Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтелектуальний декоративізм як протягом постімпресіонізму

Інтелектуально декоративне протягом постімпресіонізму пішло далі пуантилізму у використанні художнього прориву, здійсненого імпресіоністами. Найбільші фігури інтелектуального декоративізму - Поль Сезанн, Вінсент Ван Гог, Поль Гоген і Анрі Матісс. Вони вбирали в себе художні відкриття імпресіонізму, його техніку, але їх живопис вже не побоювалася того, що може здатися інтелектуальної.

Ж. Ренуар, брат художника О. Ренуара, одну з особливостей імпресіоністів бачить в тому, що для них важливі почуття, а не міркування. Імпресіоніст "рішуче схилявся до миру інстинктивного, протилежної розуму" (Ренуар. 1970. С. 94). Постімпресіоністи не покладаються лише на інстинкт або інтуїцію, їх творчість не суперечить здоровому глузду; втім, воно не розумово - воно інтелектуально. Цим положенням вторить Сезанн (1904): "У мене немає звичаю міркувати... Потрібно знову стати дитиною... Художник малює... Будьте художниками, а не письменниками і філософами" (Bernard. 1925. 88). У цю проблематику пізній Сезанн, Сезанн постимпрессионистского періоду вносить суттєві корективи і стверджує: "гонитва за коротким грою світла, прийме зорового ефекту і ефемерність миттєвого враження все менше і менше задовольняли його" (Перрюшо 1966. С. 170); "...художник творить свідомо" (Там же. С. 186).

Ренесанс відкрив закони центральної перспективи з їх єдиною точкою зору. А. Хаузер зазначає, що вперше після цього відкриття Поль Сезанн (1837-1906) порушив закони перспективи і повернув довозрожденческий принцип обмеження простору площиною зображення. Це повернення до живопису "без третього виміру", без перспективи, що йде в глиб полотна, надавав картинам декоративність, вони ставали схожі на панно, килими, гобелени, почасти на ікони, картини середньовічних мистців, які не знали перспективи.

Однак деякі мистецтвознавці, аналізуючи відсутність перспективи і площинний характер картин Сезанна, висловлюють і більш рішучу і парадоксальну, ніж А. Хаузер, точку зору. Н. Дж. Коллінгвуд виходить з твердження Канта, що колір дозволяє бачити контури предметів, тобто двомірні зображення на полотні. Однак контури у Сезанна не двухмерны, бо у нього площину картини зникає, розчиняється і ми проходимо крізь неї". Зникнення площині картини - перший крок, зроблений в цьому напрямі Сезанном. Сучасні художники, що освоїли принципи Сезанна... пішли далі - перспектива теж зникла... Людина з вулиці думає, що все це сталося тому, що ці ледарі не вміють малювати. Так само можна було б думати, що молоді люди з Королівських повітряних сил шугають в небі, бо не вміють ходити" (Коллінгвуд. 1999. С. 138).

Як би там не було, незалежно від того, чи правий Хаузер і картини Сезанна площинні, або прав Коллінгвуд і площину картин зникає, розчиняється, полотна Сезанна тяжіють до декоративності.

Сезанн, імпресіоніст по народженню і реформатор за покликанням, прийшов до постимпрессионизму і зробив величезний вплив на мистецтво XX століття. Сезанн в 1870-х роках в дусі імпресіонізму багато працює на пленері, але одночасно шукає свій власний шлях у мистецтві. Він проголосив своєю метою "реалізацію природи". Будівлі на його пейзажах мають чіткі обриси, натюрморти (квіти, фрукти, посуд) - цільну і стійку композицію. Багато розроблений колір при загальній стриманість колориту передає фактурність предметів. Форми спрощені, реальні пропорції і закони лінійної перспективи порушені. Полотна Сезана та інших постімпресіоністів, зберігаючи фігуративність і зображальність, стають декоративними.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пуантилізм як протягом постімпресіонізму
Постімпресіонізм. Захоплення красою світу і початок кінця сонячної безтурботності людини, утрачивающего ілюзії
Право інтелектуальної власності (виключні права) та правовий режим ноу-хау в зарубіжних країнах
Постімпресіонізм
Вальрас і Парето як носії інтелектуальних традицій Франції і Італії
Протягом "психологічний абстракціонізм"
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ ЯК СКЛАДОВА ФУНДАМЕНТУ ІННОВАЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ
Інтелектуальний реалізм. Стан міро не сприяє щастя; пошук шляху олюднення світу; щастя творення добра
Міжнародне право інтелектуальної власності
Як створюється інтелектуальний капітал компанії?
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси