Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Туніс

Став з XVI ст. частиною Османської імперії Туніс, розташований на схід від Алжиру, тривалий час був базою середземноморських піратів-корсарів і одним з центрів работоргівлі, в ході якої "товаром" найчастіше були ставали здобиччю корсарів полонені європейці. Велика кількість таких рабів, як і вислані на початку XVII ст. з Іспанії преследовавшиеся там маври-мориски, іспанські мусульмани, відіграли певну роль у формуванні етнічної культури туніських верхів, нащадків цих морисків, турецьких яничар і християнських рабинь гарему. Беї з династії Хусейнідів (1705-1957) хоча і вважалися васалами султана, вели себе як незалежні правителі, зокрема укладали угоди про торгівлю з європейськими державами. Зв'язки з європейцями, активна торгівля, піратство, міграція морисків - все це сприяло розвитку країни, 20% населення якої в кінці XVIII ст. жило в містах, переживали період розквіту після скасування державної монополії на зовнішню торгівлю. В Європу тунісці вивозили оливкову олію, ароматичні есенції і особливо ценившееся в Парижі трояндова олія, а також вовна і зерно, хліб. Домігшись у 1813 р. повної незалежності від сусіднього Алжиру, тунісу беї, однак, незабаром опинилися перед серйозними фінансовими утрудненнями, чому сприяло припинення доходів від піратства та работоргівлі. Підтримавши французьку експедицію 1830 р. в Алжир, Туніс у 1830-1840-х рр. спробував було з допомогою Франції провести в країні реформи, зокрема створити замість яничарського корпусу регулярну армію.

Ахмед-бей (1837-1855), відхиливши принципи Танзимата (у чому він слідував Мухаммеду Алі Єгипетського, перед яким схилявся), за прикладом того ж Мухаммеда Алі почав швидкими темпами налагоджувати військову промисловість і європейську освіту, включаючи військову. У країні стали ґрунтуватися коледжі та училища, видаватися газети і книги. Все це лягло важким фінансовим тягарем на Туніс і призвело до кризи. Наступники Ахмед-бея змінили його політику, підтримали ідеї Танзимата і почали перебудовувати адміністрацію і господарство за європейськими стандартами. У 1861 р. в Тунісі була прийнята перша в арабо-ісламському світі конституція, яка встановила систему обмеженої монархії з відповідальним перед Верховною радою урядом (рада частково призначався, почасти обирався за жеребом зі списку привілейованих, нотаблів).

Ці нововведення сприймалися народом, як то було декілька пізніше і в Марокко, з недовірою і народжували внутрішній спротив, несприйняття. Очолювані релігійними вождями-марабутами селяни піднімали повстання. Найпомітнішим з них був виступ 1864 р., учасники якого вимагали скасування конституції і зниження податків, а також відновлення традиційного ісламського шаріатського суду. Для придушення повстання уряду довелося вдатися до допомоги іноземців, до іноземних позик. Зростання заборгованості привів у 1869 р. до банкрутства Тунісу і створення Міжнародної фінансової комісії, що сильно обмежив суверенітет країни, поставило її на грань перетворення в напівколонію. Криза, непосильні податки, повстання - все це сприяло тому, що порівняно недавно процвітала країна прийшла в стан глибокого занепаду, з скороченням чисельності населення майже втричі, до 900 тис. осіб.

Який прийшов до влади в 1873 р. прем'єр Хайраддин-паша не став особливо дбати про відродження конституційних норм, але зате здійснив ряд важливих реформ, що призвели до упорядкування оподаткування, зміни характеру землекористування, розвитку освіти, охорони здоров'я, благоустрою. Він намагався підкреслити васальну залежність від Османської імперії, щоб убезпечити країну від натиску колоніальних держав. Однак після Берлінського конгресу 1878 р. Франція домоглася визнання Тунісу сферою свого впливу, а в 1881 р. Туніс був перетворений під французький протекторат.

Колоніальні власті приступили до активного господарського освоєння країни. Будувалися гірничорудні підприємства (фосфорити, залізо), залізні дороги, причали. В Туніс залучалися європейські колоністи. На рубежі XIX-XX ст. вони становили близько 7% населення і володіли 10% кращих земель, які давали товарне зерно (на фермах зазвичай застосовувалися мінеральні добрива, сільськогосподарські машини). Приплив колоністів сприяв зростанню націоналістичних настроїв тунісців, серед яких стали з'являтися робочі і збільшувалася прошарок освічених. Виникали різного роду гуртки та асоціації, встановлювалися зв'язки з національними рухами в Туреччині та Єгипті. Як в Алжирі, младотунисцы були схильні до перебудови традиційної структури з допомогою французів, а протистояли їм традиціоналісти, навпаки, вважали за потрібне спиратися на споконвічні норми і насамперед на іслам. Як і в Алжирі, найбільш бойову частину профспілкового руху на початку XX ст. становили робітники-європейці, тоді як повстання туніських селян були відображенням опору традиційної структури, що не приймала, отторгавшей нововведення. Йшли на певні поступки і представники колоніальної адміністрації. У 1910 р. для тунісців була створена спеціальна секція-курія при Консультативної конференції, скликаній у 1891 р. і складалася тоді з депутатів від європейського населення.

У 1920 р. В країні виникла і незабаром зміцнилася партія Дестур (букв, "конституція"). У 1922 р. при колоніальній адміністрації було створено Велику раду з представництвом від усього населення Тунісу. Світова економічна криза 1929-1933 рр. завдала жорстокого удару по економіці Тунісу. Багато підприємств закрилися, селяни розорялися. Все це призвело до різкого зростання невдоволення. У 1934 р. Хабіб Бургіба на базі Дестура сформував партію Нео-Дестур, яка відрізнялася соціалістичними тенденціями і очолила виступи незадоволених. Перемога Народного фронту у Франції в 1936 р. принесла Тунісу, як і іншим французьким колоніям, деякі нові порядки. Зміцнилися демократичні права і свободи, виникли умови для діяльності різних партій та угруповань. І хоча наприкінці 1930-х рр. тиск колоніальної адміністрації знову різко посилилося, а багато партій, включаючи і оформилася в 1939 р. компартію, піддалися репресіям, боротьба за національне визволення все посилювалася. У 1946 р. Національний конгрес, скликаний за ініціативою Нео-Дестур, прийняв Декларацію незалежності Тунісу. Переговори з французьким урядом і масове антиколоніальний рух 1952-1954 рр. призвели до визнання Францією в 1954 р. автономії Тунісу. У 1956 р. Туніс добився незалежності, а в 1957 р. став республікою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни Магрибу: Алжир, Марокко, Мавританія, Туніс, Лівія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси