Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Культура Росії в XVII ст

1. Культура у правління Бориса Годунова.

2. Література.

3. Архітектура.

4. Живопис.

Література:

Краснобаєв Б. Н. Російська культура другої половини XVII - початку XIX ст.: Навчальний посібник. М.: Вид-во МДУ, 1983.

Лихачов Д. С. Культура російського народу X-XVII в. М., Л.: Изд-во АН СРСР, 1961. 141 с.

Нариси російської культури XVII ст. / під ред. А. В. Арциховського, А. М. Сахарова. Ч. 1-2. М.: Изд-во МГУ, 1979. Ч. 1. 350 с.

Тихомиров М. Н. Російська культура X-XVIII ст. М.: Наука, 1968. 447 с.

Основні риси - обмирщення, відкритість (розширення господарських і культурних зв'язків, зростання міст і торгівлі).

Культура у правління Бориса Годунова

Борис Годунов виявляв турботу про благоустрій столиці, будівництві та зміцненні міст. У Кремлі був споруджений водопровід (з Москви-ріки з підземелля на Стаєнний двір). Звелів вибудувати кам'яний міст через Неглинную проти Тверській вулиці. Споруду використовували для пристрою греблі й млини, розташованої під мостом. Також був побудований міст-дамба через Волхов в Новгороді. За наказом Бориса Годунова надбудували стовп дзвіниці Івана Великого. Був відлитий величезний дзвін, з-за важкості його не змогли підняти. Завдяки підтримці Годунова розкрився талант Федора Коня. Під його керівництвом навколо Білого міста в М. побудовані кам'яні стіни з 27 вежами. Федір Кінь керував спорудженням фортечних споруд в Смоленську. У 1600 р. тимчасово заборонили по всій державі кам'яні споруди, не пов'язані з потребами казни, щоб зібрати мулярів і майстрів в Смоленськ (під страхом смертної кари за порушення).

При Борисі Годунові виник Аптекарський наказ, що виділився з складу палацового відомства. Він обслуговував царську сім'ю і боярську знать. Провідним був медиком Крістофер Рихтингер, угорець. Він прибув до Москви з рекомендацією від королеви Єлизавети в свиті її посла. За своїм грошового окладу доктора прирівнювалися до окольничим, лікарі отримували маєток з 30-40 селянами. З палацу їм щомісяця видавалося натуральне утримання - 4 бочки меду, 4 бочки пива, 60 возів дров, 150 руб. на продукти та ін. Коли прописані ліки царю допомагало, медик отримував в нагороду 40 соболів або оксамит на каптан. Керувати наказом Годунов призначив голову розшуку боярина Семена Микитовича Годунова. При Годунові розрослася Німецька слобода на Кокуе в Москві. Тут в основному жили вихідці з Лівонії, протестанти, Годунов дозволив їм побудувати церкву в слободі відкрили школу. Годунов не засуджував брадобритие.

При Годунові надбудована дзвіниця Івана Великого і написано ім'я Бориса, стовп увінчали золотою головою. За замовленням Ірини Годунової у 1598 р. виготовлено кадило та інші предмети до фобу царя Федора, пізніше за її замовленням знову розписаний Смоленський собор в Новодівичому м-ре. Годунов замовив нову корону, але її пустили в роки смути на оплату найманців. Корону Лжедмифия не встигли доробити.

Розвивалося книгодрукування. У 1589-1610 рр. Андронік Невіглас і його син Іван видали 10 книг. В 1600 р. в Лондон з агентом торгової компанії Мериком виїхали два іноземних студентів, що навчалися в Москві російській мові. Через два роки в Англії відправили 4 російських студентів, діти боярські з дьяческих сімей: Никифор Григор'єв, Софон Кожухів, Казарін Давидов, Федір Костомаров. Другу фуппу через рік відправили в Німеччину. Після смерті Бориса Годунова їм перестали відпускати гроші.

При Борисі Годунові і Лжедмитрии I Грошовий двір в Москві випускав золоті монети. За наказом Лжедмифия виготовили найбільшу золоту монету португал з гербом у вигляді орла. Лжедмитрій I сам брав уроки у єзуїтів з філософії, фамматике та літератури. Хотів відкрити школи, але всі сили і час забрала боротьба за владу. Вплинув на свого улюбленця Івана Хворостинина: вивчав латинь, писав вірші з польським правилами. У старості написав "Записки про смутному часу". Дорікав за неосмислене поклоніння іконам. Намагався виправдати співпраця деяких знатних осіб з

Лжедмитрієм I. Переслідували влади, за Василя Шуйском засланий під нагляд Иосифо-Волоколамський монастир, при Михайлові, - у Кирило-Білозерський. Тут покаявся і отримав дозвіл повернутися. Перший західник.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Культура Московської держави у ХV-XVII століттях
Зовнішня політика Росії в XVII ст
Культура Московської держави в XVI-XVII ст.
Росія в XVII столітті
Російська держава наприкінці XVI століття. Правління Бориса Годунова
Вступ на престол Бориса Годунова
Зовнішня політика Бориса Годунова
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Форма правління
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси