Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нідерландське Відродження

Цікаво відзначити, що перші паростки нового мистецтва Відродження в Нідерландах спостерігаються в книжковій мініатюрі, здавалося б, найбільш пов'язаної з середньовічними традиціями.

Нідерландське Відродження в живописі починається з "Гентського вівтаря" братів Губерта (ок. 1370-1426) та Яна (ок. 1390-1441) Ван Ейків, закінченого Яном Ван Ейком в 1432 р. "Гентський вівтар" (Гент, церква св. Бавона) являє собою двоярусний поліптих, на дванадцяти дошках якого (у розкритому вигляді) представлено дванадцять сцен. Вгорі зображений Христос на троні з майбутніми Марією та Іоанном, які і музицирующими ангелами і Адамом і Євою; внизу на п'яти дошках - сцена "Поклоніння агнцю", палевих дошках наближаються "Христові воїни", на правих - відлюдники і пілігрими на чолі з

Святим Христофором. У закритому вигляді на зовнішніх стулках під розпис гризайль: сцена Благовіщення, фігури Іоанна Хрестителя та Івана Богослова, портрети донаторів.

У передачі перспективи, в малюнку, знанні анатомії ван-эйковская живопис, звичайно, не йде в порівняння з тим, що майже в цей же час робив Мазаччо. Але в ній є інші, не менш важливі для мистецтва риси: нідерландські майстри як би вперше дивляться на світ, який вони передають з надзвичайною ретельністю і детальністю; кожна травинка, кожний шматок тканини представляє для них високий предмет мистецтва. У цьому позначилися принципи нідерландської мініатюри, в якій сильними були середньовічні традиції, але в якій, по суті, першою і з'явилися паростки нової ренесансної культури. Ван Ейки невипадково звернулися до масляній техніці: саме масло давало можливість більш різнобічно передати блиск, глибину, багатство предметного світу, його барвисту звучність. Нідерландські художники передавали все це різноманіття ілюзорно-речове, скрупульозно-ретельно, що породило навіть термін "магічний реалізм". Втім, це не заважає передачі глибокого релігійного почуття, високої одухотвореності, душевної напруги.

З численних Мадонн Яна Ван Ейка найбільш відома "Мадонна канцлера Ролена" (ок. 1435), названа так тому, що перед Мадонною зображений поклоняється їй донатор - канцлер Ролен. За великим трехарочным отвором вікна на задньому фоні Ван Ейк написав тонкий міський пейзаж з річкою, мостом, що йдуть вдалину пагорбами. З надзвичайною ретельністю і любов'ю переданий візерунок одягу, складний малюнок підлоги і вітражів. На цьому тлі виразно читаються спокійні постаті Мадонни з немовлям і уклінно канцлера.

В "Мадонні каноніка Ван дер Пале" (1436) набуває все більшу масивність, форми укрупнюються, тяжчають, посилюється статичність. Погляд каноніка, якого представляє Марії Святий Георгій, суворий, навіть похмурий. Знаменно, що нідерландський художник вводить таку побутову деталь, як зняті очки в руці донатора, закладений пальцем молитовник. Але ці земні риси ще більше підкреслюють його стан самозаглибленості, внутрішньої непохитності, душевної твердості. Звучні плями червоного, синього, білого в одягах також не стільки виражають реальні колірні співвідношення, скільки передають піднесену духовну атмосферу сцени.

Ян Ван Ейк. Мадонна канцлера Ролена. Париж, Лувр

Ян Ван Ейк багато і успішно займався портретом, завжди залишаючись достовірно точним, створюючи глибоко індивідуальний образ, але не втрачаючи за деталями загальну характеристику людини як частини всесвіту ("Людина з гвоздикою"; "Людина в тюрбані", 1433; портрет дружини художника Маргарити Ван Ейк, 1439). Замість активної дії, характерного для портретів італійського Відродження, Ван Ейк висуває споглядальність як якість, що визначає місце людини у світі, допомагає осягнути красу його нескінченного різноманіття. У подвійному "Портрет подружжя Арнольфіні" (1434) - Джованні Арнольфини, купця з Лукки, представника інтересів дому Медічі в Брюгге, і його дружини - предмети кімнати, на тлі якої зображені моделі, за середньовічною традицією наділені символічним змістом (яблука біля вікна на скрині, палаюча свічка в люстрі, собачка в ногах - символ подружньої вірності). Але поміщаючи молодих подружжя обстановку в їх будинку, художник отримує можливість передати красу предметного світу. Він з захопленням зображує опукле дзеркало в дерев'яній рамі, бронзову люстру, червоний полог схожою на будинок ліжка, кошлату шерсть собачонки, коричневі і зелені, об'єднані в тонкій живописної гармонії, громіздкі по моді того часу одягу стоять перед глядачем моделей.

Мистецтво братів Ван Ейк, займали виняткове місце в сучасній їм художньої культури, мало величезне значення для подальшого розвитку нідерландського Відродження. В 1440-х рр. в нідерландському мистецтві поступово зникає пантеїстична багатобарвність і гармонійна ясність, властива Ван Ейку, але людська душа розкривається глибше у всіх її таємницях. Багато чого у вирішенні подібних проблем нідерландське мистецтво зобов'язане Рогиру Ван дер Вейдену (1400?-1464). Вчений і філософ Микола Кузанский (1401-1464) називав його найвеличнішим художником, роботи Ван дер Вейдена високо цінував Дюрер. В кінці 1440-х рр. Ван дер Вейден здійснив поїздку до Італії.

Рогир Ван дер Вейден. Зняття з хреста. Мадрид, Прадо

"Зняття з хреста" - типове твір Ван дер Вейдена. Композиція побудована по діагоналі. Малюнок жорсткий, фігури представлено в різких ракурсах. Одягу то безсило звисає, то закручені вихором. Обличчя спотворені горем. На всьому лежить печать холодного аналітичного спостереження, майже безжальної констатації. Така ж нещадність, що доходить іноді до гротескової загостреності, характерна для портретів Рогира Ван дер Вейдена. Від портретів Ван Ейка їх відрізняє позачасовість, виключення з середовища. Експресивність, спіритуалізм Ван дер Вейдена, іноді збереження золотих фонів в його вівтарних образах дозволяє деяким дослідникам говорити про нього як про майстра пізнього Середньовіччя, але це невірно, бо осягнення ним духовної суті людини було наступним кроком після мистецтва Ван Ейків.

Хуго Ван дер Гус. Поклоніння пастухів. Центральна частина Вівтаря Портінарі". Флоренція, Галерея Уффіци

На другу половину XV ст. припадає творчість майстра виняткового обдарування Хуго Ван дер Гуса (ок. 1435-1482), життя якого в основному пройшла в Генті. Центральною сценою його грандіозного за розмірами і монументального по образам "Вівтарі Портінарі" (по імені замовників - сім'ї Томмазо Портінарі, представника дому Медічі в Брюгге) є сцена поклоніння немовляті. Художник передає душевне потрясіння пастухів та ангелів, вираз облич яких говорить про те, що вони передбачають істинний сенс події. Скорботним і ніжним образом Марії, майже фізично відчутною порожнечею простору навколо фігури немовляти і схилилася до нього матері ще більш підкреслено настрій незвичності того, що відбувається. на бічних стулках представлені замовники з їх патронами-святими: зліва - чоловіча половина, написана більш щільно, статично, охарактеризована більш прямолінійно; праворуч - жіноча, зображена на тлі голих, прозорих, дерев, в атмосфері, як би насиченою повітрям. Живопис Ван дер Гуса справила певний вплив на флорентійське Кватроченто. Пізні роботи Ван дер Гуса все більш придбавають риси дисгармонії, сум'яття, душевного надлому, трагізму, роз'єднаності з світом, будучи відображенням хворобливого стану самого художника ("Смерть Марії").

Ханс Мемлінг. Мадонна з немовлям. Ліва стулка вівтаря Ван Ньювенхове. Брюгге, госпіталь Святого Іоанна, музей Ганса Мемлінга

З містом Брюгге нерозривно пов'язана творчість Ханса Мемлінга (1433 - 1494), який прославився ліричними образами Мадонн. Мемлінг був учнем Рогира Ван дер Вейдена, але в його творчості зовсім відсутні жорсткість листи вчителя і нещадність його характеристик. Композиції Мемлінга ясні і розмірені, поетичні образи і м'які. Піднесене уживається з повсякденним. Одна з найбільш характерних робіт Мемлінга - ларець Святої Урсули (ок. 1489), в живописних образах якого як раз і вживаються споглядальність ван-эйковского толку з інтересом до життєво-природному, що свідчить про посилення бюргерських тенденцій у нідерландському мистецтві.

Ієронім Босх. Спокуса Святого Антонія. Деталь. Лісабон, Національний музей старовинного мистецтва

Суспільне життя Нідерландів другої половини XV - початку XVI ст. була сповнена гострих соціальних суперечностей і конфліктів. В цих умовах народилося складне мистецтво Ієроніма Босха (1450-1516), творця похмурих містичних видінь, в яких він звертається і до середньовічного аллегоризму, і до живої конкретної дійсності. Демонологія уживається у Босха зі здоровим народним гумором, тонке почуття природи - з холодним аналізом людських пороків і з нещадною гротескностью в зображенні людей ("Корабель дурнів", ок. 1500). У вівтарному образі він може дати тлумачення нідерландської прислів'ї, сравнивающей світ з ожередом сіна, з якого кожен уриває, скільки може схопити. В одному з найбільш грандіозних творів - "Сад насолод" - Босх створює художній образ гріховного життя людей. Фантазія Босха творить істоти з поєднання різних форм тварин або живих форм і предметів неорганічного світу, і при всьому цьому зберігається гостре відчуття реальності, пронизане трагічним світовідчуттям художника, передчуттям якихось всесвітніх катастроф. У творах пізнього Босха ("Спокуса Святого Антонія", після 1500) посилюється тема самотності.

Творчістю Босха закінчується перший етап великого мистецтва Нідерландів - XV століття, "пора шукань, прозрінь, розчарувань і блискучих знахідок". Кордон між XV і XVI століттями в мистецтві Нідерландів значно помітніший, ніж, скажімо, між Кватроченто і Високим Відродженням в Італії, з'явилися органічним, логічним наслідком мистецтва попередньої пори. Мистецтво Нідерландів XVI ст. все більше відмовляється від використання середньовічних традицій, на які в значній мірі спиралися художники минулого століття.

Вершиною нідерландського Ренесансу було, безсумнівно, творчість Пітера Брейгеля Старшого, прозваного "Мужицьким" (1525/30-1569). Навчався Брейгель в Антверпені, який в XVI ст. став не тільки торговим і економічним, але й культурним центром Нідерландів, затьмаривши Брюгге. Брейгель їздив в Італію, був близький з самими передовими колами нідерландської інтелігенції. У ранній творчості Брейгеля помітно вплив Босха ("Кухня худих", "Кухня огрядних" - в їх їдкої іронії, гострої спостережливості та недвозначності вироку). З ім'ям Брейгеля зв'язується остаточне формування пейзажу в нідерландської живопису як самостійного жанру. Його еволюція художника-пейзажиста (як у живописі, так і в графіці) простежується від пейзажу-панорами, фіксуючого дріб'язкові подробиці в прагненні показати нескінченність і грандіозність світу, до пейзажу більш узагальненим, лаконічним, філософському по осмисленню. Особливу славу у нащадків заслужив "Зимовий пейзаж" з циклу "Пори року" (інша назва - "Мисливці на снігу", 1565; див. кольорову вклейку): тонким проникненням у природу, ліризмом і щемливим смутком віє від цих темно-коричневих силуетів дерев, фігур мисливців і собак на тлі білих снігів і йдуть вдалину пагорбів, крихітних фігурок людей на льоду і від птаха, що летить, "уявною зловісної у цій напруженій, майже відчутно дзвінкій тиші".

У жанрового живопису Брейгель проходить ту ж еволюцію, що й у пейзажній. У "Битві Карнавалу і Посту" (1559) неосяжність світу він виражає через множинність людей: площа заповнена рядженими, гуляками, жебраками, перекупками. Його пізніші твори - сільські свята, ярмарки, танці - побудовані на ретельному відборі головного, цільні з барвистого плями. Ці декоративні, життєрадісні, по-народному повнокровні, заразливо-веселі композиції свідчать про народження селянського побутового жанру ("Селянський танець", 1565).

На початку 1560-х рр. Брейгель створює ряд трагічних творів, що перевершують по силі виразності всі фантасмагорії Босха. Алегоричною мовою висловлював Брейгель трагізм сучасного життя всієї країни, в якій безчинства іспанських гнобителів досягли найвищої точки. Він звертався до релігійних сюжетів, розкриваючи в них злободенні події. Так, "Вифлеємське побиття немовлят" (1566) - це картина різанини, влаштованої іспанцями в нідерландській селі. Солдати навіть зображені в іспанській одязі. Релігійний сюжет набуває подвійне значення і стає ще трагічніше.

Одне з останніх творів Брейгеля - картина "Притча про сліпих" (1568). П'ять приречених долею страшних калік, не розуміючи, що з ними відбувається, летять в яр слідом за оступилися ватажком. Тільки один з них звернений до глядача особою: на нас дивляться порожні очниці, страшний оскал. Ці людські маски здаються ще страшнішими на тлі спокійного, безтурботного пейзажу з церквою, безлюдними пагорбами й зеленими деревами. "Сліпі", безсумнівно, мають символічне значення. Природа вічна, як вічний світ, а шлях сліпих - це життєвий шлях всіх людей. Сіро-сталевий тон живопису з бузковими відтінками посилює стан безвиході. Це один з тих творів, у якому художник висловив і власне трагічне світовідчуття, і дух свого часу.

Пітер Брейгель Старший. Притча про сліпих. Неаполь, Канодимонте

Брейгель помер рано, але він зумів сконцентрувати у своєму мистецтві досягнення нідерландської живопису попередньої пори. В останні десятиліття XVI ст. в ній не було вже ні одного художника, скільки-небудь рівного цього майстра. Героїчна боротьба нідерландців за свою незалежність, що почалася ще при житті Брейгеля, завершилася тільки в наступному столітті, коли Нідерланди поділилися на дві частини, а нідерландське мистецтво - відповідно на дві школи: фламандський і голландський.

У нідерландському Відродженні було і итальянизирующее течія - так званий романизм. Митці цього напрямку наслідували (але можливості) традицій римської школи, і насамперед Рафаелю. У творчості таких майстрів, як Ян Госсарт (1478/80-1533/36), Ян Ван Скорель (1495-1562) Франс Флоріс (1516/20-1570) та ін., дивно поєднувалися прагнення до ідеалізації, італійської пластичності форм з чисто нідерландської любов'ю до подробиць, розповідності та натуралізму. Як вірно помічено дослідниками, наслідуваність нідерландських романістів зміг побороти лише геній Рубенса, але вже в XVII ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ВІДРОДЖЕННЯ
Література епохи відродження
Північне відродження
Німецьке Відродження
Іспанська література Відродження
Театр епохи Відродження
Французька література Відродження
Труднощі відродження козацтва
Відродження кредитної кооперації
Англійська література Відродження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси