Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Податкова база. Порядок визначення

Податкова база по загальному вимогу податкового законодавства визначається окремо по кожному виду підакцизних товарів.

По товарах, для яких встановлено специфічні податкові ставки, податкова база визначається як обсяг реалізованих (переданих) підакцизних товарів в натуральному вираженні відповідно до ст. 187 НК РФ.

При обчисленні акцизу з товарів, дні яких встановлена комбінована ставка, податкова база визначається як обсяг реалізованих (переданих) підакцизних товарів в натуральному вираженні і як розрахункова вартість, що обчислюється виходячи з максимальних роздрібних цін.

Суми, на які може бути збільшена податкова база

Збільшення податкової бази може бути тільки в частині адвалорної складової комбінованої податкової ставки (з реалізованим сигарет і папиросам) на отримані суми:

o фінансової допомоги;

o попередньої (часткової) оплати в рахунок майбутніх поставок підакцизних товарів;

o поповнення фондів спеціального призначення;

o отримані в рахунок збільшення доходів, у вигляді відсотка (дисконту) за векселями, відсотки за товарним кредитом або інакше пов'язані з оплатою сигарет і цигарок.

Момент визначення податкової бази

Момент визначення податкової бази виникає з дати реалізації (передачі) або отримання підакцизних товарів. У зв'язку з цим визначення дати реалізації (передачі) або отримання підакцизного товару поставлено у залежність від виду операцій, що здійснюються платниками податків. Так, ст. 195 НК РФ встановлює порядок визначення дати здійснення операцій, визнаних об'єктом оподаткування при:

1) реалізації (передачі) підакцизних товарів визначається як день їх відвантаження (передачі), в тому числі структурному підрозділу організації, що здійснює роздрібну реалізацію;

2) передачі особами вироблених ними з давальницької сировини (матеріалів) підакцизних товарів власнику зазначеного сировини (матеріалів) або іншим особам, у тому числі отримання зазначених підакцизних товарів у власність в рахунок оплати послуг з виробництва підакцизних товарів з давальницької сировини (матеріалів) - дата підписання акта прийому-передачі підакцизних товарів;

3) отримання прямогонного бензину організацією, яка має свідоцтво на переробку прямогонного бензину, визнається день отримання (оприбуткування);

4) отримання (оприбуткування) денатурованого етилового спирту організацією, яка має свідоцтво на виробництво неспиртосодержащей продукції;

5) виявлення недостачі підакцизних товарів, дата реалізації (передачі) визначається як день виявлення нестачі.

В цілях обчислення акцизу факт передачі права власності на підакцизний товар не завжди пов'язується з моментом (датою) його фактичної реалізації (передачі) і, відповідно, з моментом виникнення у платника податку об'єкта оподаткування. Факт фізичної реалізації (відвантаження) товару не впливає на визначення моменту передачі права власності на цей товар продавцем покупцеві.

Приклад

У відповідності з договором поставки, укладеним між виробником алкогольної продукції та організацією, яка здійснює її оптову реалізацію, право власності на зазначену продукцію переходить до оптової організації в момент одержання цієї продукції. У той же час, на підставі п. 2 ст. 195 НК РФ, об'єкт оподаткування у виробника, незалежно від договірних умов, виникає не в момент отримання продукції оптової організацією, а на день її відвантаження, тобто незалежно від моменту переходу права власності на зазначену підакцизну продукцію до цього покупцю.

Як правило, у платників податків викликає труднощі визначення дати відвантаження підакцизних товарів. Для цього необхідно виходити з порядку складання відвантажувальних документів. Відповідно до п. 1 ст. 9 Федерального закону від 21.11.1996 № 129-ФЗ "ПРО бухгалтерський облік" все господарські операції, проведені організацією, повинні оформлятися виправдувальними документами. Ці документи служать первинними обліковими регістрами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. При цьому в переліку обов'язкових реквізитів, передбачена дата їх складання. В залежності від виду, способу перевезення і від інших характеристик товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) постачальники використовують різні форми первинних документів. Згідно з положенням "Альбому уніфікованих форм первинної облікової документації" за торговельними операціями, до основним первинним документам віднесена товарна накладна форми "ТОРГ-12", що застосовується для оформлення продажу (відпустки) ТМЦ сторонньої організації, в якій визначаються взаємовідносини вантажовідправників і вантажоодержувачів. Крім того, для обліку відпуску матеріальних цінностей стороннім організаціям, на підставі договорів та інших документів, може застосовуватися "накладна на відпуск матеріалів на сторону". Таким чином, при реалізації (передачі) підакцизних товарів (у тому числі і через посередників) датою їх відвантаження (передачі) слід вважати дату першого за часом складання первинного документа, оформленого на покупця (замовника) або перевізника (організацію зв'язку) цих товарів.

Особливість визначення дати передачі підакцизних товарів, вироблених з давальницької сировини, пояснюється тим, що підтвердженням виконання робіт є оформлення акту здачі-приймання, що підтверджує факт виконання робіт, передбаченої для договору підряду (п. 1 ст. 702 Цивільного кодексу), різновидом якого є договір переробки давальницької сировини. При укладанні інших договорів цивільно-правового характеру оформлення приймально-здавальних актів законодавством не передбачено. Приймально-здавальні документи (зокрема, акт прийому-передачі) застосовуються для оформлення факту здачі товару переробником і, відповідно, прийняття (отримання) за якістю, кількістю, масою і комплектності згідно з правилами приймання товарів і умовами договору.

Згідно пп. 21 п. 1 ст. 182 НК РФ отриманням прямогонного бензину та денатурованого спирту визнається придбання їх у власність. Таким чином, за операціями придбання у власність датою отримання є день передачі права власності від однієї особи (виробника) іншій особі, яка має свідоцтво на переробку бензину або денатурованого спирту. У відповідності зі ст. 223 ЦК РФ право власності у набувача речі за договором (наприклад, за договором купівлі-продажу або поставки) виникає з моменту її передачі, якщо інше не передбачено законом або договором. Передачею визнається вручення речі її набувачеві, здача перевізнику або передача товаророзпорядчого документа на неї. Таким чином, якщо договором поставки або купівлі-продажу прямогонного бензину або денатурованого спирту момент переходу права власності від продавця до покупця спеціально не визначено, бензин і денатурований спирт вважається переданим вказаною покупця в момент її відвантаження, підтвердженої датою, зазначеної в товаросупровідних або аналогічних документах. Отже, з цієї ж дати у покупця виникає право власності на відвантажений йому прямогонний бензин або денатурований спирт.

В окремих випадках гол. 22 НК РФ передбачає визначення дати реалізації підакцизних товарів і, відповідно, виникнення об'єкта оподаткування акцизами, коли відсутня не тільки факт реалізації цих товарів, але і самі ці товари, зокрема при виявленні недостачі. Законодавство з бухгалтерського обліку під недостачею розуміє фактичну відсутність товарно-матеріальних цінностей, виявлена будь-яким способом і підтверджене відповідними документами. У той же час п. 4 ст. 195 НК РФ встановлено, що при виявленні недостачі підакцизних товарів, дата реалізації (передачі) визначається як день виявлення недостачі (за винятком випадків нестачі в межах норм природного убутку, затверджених уповноваженим федеральним органом виконавчої влади). Таким чином. розглянута норма Податкового кодексу РФ недостачу підакцизних товарів понад затверджених норм природного убутку визначає як їх реалізацію і, відповідно, як об'єкт оподаткування акцизом. При цьому момент виникнення цього об'єкта у платника податку визначено як день виявлення зазначеної нестачі. Отже, з моменту виявлення у виробника підакцизних товарів недостачі (понад затверджених норм природного убутку) на нього покладається обов'язок обчислити та сплатити акциз за цим товарам як реалізованим у загальновстановленому порядку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податкова база. Порядок визначення
Момент визначення податкової бази
Порядок визначення податкової бази
Податковий період та порядок сплати акцизу
Податкові пільги
Момент визначення податкової бази
Податкова база. Порядок визначення
Вчинення діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, фізичною особою, яка не досягла до моменту вчинення діяння 16-річного віку
Порядок визначення податкової бази
Особливості визначення податкової бази при відступленні права вимоги
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси