Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дія цивільних процесуальних норм у часі, у просторі і по колу осіб

1. Дія цивільних процесуальних норм визначається в часі, у просторі і за колом осіб.

Для дії норм у часі характерним є те. що вони за загальним' правилом не мають зворотної сили. Згідно ст. 4 ДП К. в Республіці Білорусь провадження в цивільних справах в судах ведеться відповідно до цивільним процесуальним законодавством, чинним на її території під час розгляду справи. Зокрема, це означає, що цивільна справа, розглянута у суді першої інстанції за раніше діючим процесуальним законом, має бути розглянуто в суді кассационой інстанції за правилами нового процесуального закону, якщо він до лому часу вступив у дію.

В порядку виключення цивільні процесуальні норми можуть мати зворотну силу, але це має бути спеціально обумовлено в законі. Разом з тим ч. 2 ст. 4 ЦПК передбачає, що цивільне процесуальне законодавство, що обмежує права учасників судочинства, зворотної сили не має. У відповідності зі ст. 564 ЦПК цивільні справи, початі виробництвом до вступу нового Кодексу в силу, підвідомчі судам за новим Кодексом в іншому судочинстві, повинні розглядатися судами за правилами, що діяли на момент порушення справи.

Цивільна процесуальна норма припиняє свою дію у разі скасування її в установленому порядку або у зв'язку з закінченням терміну дії норми, якщо цей термін був визначений.

2. Дія цивільних процесуальних норм у просторі визначається залежно від компетенції органу, який видав той чи інший нормативний акт. і місця знаходження суду, що розглядає справу. Згідно ст. 4 ЦПК. провадження в цивільних справах у Республіці Білорусь ведеться у відповідності з процесуальними нормами, які діють на її території.

При виконанні на території Республіки Білорусь судових доручень іноземних судів (вручення повісток та інших процесуальних документів, допит свідків, провадження експертизи та ін) застосовуються цивільні процесуальні норми Республіки Білорусь, якщо інше не передбачено спеціальним законодавчим актом або міжнародним договором Республіки Білорусь.

3. Дія цивільних процесуальних норм за колом осіб означає, що в Республіці Білорусь процесуальні норми мають обов'язкове значення для всіх громадян і юридичних осіб.

У відповідності зі ст. 12 ЦПК білоруські громадяни рівні перед законом і судом незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, політичних та інших переконань, роду і характеру занять, місця проживання, часу проживання в даній місцевості та інших обставин.

Юридичні особи, незалежно від форм власності, в Республіці Білорусь мають рівні права на судовий захист.

В силу ст. 541 ЦПК іноземні громадяни та липа без громадянства мають право безперешкодного звернення в суди Республіки Білорусь і користуються цивільними процесуальними правами нарівні з білоруськими громадянами.

Іноземні юридичні особи мають право звертатися до судів Республіки Білорусь і користуються цивільними процесуальними правами нарівні з юридичними особами Республіки Білорусь, якщо інше не передбачено спеціальними законодавчими актами, міжнародними договорами Республіки Білорусь і угодами сторін.

Уряду Республіки Білорусь надано право встановлювати відповідні обмеження (застосовувати реторсионные заходи) стосовно громадян і юридичних осіб тих держав, в яких допускаються спеціальні обмеження цивільних процесуальних прав громадян і юридичних осіб Республіки Білорусь (ст. 541 ЦПК).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дія кримінально-процесуального закону в просторі, в часі та по колу осіб
Дія кримінально-процесуального закону у часі, у просторі і по колу осіб
Дія нормативних правових актів в просторі, у часі і по колу осіб
Дія нормативних актів у часі, у просторі і по колу осіб
Принципи дії російського кримінального законодавства у просторі і за колом осіб
Дія кримінально-виконавчого законодавства у просторі і в часі
Дія законодавства про адміністративні правопорушення в часі і в просторі
Правосозидательное і погашающее дію часу
Про деякі питання, що виникли у зв'язку з прийняттям і введенням в дію цивільного процесуального кодексу Російської Федерації
Про застосування судами норм цивільного кодексу Російської Федерації, що регулюють провадження в суді касаційної інстанції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси