговому підприємстві - закупити замовлений товар;

o і на виробничому, і на торгівельному підприємствах - видати замовлений товар негайно з наявного запасу.

Останній спосіб є, як правило, найдорожчим, тому що вимагає утримання запасу. Однак в умовах конкуренції можливість негайного задоволення замовлення може виявитися вирішальною в боротьбі за споживача.

Таким чином, зниження запасу може призвести до втрат в результаті зниження продажів.

Збільшення запасів веде до зниження витрат, пов'язаних з розміщенням замовлень.

Збільшення запасів веде до зменшення числа замовлень, так як замовлення розміщуються рідше, але стають більшими. Зменшення числа замовлень, у свою чергу, веде до зниження витрат, пов'язаних з їх розміщенням.

Кожне замовлення, спрямований постачальнику, пов'язаний з певними витратами. Необхідно прийняти рішення про направлення замовлення, потім оформити замовлення, провести відповідні платежі, проконтролювати дотримання постачальником умов договору з даним замовленням, прийняти товар, можливо, пред'явити претензію по факту виконання замовлення. Наведений перелік робіт, який не є повним, свідчить, що збільшення числа замовлень підвищує трудовитрати співробітників відділу постачання, складу, бухгалтерії, а також інших підрозділів підприємства. Підвищення трудовитрат тягне за собою збільшення числа співробітників з відповідним зростанням заробітної плати. Збільшується потреба в площах офісних приміщень і їх оснащення, що також підвищує витрати.

Збільшуються витрати паперу, витрати на телефонні дзвінки та електронні повідомлення. Перелік видів витрат, що зростають при збільшенні числа замовлень, може бути продовжений.

Таким чином, збільшення запасу веде до зниження витрат, пов'язаних з розміщенням замовлень.

Збільшення запасів веде до зниження витрат, пов'язаних з доставкою продукції.

Збільшення розміру доставляється партії товару в ряді випадків дозволяє переходити з малотоннажного автомобільного транспорту на великотоннажний або на залізничний, що, в свою чергу, скорочує сумарні транспортні витрати в одиницю часу. Наприклад, підприємством оптової торгівлі встановлений план продажів ксероксного паперу в розмірі 16 000 упаковок на місяць. Доставка може здійснюватися вагоном - один вагон в місяць, або автомобілем - два автомобіля в місяць. Використання вагона дозволяє заощадити на доставці, але в два рази збільшує середній запас на складі.

Таким чином, збільшення запасу може призвести до зниження транспортних витрат.

Збільшення запасів (збутових) дозволяє знижувати витрати, пов'язані з виробництвом одиниці виробу. Можна випускати вироби малими партіями, в міру виникнення попиту. Тоді запаси будуть невеликими, проте постійні переналагодження виробництва ляжуть тягарем на собівартість одиниці виробу. Інший шлях - випустити одну велику партію і тримати готовий продукт в збутовому запасі. У цьому разі витрати, пов'язані з запуском виробу у виробництво, розподіляються на велику кількість виробів, що може знизити собівартість одиниці навіть при збільшеному запасі.

Таким чином, збільшення збутового запасу за рахунок збільшення розміру виробленої партії виробів знижує витрати на їх виробництво.

Збільшення запасів підвищує здатність підприємства витримувати порушення встановленого графіка постачань (непередбачуване зниження інтенсивності вхідного матеріального потоку). Мова йде про страховий запас, який створюється для того, щоб у разі затримки поставок не зупинився виробничий або торговельний процес.

Таким чином, збільшення запасів веде до зниження ризику втрат від зупинки виробництва або відсутності товару в торгівлі.

Збільшення запасів підвищує здатність підприємства витримувати коливання попиту (непередбачуване зниження інтенсивності вихідного матеріального потоку). Мова також йде про страховому запасі. Попит на товар підданий коливанням, які не завжди можна точно передбачити. Тому, якщо не мати достатнього страхового запасу, не виключена ситуація, коли платоспроможний попит не буде вдоволений, тобто підприємець ризикує залишитися без товару в момент пред'явлення попиту і відпустити клієнта з грошима і без покупки.

Створення запасів необхідно у зв'язку з сезонним характером виробництва чи споживання деяких видів товарів, а також із сезонним характером транспортування.

Сезонний характер виробництва, наприклад, має продукція сільського господарства. Так, урожай картоплі в Росії забирається на початку осені. Потоки ж цього коренеплоду йдуть по товаропровідних ланцюгах круглий рік. Отже, десь повинен накопичуватися запас.

Прикладом сезонного характеру споживання можуть служити шкільні товари, попит на які в кінці серпня різко зростає. Запаси шкільних зошитів в товаропровідних систем, у зв'язку з цим, можуть накопичуватися вже з січня.

В Росії транспортування має виражений сезонний характер в районах Крайньої Півночі. Створений в цьому регіоні влітку товарний запас протягом більшої частини року є практично єдиним джерелом покриття товарообігу для торгових організацій.

Збільшення запасів дозволяє отримувати прибуток, граючи на різниці в ринкових цінах, тобто за рахунок спекуляції. Ціна на деякі товари на ринку може зрости. Підприємство, яке зуміло передбачати цей ріст, створює запас з метою одержання прибутку за рахунок зміни ринкової ціни.

Знижки за покупку великої партії товарів також можуть стати причиною створення запасів. Припустимо, маючи стабільні продажі по 400 одиниць товару в місяць, підприємство оптової торгівлі закупило товар у постачальника партіями по 200 одиниць (один раз в два тижні). Наступна партія завозилася після повного витрачання попередньої. Середній запас, очевидно, був дорівнює 100 одиниць. Одного разу постачальник запропонував, а підприємство погодилося закуповувати і завозити товар партіями по 1200 одиниць за умови надання суттєвої знижки з ціни. Запас при цьому зріс до 600 одиниць.

Зниження запасу в цьому випадку веде до втрати знижок постачальника.

Збільшення запасів дозволяє знизити втрати від простоїв виробництва, виникають через відсутність запасних частин. Планово-попереджувальний ремонт устаткування, як правило, здійснюється за графіками, згідно з якими заготовлюються необхідні запасні частини. Однак крім планового ремонту можуть виникати аварії і непередбачені поломки обладнання. Відсутність запасів деталей у цій ситуації призведе до зупинки виробничого процесу. Особливо це важливо для підприємств із безперервним процесом виробництва, тому що в цьому випадку зупинка виробництва може обійтися надто дорого.

Таким чином, збільшення запасу запасних частин знижує ризик втрат від зупинки виробництва.

Збільшення запасів дозволяє спростити управління виробничим або торговим процесом. Створення запасів як у виробництві, так і в торгівлі дозволяє знизити вимоги до ступеня узгодженості в ланцюзі виробничих ділянок або між ланками товароруху і, відповідно, знизити витрати на організацію управління цими об'єктами.

Перелічені причини свідчать про те, що підприємці як в торгівлі, так і в промисловості змушені створювати запаси, так як в противному випадку виникають втрати і витрати, що зменшують прибуток. Однак збільшення запасів веде до зростання інших видів витрат (див. § 17.3), що також зменшує прибуток.

Рівень запасів на підприємстві повинен підбиратися таким, щоб сумарні витрати і втрати по всім статтям були мінімальні, тобто прибуток максимальна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Концентрація запасів як метод їх скорочення
Причини негативних емоцій
Основні методи управління запасами
Способи розрахунку собівартості запасів
Параметри основних систем контролю стану запасів
Питомі витрати на створення і зберігання запасів
План об'єднання Європи, або створення Спільного ринку (план Шумана)
Взаємозв'язок управління запасами з іншими функціями логістики
Основні методи управління запасами
Способи розрахунку собівартості запасів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси