Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Боротьба класів і партій

Реформи Бісмарка.

Політична слабість німецької буржуазії позначилася в тому, що возз'єднання Німеччини відбулося не шляхом революції, руйнує залишки феодалізму, а контрреволюційними методами, тобто із збереженням панування віджилих класів і всього "готичного" мотлоху феодально-абсолютистської державності. Протягом двадцяти років після возз'єднання Бісмарк був живою виразом такій подвійності і вытекавших звідси протиріч. Більш пов'язаний з своїм класовим інтересам з минулим Німеччини, ніж з її майбутнім, він, однак, прагнув у міру свого розуміння задовольняти основні економічні потреби буржуазії. Він зблизився на перших порах з націонал-лібералами, вірніше кажучи, владно повів їх за собою, нерідко, щоправда, зустрічаючи опір з їх боку, але легко долаючи його комбінаціями всередині-і позапарламентського характеру.

Перша половина 70-х років була часом, коли націонал-ліберали досягли вершини можливого для них впливу, маючи в рейхстазі 1874 р. 152 представника, тобто більше, ніж будь-яка інша партія за весь час існування рейхстагу. У цей саме період була встановлена єдина система грошового обігу та введена золота валюта, були зроблені великі кроки по шляху створення єдиного права. Німеччина отримала майже одноманітне кримінальне і торгове право (загальноімперський Цивільний кодекс був введений в дію лише в 1900 р.). У 1874 р. імперський закон про друк усував залишилися від середньовіччя обмеження друку, хоч і ввів суворі судові покарання за антиурядові виступи. Із заходів місцевого характеру слід відзначити проведену Бісмарком у 1872 р. реформу місцевого самоврядування у східних провінціях Прусії. У кожній провінції, делавшейся на округи, засновані були виборні окружні збори. Однак поліцейська влада поміщика в окрузі, колишня до того феодальної привілеєм, по суті, збереглася, так як всередині округу обов'язки начальників поліції безоплатно несли особи, назначавшиеся королем завжди з місцевих землевласників. Крім того, великі маєтки становили самостійні райони, де поміщик, за згодою начальника округу (ландрата), сам був старшиною або призначав старшину.

" Культуркампф".

Кроки, зроблені Бісмарком на шляху до імперської єдності, зміцнили не німецьку, а пруссько-німецьку імперію і тим самим обіцяли увічнити обтяжливу для всіх непруссаков гегемонію Пруссії. Ці заходи повинні були викликати посилення і згуртування всіх антиурядових елементів, як ні строкаті вони були. А "загальне прапор ці строкаті елементи знайшли в ультрамонтанстве"1. З одного боку, імперський уряд в особі Бісмарка готове було зненавидіти будь-яку силу, яка здавалася йому надто самостійній і осмеливавшуюся змагатися з ним, а такий загрожувала стати в Німеччині католицька церква, вдохновляемая войовничими планами папи (Пія IX), а з іншого - все, що було в Німеччині відцентрового, все, подавляемое і ображає Пруссією в своєму національному, головним чином, гідність, все, опозиційно налаштоване проти пруссачества, стало групуватися навколо католицької церкви, виразником інтересів якої у 1870 р. стала, як ми вже знаємо, партія центру, завжди втім, за складом свого строго і чисто католицька. Недарма вождем партії був Виндгорст - лідер ганноверських вельфів, особливо демонстративно непримиренних антагоністів Пруссії. Бісмарк без вагань вступив у бій з центром, маючи на своїй стороні ліберальні фракції рейхстагу, і провів ряд антиклерикальних законів, з яких найважливішим був закон про передачу світським посадовим особам ведення актів цивільного стану і про обов'язкове цивільному шлюбі (1875). Так як духовенство за прямими вказівками Риму відмовилося підкорятися цим законам, уряд обрушило на непокірних священиків і мирян град адміністративних репресій. Все це, однак, виявився абсолютно марним. Співчуття і сприяння численних і різноманітних опозиційних елементів зробило опір католиків дуже стійким і ефективним. Проти Бісмарка озброїлися навіть консервативні протестантські кола, особливо незадоволені його союзом з лібералами і охоче зображували його боротьбу з католицькою церквою як підрив релігійних підвалин взагалі. Боротьба ця, прозвана прихильниками Бісмарка "культуркампфом", закінчилася, по суті, повним ураженням Бісмарка. Він сам визнав у своєму виступі в прусському ландтазі в 1886 р., що його боротьба з католиками була "гоньбой верхи за дикими гусьми". Довелося "залізному канцлеру" йти на мирову з гусями: з антиклерикальних законів одні перестали застосовуватися, інші були зовсім скасовані згодом, і залишився в силі тільки що згаданий. Партію центру урядові переслідування тільки зміцнили і на досить довгий термін викували з неї саму, після соціал-демократів, сильну і стійку опозицію. Навіть у рейхстазі 1912 р. центр залишався найбільшою після соціал-демократів фракцією.

Розпад націонал-лібералів.

Відмовившись від "культуркампфа", Бісмарк кинув втратили вже для нього інтерес націонал-лібералів і повернув, в той же час, до такої економічної політики, яку націонал-ліберали не могли схвалити: він перестав заохочувати свободу торгівлі і своєрідний протекціонізм і став протегувати не стільки промисловості, скільки великому землеволодінню. Підвищенням митних зборів на предмети масового споживання (тютюн, кава, гас) він хотів, крім того, посилити доходи імперської казни і звільнити її від відомої залежності, в якій вона перебувала по відношенню до членів Союзу. Консерватори і центр, за якими стояли поміщики і куркулі, співчували його починанням з тими або іншими застереженнями; націонал-ліберали, оскільки представляли торговельну буржуазію, були проти, а оскільки відображали інтереси промисловців, схилялися до компромісу. В результаті вони, як ми вже знаємо, розкололися і з 1881 р. назавжди втратили значення однієї з провідних партій рейхстагу, яке мали до цього часу. Але розпад націонал-лібералів, єдиною, строго кажучи, середньої партії рейхстагу, на яку могло довго опиратися уряд підсилив розпад і різноголосся, і без того панували в рейхстазі, а головне, зробив крайні фракції вирішальною силою в парламентських битвах.

Падіння Бісмарка.

Саме після "перемоги" над націонал-лібералами на виборах 1881 р. Бісмарку стало все важче проводити через рейхстаг свої законодавчі заходи. Політика лавірування між класами і партіями, чим далі, тим виразніше, виявляла свою неспроможність. Конфлікт досяг особливої сили в 1887 р., коли рейхстаг відмовився поновити закон про семирічному контингент армії. Після розпуску цього рейхстагу Бісмарку вдалося створити на виборах коаліції націонал-лібералів з обома фракціями консерваторів - "картель". У новому рейхстазі Бісмарк мав слухняну більшість, і саме з опорою на це більшість він провів, між іншим, свої провокаторські "соціальні закони" про примусове страхування робітників, намагаючись і таким чином паралізувати вплив соціал-демократів, непереборно росшее вшир і вглиб, незважаючи на переслідування уряду. Але якраз цей же рейхстаг і завдав Бісмарку жорстоке поразка, відмовивши йому в 1890 р. в утвердженні нового, ще більш жорстокого виняткового закону і в продовження старого закону проти соціалістів, термін дії якого закінчується восени 1800 р. В тому ж році закінчилися повноваження рейхстагу, і на нових виборах штучна комбінація картелю засмутилася. Праві партії зазнали поразки. Соціал-демократи відразу потроїли кількість мандатів. Це було, мабуть, самим яскравим показником банкрутства внутрішньої політики уряду, і, отже, Енгельс був прав, кажучи про "соціал-демократичної партії, що повалила Бісмарка"1. Щоб знову знайти в новому рейхстазі втрачений контроль, Бісмарк, вірний своїй методі безпринципних політичних фокусів і закулісних міжпартійних махінацій, звернув погляди на центр, саму сильну фракцію рейхстагу, і мав таємне побачення з Виндгорстом. Це послужило приводом для гострого зіткнення між ним і Вільгельмом II, незадовго до того що вступив на престол. Часи і обставини до такої міри змінилися для старого канцлера, що його прохання про відставку була, проти всіх очікувань, прийнята.

Посилення монополістичного капіталу.

Часи дійсно змінювалися так швидко і радикально, що державні діячі і з більш широким кругозором, ніж Бісмарк, не встигали помічати і відзначати відбувалися зрушення. Сили промислового розвитку виступили в кінці століття зі всерозтрощуючою енергією. Вугілля, в надлишку наявний в Німеччині ще до територіальних придбань у результаті перемоги над Францією, залізо, отримане Німеччиною разом з Ельзас-Лотарингией, нарешті, французькі мільярди, золотим потоком влилися в господарство країни, - все це, рука об руку з політичними чинниками, якими з'явилися возз'єднання Німеччини і наступні реформи, викликало винятковий зростання німецької промисловості. У своєму розвитку Німеччина явно обганяла найстарішу індустріальну країну - Англію - і далеко її випередила в концентрації і централізації капіталу. За двадцятиріччя з 1890 до 1910 р. Німеччина послідовно випередила Англію у видобутку і споживанні руди і вугілля, виробництві заліза, сталі та чавуну. Важка промисловість стала безумовно панувати в промисловому господарстві Німеччини. Машинобудування зробило надзвичайно швидкі кроки. У той же час протекціоністська політика уряду сприяла зростанню всякого роду монополій, основною формою яких послужив картель. Картелювання виробництва промисловості почалося вже з кінця 70-х років і до кінця сторіччя число картелів значно зросла, не перестаючи збільшуватися і далі. "Кількість картелів в Німеччині визначалося приблизно в 250 в 1896 р. і в 385 1905 р. при участі в них близько 12 тисяч закладів"1. Це, в свою чергу, полегшувало проникнення банківського капіталу в картелированную зверху донизу промисловість: на початку XX ст. фінансовий капітал наклав руку на всю внутрішню і зовнішню політику Німеччини.

Активізація німецького імперіалізму.

Такі економічні перевороти викликали великі перестановки у відношенні класів. В той час, як дрібне юнкерство продовжувало вироджуватися і деклассироваться, слідуючи прогнозом, встановленим для нього Енгельсом у 80-х роках, магнати землеволодіння вже раніше, як ми відзначали, які знаходили точки дотику з великою промисловістю, тепер дедалі тісніше змикалися з індустріальними королями. Вони охоче заводили промислові підприємства на своїх землях, ще охочіше ставали учасниками капіталістичних концернів, і сам Вільгельм II анітрошки не гребував подачками цього роду від гарматного короля Круппа. І поміщики, і монополистский капітал виявилися згідно зацікавленими в повороті Німеччини на шлях активної колоніальної політики. Свого часу Бісмарк заявляв: "Я не хочу колоній. Вони годяться тільки для синекур". Хоча він десять років робив деякі спроби перебудуватися в цьому напрямку і підтримав і округлив земельні придбання німецьких підприємців в Африці, які склали ядро німецької Південно-Західної Африки та німецької Східної Африки, але дійсного значення колоніальної експансії не розуміли ні він, ні його наступник Капріві, який віддав Англії Занзібар в обмін на Гельголанд і стверджував, що немає нічого гіршого, як отримати в подарунок всю Африку. Така точка зору тоді ж зустріла різку опозицію серед деяких верств юнкерства і великої буржуазії, які вимагали широкої колоніальної експансії. У 1891 р. створюється Загальний німецький союз, що отримав з плином часу великий вплив під ім'ям Пангерманекого союзу. Пангерманісти робили все зростаючий наголос на пропаганді захоплення Німеччиною ряду земель в самій Європі, розписуючи ці землі як німецькі і включаючи в їх число Австрію, Данію, Голландію, частина Швейцарії та Бельгії, прибалтійські володіння Росії. Вони будували плани далекого просування на Схід ("Drang nach Osten!"). Ідея розчленування Росії грала в цих планах все зростаючу роль. Значне протягом пангерманизме спрямовувалося проти Англії, закликаючи зосередити проти неї всі зусилля, щоб досягти переділу колоній. Нарешті, при канцлері Гогенлое (1894-1900 рр.) відбувається крутий поворот в зовнішній політиці Німеччини, і вона стрімко переходить до хижацької імперіалістичної політики. Справа не обмежується земельними захопленнями на західному і східному берегах Африки, орендою Кяо-Чао, відкрила німецькому капіталу шлях до природним багатствам Шандунского півострова, і придбанням островів Маріанські, Каролінські і Марешальских, що зміцнило німецькі позиції на підступах до Азіатського материка. Німеччина звертає пильні погляди на Близький Схід, на Турий10' маючи на увазі проникнути на шляхах економічного і політичного підпорядкування Туреччини в Малу Азію, Сирію, Месопотамію, де німецьких імперіалістів чарівно вабили до себе поклади нафти і рідкісних металів і невичерпні джерела сільськогосподарської сировини.

З цього часу імперіалістична політика гогенцоллернской Німеччині стає все енергійнішим. Магнати землеволодіння перетворюються в бойовий авангард фінансового капіталу і все сильніше захоплюють його в бік неприборканої агресії, чому він, треба сказати, дуже мало чинить опір. Нетерплячий напір юнкерсько реакції з її схилянням перед силою, з її культом солдатчини, з презирством до слабких націй, з твердим переконанням, що військове насильство - самий швидкий і вірний творець "національного багатства", стає головним двигуном німецької політики.

Немає ніякого сумніву, що найближчі основи гітлеризму, як цілісної системи, з власною внутрішньою і зовнішньою політикою, були закладені вже в кайзерівської Німеччині, з тим щоб після першої світової війни отримати найбільш повне і завершене вираження.

Протистояти цій фатальній тязі до реакції всередині і до військових вибухів зовні міг би тільки пролетаріат. Але лідери соціал-демократії зробили все від них залежне, щоб дезорієнтувати, розколоти, роззброїти його. І вони досягли своєї мети

Реакція по всій лінії.

У повній відповідності з новою і надзвичайно енергійною імперіалістичною політикою, що супроводжувалася, звичайно, гарячковим посиленням озброєнь (особливо морських), внутрішня політика Німеччини стає з кожним роком все реакционнее. Капріві, змінив Бісмарка, ще спирався деякий час на націонал-лібералів і центр і змушений був робити буржуазії відомі поступки, а також провести деякі заходи охорони праці (закон про недільний відпочинок для робітників і про 11-годинний максимальному робочому дні для жінок). Але в канцлерство Гогенлое магнати юнкерства, підтримувані важкою індустрією, беруть перевагу, і в рейхстазі тон задають консерватори в союзі з центром, за якими плетуться остаточно втратили будь-яку самостійність націонал-ліберали.

Але консерватори були чисельно слабкі, націонал-ліберали розкладалися і розвалювалися, і уряд виявлявся досить неприємною залежності від центру, неприємною тому, що центр, який натискала дрібнобуржуазна частина його виборців, змушений був час від часу робити опозиційні рухи: так, він провалив у 1893 р., як ми вже знаємо, військовий закон, у 1895 р. зробив те ж з законопроектом, як би воскресив винятковий закон проти соціалістів (Umsturzvorlage), а в 1900 р. - з законом, по суті, нищили свободу спілок. Але це була не більш як відрижка колишній опозиційності центру: він все виразніше повертав направо, назустріч наглеющей реакції і протягом першого десятиліття XX ст. надав хто змінив Гогенлое канцлеру Бюлову (1900-1909 рр.) неоціненні послуги при проведенні реакційних військових і фінансових законопроектів. Саме центр, наприклад, виступив автором святенницького закону, офіційним призначенням якого була боротьба зі злочинами проти моральності у пресі і в мистецтві, але який фактично відкривав дорогу вкрай прискіпливої політичній цензурі (1900). Це був час широкого наступу на нікчемні і без того політичні права робітників, коли страйкарів піддавали всіляким репресій на основі введеного то тут, то там "стану облоги", коли штрейкбрехерам і провокаторам була забезпечена охорона поліції та судів, коли лютувала цензура, коли корінне населення в Ельзас-Лотарингії і в польських провінціях піддано жорстоким гонінням. При Гогенлое, а особливо при Бюлове, утиски польського населення в Познані і у Верхній Сілезії надзвичайно посилилися. Германизаторы відверто і майже офіційно ставили своєю метою онемечение польських земель і польського населення, причому особливо лютували "гакатисты" (за ініціалами трьох лідерів германизаторского союзу). Поляки чинили опір всіма доступними їм засобами, між іншим, відомим у свій час шкільними страйками. Втім, у рейхстазі польська національна партія ("Коло") довгий час йшла на поводу у центру і лише за кілька років до першої світової війни більш або менш рішуче переходить в опозицію.

Партійні коаліції в рейхстазі.

Підтримуючи реакційну політику Бюлова, центр за свої послуги вимагав подачок і подачок. Уряд, однак, далеко не завжди задовольняло його домагання, і як раз в 1906 р., коли воно відмовило у відомчих переміщеннях і призначення, з якими давно приставали лідери центру, останні з'єдналися з соціал-демократами і відмовили уряду в кредитах на придушення повстання готтентотів (гереро) в африканських володіннях Німеччини. Бюлов скористався цим, щоб розпустити рейхстаг і спробувати звільнитися від центру. Нові вибори, проте, навіть посилили центр (105 мандатів замість 100), але зате жорстоко вдарили по соціал-демократам, яких Бюлов і боявся і ненавидів. Численні дрібнобуржуазні виборці, зазвичай віддавали свої голоси соціал-демократам, були в цю виборчу кампанію розпорошені шовіністичної агітацією і запаморочливими обіцянками імперіалістів, - вони змінили соціал-демократам, і ті втратили майже половину своїх мандатів (38 із 81). В рейхстазі 1907 р. Бюлову вдалося об'єднати в так званому "готтентотском" блоці і консерваторів і націонал-лібералів, і навіть вільнодумних, і навіть поступовців. Неможливо було більш наочно демонструвати жалюгідне падіння німецького лібералізму у всіх його фракціях, течіях і відтінках. Майже єдиною поступкою з боку реакції її ліберальним співробітникам був новий закон про спілки та зборах (1908 р.), понівечений, втім, поправками консерваторів. Співпраця блоку з урядом виявилося, однак, неміцним, і коли постало питання про податок на спадок, як одному з джерел покриття нових військово-морських витрат, консерватори, разом з центром, відкинули подібне замах на поміщицькі кишені, і "готтентотский" блок розвалився. За цю невдачу Бюлов поплатився своїм канцлерским постом.

Новому канцлерові Бетман-Гольвегу (1909-1917 рр.) дісталися у спадок уламки блоку у вигляді союзу центру з обома фракціями консерваторів, відомого під назвою "чорно-блакитного" (всього 189 мандатів). Залучаючи до себе у разі потреби чорносотенців з християнсько-соціальної партії (16 мандатів) або їм подібних, чорно-блакитний блок міцно панував близько трьох років, і це панування ознаменувався низкою нових непрямих податків і новими законодавчими переслідуваннями пролетаріату.

Боротьба за реформи в Пруссії і в Ельзас-Лотарингії.

Однак бойовий настрій пролетаріату явно зростає і позначається, наприклад, в енергійній боротьбі за реформу виборчого права в Пруссії. Тут знаменита трикласова система як і раніше служила опорою політичного панування аграріїв і грошових мішків. Бетман-Гольвег спробував оновити деякими поправками цю виборчу систему, але не задовольнив ними ні правих, ні лівих, і внесений ним у прусський ландтаг законопроект був відхилений (1910 р.). Берлінські робочі реагували на реформаторство Бетман-Гольвега бурхливими масовими демонстраціями. Нова спроба виборчої реформи, яка виходила в 1912 р. від вільнодумної фракції ландтагу, виявилася настільки ж безуспішною. Закоснелая реакційність прусського державного режиму малювалася особливо яскраво на тлі порівняльних успіхів руху за виборчу реформу в Південній Німеччині: в період 1904-1911 рр .. загальне виборче право було введено в Баварії, Вюртемберзі та Гессені. Втім, в Саксонії близько того ж періоду виборче право було значно погіршена з страху перед успіхами саксонських соціал-демократів.

Наприкінці 1910 р. рейхстаг під сильним тиском соціал-демократів прийняв, нарешті, закон про автономію Ельзас-Лотарингії: був заснований провінційний двопалатний ландтаг, нижня палата якого обирається шляхом загального виборчого права; у той же час Ельзас-Лотарингія отримала представництво в бундесраті. Вся ця "конституція" анітрохи не заважала проявів самого дикого свавілля в Ельзас-Лотарингії з боку німецької вояччини і адміністрації. Як і раніше, як і 40 років тому, панували тут у тому чи іншому вигляді виняткові закони, які регулювали по-своєму права преси, свободу зборів і союзів і т. п. Коли в 1913 р. в ельзаському місті Царбене (Саверн) прусський лейтенант, живе втілення тупого і ницого всегерманекого солдафонства, дозволив собі грубе і дурне знущання над місцевим населенням, Ленін по всій справедливості зазначив симптоматичне значення цього інциденту: у Цаберне "загострився і вийшов назовні істинний порядок Німеччини, панування шаблі прусського напівфеодального землевласника"1. Хіба не отримав командир полку, в якому перебував відзначився лейтенант, демонстративного схвалення від прусського кронпринца? Хіба сам Вільгельм II, по внутрішній суті той же обмежений і самозакоханий прусський лейтенант, - не погрожував ще до інциденту Ельзас-Лорингии, що він просто відніме у неї її конституцію, тільки що даровану?

Виборча перемога соціал-демократів.

Чорно-блакитний блок за порівняно короткий період свого правління грунтовно відновив проти себе самі різні кола виборців. Вже за останні два роки існування рейхстагу (1910-1911 рр.) соціал-демократи на додаткових виборах придбали 10 нових мандатів. Не дивно, що вибори 1912 р. ознаменувалися чутливими невдачами клерикально-поміщицької реакції. Консерватори втратили 26 мандатів, центр поплатився 14, християнські соціалісти - 13, навіть націонал-ліберали розгубили 9 мандатів. Навпаки, соціал-демократи збільшили кількість своїх мандатів у порівнянні з минулими виборами мало не втричі (110 замість 43) і відразу вийшли на лінію найсильнішій партії рейхстагу.

Реформізм і опортунізм соціал-демократії.

Таким чином, соціал-демократи з прогресистами і націонал-лібералами при підтримці національних партій могли мати більшість. Але справа в тому, що не тільки ліберальні фракції виявилися до цього часу, як, втім, і раніше, абсолютно нездатними до стійкої опозиції уряду, - зараза опортунізму і примиренческой в'ялості стала проникати і в верхівку соціал-демократичної партії. Після падіння закону проти соціалістів це стало позначатися і в теоретичному і в практичному відношеннях. Ерфуртська програма, що змінила в 1891 р. Готську, була, звичайно, кроком вперед в порівнянні з тією, але і вона допустила величезну помилку, не тільки не оголосивши диктатуру пролетаріату кінцевою метою класової боротьби, але й не згадуючи про диктатуру пролетаріату взагалі. Цю помилку і мав на увазі Енгельс, коли висміював "миролюбний опортунізм і мирно, спокійно-вільно-веселе" "вростання" старого свинства в "соціалістичне суспільство"1. На це ж він вказав у своїй критиці Ерфуртської програми, вимагаючи визнання неминучості і необхідності насильницької пролетарської революції.

Відхід від революційних ідеалів, чим ближче до першої світової війни, ставав дедалі помітніше серед вождів німецької соціал-демократії і став особливо разючий у зв'язку з тим, що російська революція 1905 р. сприяла значному підвищенню революційної активності німецького пролетаріату, показуючи йому, між іншим, на конкретному прикладі велике революційне значення загального страйку. Хоча керівництво партії офіційно засудила спроби ренегатів, начебто Бернштейна, зіштовхнути німецьких робітників з заповіданого Марксом і Енгельсом шляху класової боротьби, ревізіонізм практично робив великі успіхи в соціал-демократії і накладав свою печатку на тактику лідерів. Все частіше позначається ухил у бік реформізму і компромісу з буржуазією, все більше місця в роботі партії стала займати парламентська боротьба в збиток прямий і безпосередній масової революційної боротьби. Відсіч, який давали цій течії старі вожді партії, і серед них Лібкнехт і Бебель, був далеко не завжди достатній, на що багато разів вказував Ленін у своїй невпинній і послідовній боротьбі з опортунізмом і реформізмом в II Інтернаціоналі взагалі і німецької соціал-демократії, зокрема. Бо німецька соціал-демократія виявилася провідною партією II Інтернаціоналу і більше за інших була відповідальною за помилки, помилки, нарешті, зраду II Інтернаціоналу. Свого часу німецька соціал-демократія багато зробила для організації і навчання пролетаріату в обстановці більш або менш мирного розвитку. Але коли до кінця XIX ст. мирний розвиток змінився епохою класових битв і громадянських воєн пролетаріату, німецька соціал-демократія, а з нею і II Інтернаціонал опинилися в ар'єргарді робочого руху, судорожно чіпляючись за старі методи боротьби і гальмуючи революційний розвиток.

Війна 1914 р. та положення всередині соціал-демократичної партії В цій обстановці вожді соціал-демократії не захотіли і не зуміли організувати дійсний відсіч імперіалістичної реакції. Коли ж війна почалася, вони стали слугами цієї реакції, старанно допомагаючи уряду і капіталістам у встановленні і підтриманні військового режиму всередині країни, превращавшегося для робітників у військову каторгу на фронті або на підприємствах. У грудні 1914 р. один лише Карл Лібкнехт у парламентській фракції рейхстагу відкрито висловив своє негативне ставлення до війни, відмовившись голосувати за військові кредити. Поступово зростаючий опір робочих мас виражалося, між іншим, в тому, що в 1915 р. ліві соціал-демократи (Роза Люксембург, Карл Лібкнехт, Франц Мерінг і інші) утворили групу, незабаром отримала назву "Спартак".

Зрада соціал-демократичних лідерів.

Лідери ж партії, між тим, не позіхали і в ренегатстві є свій скочувалися все далі і все нижче. Відповідно до ускладнилася політичною обстановкою пануючі класи Німеччини пред'являли до них все більш серйозні вимоги, і ті прагнули бути на висоті своїх завдань. Під ударами військових поразок хиталися підвалини гогенцоллернской монархії, народні маси революціонізувались. Після Лютневої революції 1917 р. німецька буржуазія побачила, що до небезпеки військового поразки приєднується ще більш грізна для неї небезпеку революційного вибуху. В рейхстазі під керівництвом лівого крила центру стало кристалізуватися більшість, готова відмовитися від завойовницьких цілей війни. Але банк і поміщики ще не здавалися. Пішов у відставку Бетман-Гольвег, рішучий прихильник такої відмови (ів)ль 1917 р.). Призначений був канцлером аграрій Міхаеліс, який брав цю відмову з різними застереженнями. У такій обстановці на лідерів соціал-демократії буржуазія поклала обов'язок утримати маси від революційного виступу, все більш назріваючого. У 1917 р. утворилася Незалежна соціал-демократична партія Німеччини, пряме призначення якої було розігрувати уявну опозицію по відношенню до керівництва соціал-демократичної партії і демагогічними розмовами заманювати в свої ряди робітників, вже раскусивших зрада соціал-демократичної верхівки, але ще не обізнаних про те, що Незалежна соціал-демократична партія - не більш, як экспозитура соціал-демократичної партії. Рух независимцев відбувалося під керівництвом Каутського, який приклав всі зусилля до того, щоб вихолостити і знешкодити це рух і нейтралізувати енергію, що приєдналися до нього робітників.

Передсмертні судоми режиму.

Але марними були зусилля вірних слуг буржуазії: Велика Жовтнева соціалістична революція запалила німецьких робочих і солдатів революційним ентузіазмом. Тоді лідери соціал-демократії, "віддані без лестощів", у віроломстві своєму послідовні до кінця, не зупинилися перед тим, щоб власну спину підставити під загрожує впасти монархію, монархію, покрила себе ганьбою, винну в численних злочинах проти робітничого класу, щедро покрашену народною кров'ю. Справа в тому, що в кінці грудня 1917 р. Вільгельм II, так часто і так зухвало заявляв про своє презирство до парламентаризму, відчув до нього, опинившись у біді, симпатію, і у зверненні на ім'я канцлера Гертлинга, одного з лідерів центру, який 1 листопада 1917 р. Міхаеліса, сповістив про своє бажання залучити німецький народ до більш, ніж до того, активній участі у визначенні долі вітчизни. Однак і це сумнівне народолюбие перебувало під спудом до тієї пори, поки у німецької вояччини не зникла остання надія на поворот військового щастя. Лише 1 жовтня 1918 р. новий імперський канцлер, принц Макс Баденський, приступив до термінового створення демократії та парламентаризму в Німеччині при обов'язковому збереженні гогенцоллернской династії і всіх, зрозуміло, інших династій. Тут-то і запропонували свої послуги лідери соціал-демократії, і цілий ряд цих лідерів (серед них Шейдеман) увійшли до складу утвореного принцом уряду. Були опубліковані (28 жовтня 1918 р.) нові конституційні закони, які вносили зміни в Конституцію Німецької імперії. Поправка до ст. 15 Конституції ухвалювала, що імперський канцлер потребує довіри рейхстагу і несе відповідальність перед бундесратом і рейхстагом. Менш важливий характер мала поправка до ст. 11, вимагала згоди рейхстагу і бундесрату на оголошення війни і укладення міжнародних договорів. Але і ці зміни не могли вже врятувати імперію.

Падіння монархії.

Марні були всі героїчні заходи. Кілька днів потому робітники, солдати і матроси стали захоплювати одне місто за іншим. 9 листопада Макс Баденський оголосив про зречення кайзера і передав посаду імперського канцлера соціал-демократу Эберту. В цей же день перед обличчям стихійно виникли Рад робітничих і солдатських депутатів Шейдеман поспішив оголосити республіку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ
Боротьба з тероризмом
Закупівля товару однією партією
Корупційне формування класу власників
Коротка характеристика соціальних класів
Класи точності
Теорія бездіяльного класу
Організаційна теорія класів
КООРДИНАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПО БОРОТЬБІ ІЗ ЗЛОЧИННІСТЮ
Політичні партії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси