Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Англо-американська геополітика

Соціокультурна специфіка англо-американської геополітичної школи

Англо-американську геополітичну школу виділяють яскраво виражений прагматизм і реалізм мислення, чітко визначена стратегічна визначеність цілей. Англоамериканская традиція завжди була орієнтована на максимальне зближення теорії та практики, тут незмінно прагнули уникати розриву між стратегічною думкою і стратегічними можливостями держави, що в континентальній та російської геополітичних традиціях іноді виявлялося з достатньою гостротою.

З самого початку свого виникнення і поширення у Великобританії та США геополітика як наука отримала прикладний характер. Частково це було пов'язано з тим, що батьки-засновники англо-американської школи А. Мэхэн, X. Маккиндер, Н. Спайкмен були практиками,

займалися реальною політикою, думаючи насамперед про те, як змінити розстановку сил на геополітичній карті світу на користь своїх країн. Але є і більш глибоке пояснення прикладної спрямованості англо-американської геополітичної традиції, воно засноване на аналізі загальної політичної культури і науки англосаксонських країн. Вся група політичних наук: теорія політики, політична соціологія і психологія, теорія міжнародних відносин - має тут прикладну орієнтацію, що, в свою чергу, пояснюється соціокультурними причинами. Англо-саксонський науковий менталітет з часів епохи Просвітництва отримав стійку раціоналістичну домінанту, виражений позитивістський ухил, який сприймався науковою громадськістю як перевага практичною англо-саксонської раси.

Іншою важливою особливістю англо-американської геополітики є атлантистская (талласократическая) орієнтація - розвиток концепції "морської сили". Це пояснюється географічними особливостями англосаксонського світу, панівного "на морях" і спирається на силу морського флоту. "Морська сила" розглядається тут як особливий тип цивілізації - найкращий та найбільш ефективний, а тому призначений до світового панування. Таким чином, атлантизм англо-американської геополітики тісно пов'язаний з гегемонізму - ідеєю переваги, саме тому в даній геополітичної традиції найбільшою мірою отримали розвиток концепції "світової держави", "світового панування", "імперської геостратегії", "однополярного світу".

В сучасній американській політичній картографії прийнято зображати геополітичну картину світу у вельми екстравагантною для класичної географії формі: США поміщають в центрі, їх омивають океани - Тихий і Атлантичний. Старий Світ при цьому доводиться штучно розривати: Європу відокремлювати від Азії, Далекий Схід - від Близького Сходу. В результаті Західну півкулю довільно розтягується від Ірану до Шанхая, що означає включення в сферу американських інтересів всій Південно-Східній Азії як західної окраїни Тихого океану. Так англо-американська геополітика сьогодні рішуче змінює звичні географічні обриси світу, проголошуючи примат політики над територією.

Третя характерна риса англо-американської геополітичної традиції - домінування біхевіористської парадигми, тобто орієнтація на створення поведінкових і статистичних моделей поширення геополітичних конфліктів і воєн. Геополітичне моделювання тісно пов'язано з технизацией геополітичної методології, що представляє геополітичну карту світу як "шахову дошку народів". Зведення в абсолют технічних факторів призводить до дегумаиизаци геополітики, избегающей дискурсу про цінності і уповающей виключно на ефективність технологій.

Нарешті, ще однією особливістю англо-американської геополітики є рішучість і глобальність стратегічних цілей, месіанський характер претензій на світове лідерство і навіть глобальну гегемонію. В останні роки американські геополітики багато уваги приділяють обґрунтування переваги моделі однополярного світу над усіма іншими варіантами геополітичної картини світу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні тенденції розвитку сучасної англо-американської геополітики
Англо-американська правова сім'я (сім'я загального права)
НЕОКЛАСИКА: АНГЛО-АМЕРИКАНСЬКИЙ МАРЖИНАЛІЗМ
Речові права в англо-американському праві
Англо-американська нотаріальна система
Соціокультурна специфіка континентально-європейської школи геополітики
Основні тенденції розвитку сучасної англо-американської геополітики
Формування американської геополітичної традиції
Англо-американська правова сім'я (сім'я загального права)
НЕОКЛАСИКА: АНГЛО-АМЕРИКАНСЬКИЙ МАРЖИНАЛІЗМ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси