Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура як світ знаків

Виступаючи в якості носіїв смислу, "оброблені" (фізично і духовно) людиною речі, процеси, явища стають знаками. Знак є предмет, який виступає в якості носія інформації про інші предмети і використовується для її придбання, зберігання, переробки і передачі.

В культурі історично складаються різноманітні системи знаків (коди). Знаковими системами є природні (розмовні, вербальні) мови - російська, англійська та ін, так і різного роду штучні мови - мова математики, хімічна символіка, "машинні" мови і т. д. До знакових систем відносяться різноманітні системи сигналізації, мови, образотворчих мистецтв, театру, кіно, музики, правила етикету, релігійні символи і ритуали, геральдичні знаки та взагалі будь-які безлічі предметів, які можуть служити засобами для вираження якогось змісту. Ми живемо не тільки в світі речей, але і в світі знаків.

Явища культури - це знаки і сукупності знаків (тексти"), в яких закодована соціальна інформація, тобто вкладений у них людьми зміст, значення, сенс. Розуміти будь-яке явище культури - означає побачити в ньому не просто почуттєво сприйняту річ, але її "невидимий" суб'єктивний смисл. Саме остільки, оскільки явище виступає в якості знака, символу, тексту, який потрібно не тільки спостерігати, але і усвідомлювати, вона стає фактом культури.

Коли якісь предмети (наприклад, знаряддя праці) використовуються в чисто утилітарних цілях, їх знакова функція відступає на задній план, а на перший висуваються фізико-хімічні властивості. Але при цьому ми зазвичай і не сприймаємо їх як предмети культури. Як тільки ми беремо до уваги їх знаковий характер, вони починають виступати як предмети культури.

Таким чином, "пам'ятки матеріальної культури, знаряддя виробництва створює і використовує їх суспільстві грають двояку роль: з одного боку, вони служать практичним цілям, з іншого - концентруючи в собі досвід попередньої трудової діяльності, виступають як засіб зберігання і передачі інформації. Для сучасника, має можливість отримати цю інформацію з численних більш прямим каналам, як основний виступає перша функція. Але для нащадка, наприклад археолога чи історика, вона повністю витісняється другий"1.

Слід відмітити, що знакову природу, а отже, і спроможність бути культурними феноменами, набувають не тільки творіння рук людини, але й природні явища, коли вони стають предметами її духовної діяльності. Залучаючи їх у свій духовний світ, люди наділяють їх "людським" (естетичним, моральним, релігійним) змістом. Такі образи хитрої лисиці, чи боязливого зайця у народних казках, поетичні описування веселки чи заходу сонця, містичні інтерпретації затемнень, комет тощо Виверження вулкана - природне явище, і як таке воно лежить поза сферою культури. Але коли воно розуміється як прояв гніву богів або як трагедія людського безсилля перед загрозливою стихією ("Останній день Помпеї" К. Брюллова), то стає знаком, символом, у якому люди вбачають особливий "сверхприродный" сенс. І це робить його явищем культури.

Символами, носіями особливого смислу стають і самі люди. Коли вони виступають один для одного не просто як живі істоти, а як кінозірки, письменник, політичний вождь, представник тієї чи іншої професії і т. д., це є не що інше, як культурний феномен.

Культура як світу знаків постає перед нами у єдності матеріального і духовного. Дійсно, знак є чуттєво сприйманий, матеріальний предмет, а його значення (зміст, інформація) є продукт духовної діяльності людей. Знаки виступають як свого роду "матеріальна оболонка" людських думок, почуттів, бажань. Щоб продукти духовної діяльності людини збереглись у культурі, передавались і сприймались іншими людьми, вони повинні бути виражені, закодовані у цій знаковій оболонці. Зв'язок значення і знаку (або інакше кажучи інформації та коду, в якому вона фіксується і транслюються) визначає нерозривність духовного і матеріального аспектів культури.

Таким чином, феномени культури - це будь-які артефакти (штучно створені людьми предмети і явища), які несуть в собі смисли, тобто постають як знаки, що мають значення. Сукупності знаків утворює тексти, у яких міститься соціальна інформація (рис. 2.З.).

Феномени культури

Рис. 2.З.Феномени культури

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні типи знакових систем культури
Свідоцтво на товарний знак
Іконічні знаки
Знаки індивідуалізації учасників цивільного обороту і виробленої ними продукції
Розпорядження товарним знаком
Знак охорони авторського права
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Сигнальні кольори і знаки безпеки
Іран під знаком ісламізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси