Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Середньовічне мистецтво Західної Європи

Стародавній Рим упав під натиском варварів - диких племен, які прийшли з півночі, по суті своїй руйнівників, войовничих і безграмотних, не сприйняли відразу культури античності. В ті часи Європа являла собою конгломерат племен переважно німецького походження, і коли Західна римська імперія перестала існувати, тут утворилися нові держави. В Галлії і північній Німеччині осіли франки, на півночі Іспанії - вестготи, в північній Італії - остготи, на півночі Європи - кельти і англосакси. Варвари були язичниками, але вже в III ст. на європейській території з'являються місіонери, серед яких особливо славився святий Мартин в Галлії. Ідеї християнства швидко поширювалися серед язичників. Велика частина оселилися на півдні Європи племен була звернена в християнство. Хрещення короля франків Хлодвіга в 496 р. стало важливою подією для держави. Розпад рабовласницької імперії викликав до життя нову формацію - феодальну (від "феод" - земля), засновану на земельної власності і селянську працю. Землю треба було відвойовувати у дрімучих лісів, які суцільно покривали Європу. Перші споруди варварів свідчили про занепад будівельної техніки, забутті римського інженерної справи. Прикладом служить гробниця остготського короля Теодоріха в Равенні, купол якої був видовбаний з цілого каменя.

Період V-VIII ст. прийнято вважати "темними століттями". Народи, котрі затвердили свою владу в Європі, були історично молоді, і їх наївність в питаннях мистецтва виражалася у формах часом незграбних, грубих, примітивних, але наповнених первісною силою і напругою. На ранніх етапах розвитку варварського мистецтва релігійні ідеї мало займали майстрів. Варвари принесли нову естетику, яка втілилася насамперед у декоративно-прикладному мистецтві.

Любов до яскравих фарб, орнаменту відбилася у виготовленні фібул, брошок, намист. Варвари любили золото, дорогоцінне каміння. Захоплення дорогоцінним камінням саме в середні століття носить відтінок містицизму. У ті часи вважали, що кожен камінь володів своєю магічною силою. Вироби цього кола прийнято називати "поліхромним стилем". Предмети були виконані з грубуватою народною простотою. Цей період можна назвати розквітом орнаментального мистецтва. В орнаменті декору був використаний "звіриний стиль" - зображення фантастичних звірів. У варварському орнаменті лінії сплітаються в химерні завитки, в яких часом важко вгадуються форми хитромудрих рослин, птахів, тварин. Чудовим пам'ятником варварського мистецтва є знайдена в Норвегії, в Осеберге, дерев'яна голова фантастичного звіра, ймовірно, призначена для прикраси корабля вікінгів. Можна і сьогодні дивуватися майстерності і витонченої фантазії різьбяра, який створив страхітливий образ дикої тварини. Цей звір готовий роздерти кожного - стільки в ньому темних інстинктів!

Світ у художньому поданні варварів повний страхів і таємниць. Особливу сторінку в мистецтві раннього Середньовіччя займає ірландська мініатюра (VII-VIII ст.). Тут ми зустрічаємося з химерним злиттям варварського мистецтва та християнської легенди. Мініатюри призначалися для прикраси рукописів релігійного змісту, частіше всього Євангелія. Користуючись пером, художники створювали різноманітні орнаментальні мотиви, заповнюючи площину аркуша переплетенням ліній, пальметками, геометричними формами. Намальовані ініціали являють собою диво каліграфічного мистецтва. Постаті євангелістів і їх символи виконані дуже умовно і ще далекі від реального зображення. Ірландська мініатюра заклала основи школи європейської середньовічної живопису.

Великого розквіту мистецтво раннього Середньовіччя досягло в кінці VIII - першій половині IX століття, коли франки були об'єднані землі Франції, Німеччини, Іспанії, Італії і виникла найбільша імперія франків, якою правила династія Каролінгів. Найбільш значною фігурою цього періоду був Карл Великий, який зібрав при своєму дворі знаменитих учених, письменників, художників. В епоху Карла Великого художники звертаються до мистецтва пізньої античності і Візантії. Про це свідчить знаменита капела в Аахені - резиденція короля, побудована за образом і подобою храму Сан-Вітале в Равенні. Яскравим прикладом спроби осмислення реального світу є ілюстрації до Утрехтскому псалтиря (VIII ст.), що представляють собою швидкі начерки пером, у яких художник поспішає відобразити масу вражень, не замислюючись про правила та канони. Тут зображені сцени полювання, битви, сільські мотиви.

Розквіт каролінзького мистецтва був недовгим. Феодальні війни призвели до розпаду імперії, зумовивши занепад художньої творчості. Лише до X ст. Європа знову знаходить здатність до розвитку мистецтва. Це стало початком нового періоду, іменованого "романським".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В XIX СТОЛІТТІ
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVII СТОЛІТТІ
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVIII СТОЛІТТІ
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Характеристика феодальних відносин у середньовічній Європі
Інституціалізація соціології в Західній Європі та США
Економічний розвиток США і країн Західної Європи
Генезис і розвиток феодальної економіки Західної Європи
Передумови первісного нагромадження капіталу в країнах Західної Європи
Жанр пісні у Західній Європі та Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси