Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості грошової системи соціалістичної економіки

Радянська влада успадкувала від буржуазної Росії абсолютно розстроєну грошову систему. До моменту Жовтневої революції 1917 р. купівельна спроможність рубля становила не більше 10 довоєнних копійок |2, с. 551. Оволодівши командними економічними висотами, радянська влада, використовуючи важелі ринкової економіки, відразу зіткнулася з необхідністю створення нової грошової системи і зміцнення рубля. Розташовуючи значними запасами старих грошей, буржуазія, як і раніше, мала економічну силу.

Створення нової грошової системи

Створення нової грошової системи почалося із захоплення Державного банку Росії та націоналізації приватних комерційних банків. Державний банк був емісійним апаратом країни і банком банків. Він надавав комерційним та іншим банкам великі кредити, зберігав їх грошові резерви і здійснював касове обслуговування. Напередодні Жовтневої революції кредитна заборгованість комерційних банків Державного банку становила понад 2 млрд руб. [2, с. 59].

Завдяки націоналізації приватних комерційних банків та їх злиття з Державним банком в Єдиний народний банк республіки, уряду вдалося:

- використовувати емісійні ресурси на невідкладні витрати Радянського держави;

- різко скоротити джерела коштів для фінансування контрреволюції;

- посилити контроль за витрачанням коштів як приватних осіб, так і націоналізованих підприємств, які знаходяться у банку;

розвивати безготівкові розрахунки, що скорочувало потреба банку в емісійних ресурсах.

Скорочення емісії у першій половині 1918 р., зниження темпів зростання цін дозволили уряду оголосити про проведення грошової реформи. Вона передбачала обмін старих грошових знаків на нові. Було вирішено пред'явникам невеликих сум в межах встановленого ліміту обмін здійснювати з розрахунку карбованець за карбованець, гроші понад норми не міняти, а зараховувати на поточний рахунок в банку. Проведення грошової реформи дозволило б зменшити кількість готівкових грошей, що перебувають в обігу, збільшити кредитні ресурси Єдиного народного банку, скоротити емісію грошових знаків і посилити державний контроль за грошовими потоками. Таким чином, проект проведення грошової реформи 1918 р., з одного боку, був спрямований на зміцнення системи грошового обігу в країні, а з іншого - мав яскраво виражену класову спрямованість. Грошова реформа підриває економічну владу буржуазії.

Влітку 1918 р. почався випуск нового типу паперових грошових знаків під назвою "Розрахункові знаки РРФСР". Однак здійснити грошову реформу, тобто обміняти старі гроші па нові, не вдалося. Розрахункові знаки РРФСР стали звертатися з 1919 р. нарівні зі старими грошовими знаками. Слід зазначити, що в 1917 і 1918 р. в обігу перебували грошові знаки, випущені царським і Тимчасовим урядами. У 1918 р. було узаконено в якості платіжного засобу облігації "Позика свободи" вартістю не більше 100 руб., серії облігацій і короткострокові зобов'язання Державного казначейства строком на 1 листопада 1919 р. Для вилучення з обігу всіх перерахованих грошових знаків і різного роду грошових сурогатів в обіг були випущені "Державні кредитні квитки 1918 р.".

В середині 1918 р. почалася Громадянська війна і іноземна військова інтервенція. Найважливішим джерелом покриття державних витрат виявилася емісія паперових грошей. У 1918 р. вона склала 33,6 млрд руб., в 1919 р. - 163, 6 млрд руб., а в 1920 р. - 943,5 млрд руб., тобто збільшилась проти 1918 р. у 28 різ [1, с. 32].

Зростання грошової маси в обігу супроводжувався ще більш швидким знеціненням грошей. З 1 липня 1918 р. по 1 січня 1921 р. купівельна спроможність рубля впала у 188 раз [5, с. 54]. Виникла гіперінфляція була пов'язана зі зниженням потреб господарського обороту в грошах: скорочувалися виробництво, товарні фонди, йшов процес натуралізації господарських відносин. В окремі періоди Громадянської війни зменшувалася і територія, на якій зверталися грошові знаки. Таким чином, купівельна спроможність грошей падала не по днях, а по годинах. Гроші втратили здатність виконувати свої функції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості грошового обігу при різних моделях економіки
Стратегія реформування: соціалістична ринкова економіки
Кредитна система соціалістичного типу. Етапи її створення та особливості функціонування
Трансформація країн соціалістичної системи
Пропорції грошового сектора економіки і грошовий мультиплікатор
Процес створення (пропозиції) грошей банківською системою. Механізм грошового мультиплікатора
Грошова система Російської Федерації
Сучасна грошова система Російської Федерації
Рівновага на грошовому ринку
ПРОБЛЕМИ СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси