Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика мануфактурного виробництва

Період первісного накопичення капіталу часто називають мануфактурным періодом, оскільки в цей час утворюються перші капіталістичні підприємства - мануфактури.

До початку XVI століття в усіх основних галузях промислового виробництва були значно вдосконалені знаряддя праці та технологія виробництва. Найбільш помітним був прогрес у видобувній й обробній галузях. З'явилося складне устаткування для шахт, що дозволяє розробляти раніше недоступні пласти. У металургійній промисловості більш високі горни дозволяли одержувати чавун і сталь. У металообробці з'явилися вдосконалені молоти і свердлильні верстати. Різні механічні пристосування і примітивні машини дозволили підняти продуктивність праці. З'явилася вогнепальна зброя, розвивалися книгодрукування та поліграфія.

Технічний прогрес, який визначив можливість переходу до мануфактурному виробництву, проявлявся в розвитку спеціалізації інструментів, у появі технічних пристосувань, які приводилися в рух силою людини, падаючої води або робочого худоби. Техніка на етапі мануфактурної промисловості була заснована на верстатах без механічного або парового двигуна, що буде характерно для більш пізньої стадії розвитку фабричної індустрії. У текстильній промисловості це була самопрялка, яка дозволяла одночасно робити декілька операцій, удосконалився і ткацький верстат. Новий тип водяного колеса, приводившийся в рух силою падаючої води, буквально здійснив переворот в металургії.

Що відбувається в даний період прогрес у техніці і технології об'єктивно змінює значимість дрібнотоварного господарства ремісників і селян. Дрібнотоварне ремісниче виробництво не мало достатніх грошових коштів, а обмежені можливості власної праці не дозволяли організувати велике виробництво. Дрібне виробництво не в змозі самостійно існувати і розвиватися у гірничій, металургійній і металообробній галузях. Воно вичерпало свої можливості і починає витіснятися більш великими підприємствами.

Організація капіталістичної промисловості відбувався на основі поступового економічного підпорядкування дрібних виробників товарного або лихварської капіталу. Починають складатися перші форми капіталістичної організації праці - проста кооперація і мануфактура.

Мануфактура - це капіталістичне підприємство, засноване на ручній техніці, поділі праці і подетальної його спеціалізації. Мануфактура була перехідною формою організації виробництва від простої кооперації до фабрики. Виникнення мануфактур стало можливим в результаті вдосконалення технічної і технологічної бази виробництва, поступового зміни соціально-економічних відносин. Незважаючи на незначні масштаби, в мануфактурном виробництві мала місце капіталістична експлуатація праці.

Мануфактурне виробництво мало низку переваг порівняно з ремісничим виробництвом (рис. 9). Воно базувалося на ручній техніці, але мали місце спеціалізація та розподіл праці. Працівники мануфактури виконували переважно окремі спеціалізовані виробничі операції, а не виготовляли продукт повністю самостійно, що підвищувало продуктивність їх праці. Зростання спеціалізації виробництва призводить до створення більш ефективних спеціалізованих знарядь праці, зростають точність і швидкість операцій. Поділ праці вимагало зростання майстерності і професійного рівня працівника; зростала продуктивність праці і знижувалися витрати на виробництво.

Рис. 9

В цей період склались такі основні форми мануфактур:

- централізовані мануфактури - найбільш розвинений тип мануфактур; організовувалися і керувалися, як правило, колишніми цеховими майстрами, що з'єднують робітників і засобу виробництва в одному приміщенні. Такі мануфактури могли також створюватися за рахунок купецького або торгового капіталів. Централізовані мануфактури отримали найбільше поширення в тих галузях, де технологія виробництва вимагала застосування великої кількості працівників - в металургії, гірничодобувному виробництві і т. д.;

- казенні (державні) мануфактури, створені за рахунок коштів державного бюджету і випускають продукцію, необхідну, як правило, країні в цілому. У Росії казенні мануфактури створювалися в галузях, що виробляють військову продукцію або продукцію, необхідну для оснащення флоту;

- розсіяні мануфактури, працівники якої не були об'єднані в одному виробничому приміщенні. Такі мануфактури створювалися, як правило, купцями. Розсіяна мануфактура формувалася тоді, коли ремісники, які проживають в різних поселеннях, виконували роботу на замовлення, брали у купця у тимчасове користування знаряддя праці, матеріали або гроші в борг на їх придбання, а йому передавали готовий продукт (рис.10). В результаті ремісник вже не виступав в економічній ролі самостійного дрібнотоварного виробника, а ставав фактично найманим працівником, отримували заробітну плату, був позбавлений права власності на засоби виробництва і створений продукт.

Рис 10

Розсіяні мануфактури отримали значне поширення в сільській місцевості, де відсутні цехові обмеження. Не маючи можливості самостійно організувати виробництво, сільські ремісники починали відразу працювати на купця-скупника. В результаті в селах виникали цілі райони, населення яких було зайнято на розсіяних мануфактурах. Такі мануфактури отримали велике поширення в Росії та Німеччині. Розсіяна мануфактура була по суті формою капіталістичної організації виробництва, але зберігала форму дрібнотоварного виробництва;

- вотчинні мануфактури формувалися на основі ремісничої діяльності селян. У таких мануфактурах застосовувався капітал феодала і працю кріпаків.

Ступінь розвитку мануфактурного виробництва та його форми були неоднакові у різних галузях. Найбільший розвиток мануфактури отримали в галузях, що вимагають значних капіталів, застосування складної техніки: у видобувній промисловості, металообробці, особливо у виробництві зброї, суднобудуванні та ін. Більш повільними темпами капіталістичні відносини і розвивалися мануфактури в галузях, в яких майже цілком збереглася реміснича техніка: у виробництві вовняних і лляних тканин, предметів розкоші, виробів зі шкіри та ін

У період становлення мануфактурної промисловості практично у всіх країнах економічна політика держави була спрямована на підтримку зростання національної промисловості. Відбувалося об'єднання розрізнених раніше окремих регіонів країни, скасовувалися внутрішні мита, проводилася політика протекціонізму, спрямована на обмеження конкуренції імпортних товарів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Характеристика та специфіка стадій дисциплінарного провадження
Загальна характеристика виконавчого провадження
Голландський мануфактурний еталон
Характеристика рахунків з обліку витрат на виробництво
Ринкові моделі виробництва: загальна характеристика
Загальна характеристика виробництва у світового судді
Загальна характеристика економіки Великобританії та її структура
Загальна характеристика виробництва в наглядовій інстанції
Загальна характеристика економіки Франції та її структура
Характеристика ERP-систем
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси