Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Варіанти рівноваги фірми в короткостроковому і довгостроковому періодах

Зовсім конкурентна фірма, як вже зазначалося, в економіці зустрічається досить рідко. Однак аналіз поведінки такої фірми дозволяє порівняти "ідеальний" ринок з реальним. Поведінка абсолютно конкурентної фірми характеризується як приспособительное, оскільки вона пристосовує витрати й обсяги виробництва до заданої ззовні ринковою ціною. Для аналізу поведінки абсолютно конкурентної фірми в умовах короткострокового та довгострокового періодів часу необхідно визначити їх відмінності.

На відміну від довгострокового у короткостроковому періоді обсяг виробничих потужностей залишається незмінним. Протягом короткострокового періоду виробник не встигає змінити розмір виробничих площ, кількість застосовуваного устаткування. У короткостроковому періоді число фірм на ринку не змінюється, тому залишається незмінною ринкова ціна. Економічна прибуток не може бути на нульовій позначці. У довгостроковому ж періоді виробник може змінити і кількість застосовуваного обладнання, розмір виробничих потужностей. Крім того, в довгостроковому періоді може змінитися число фірм на ринку, оскільки відсутні будь-які бар'єри економічного або юридичного характеру для вступу на ринок. В результаті процесу вільного входу і виходу на ринок нових фірм можлива нульова економічна прибуток.

Яке ж буде поведінка конкурентної фірми в короткостроковому періоді, якщо фірма постане перед вибором - припиняти виробництво або виробляти певну кількість продукції? У короткостроковому періоді конкурентна фірма може працювати з збитками, оскільки розраховує отримати прибуток у майбутньому. Якою ж умова припинення виробництва? Для того щоб відповісти на це питання, необхідно проаналізувати співвідношення ціни (Р) та середніх змінних витрат (АУС). Якщо ціна виявиться вище середніх змінних витрат, то відповідно дохід, принесений кожною одиницею випуску, буде повністю покривати змінні витрати і частково постійні. Проте постійні витрати повинні покриватися завжди: і коли продукція випускається, і коли її випуск припинений. Тому виникає необхідність продовжувати виробництво для їх часткової оплати. У разі якщо ціна виявиться нижче середніх змінних витрат, то як постійні, так і змінні витрати не зможуть повністю оплачуватися. У цій ситуації виробництво продукції доцільніше припинити. Однак це не означає повного закриття виробництва. Але якщо фірма в змозі оплачувати постійні витрати, то вона може залишатися на ринку і продовжувати виробництво в разі підвищення цін. Звичайно, деякі фірми, не витримавши такого жорсткого положення довго, змушені будуть покинути галузь. Якщо представити дану ситуацію графічно, то точкою виходу фірми з ринку буде точка 4 (рис. 9.6).

Крива пропозиції конкурентної фірми в короткостроковому періоді

Рис. 9.6. Крива пропозиції конкурентної фірми в короткостроковому періоді

У довгостроковому періоді економічний прибуток абсолютно конкурентної фірми може бути дорівнює нулю. Чому? У довгостроковому періоді число фірм на ринку може змінитися в результаті приходу в галузь одних фірм та догляду інших. Як вже зазначалося, відбувається це через відсутність будь-яких бар'єрів. Однак процес входу на ринок і виходу з нього може припинитися. Причиною цього може стати відсутність економічного прибутку (рис. 9.7). Економічна прибуток в тому випадку, якщо ціна збігається з мінімумом довгострокових середніх витрат (LAC):

Рівновага конкурентної фірми в довгостроковому періоді

Рис. 9.7. Рівновага конкурентної фірми в довгостроковому періоді

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Положення рівноваги абсолютно конкурентної фірми і конкурентної галузі в короткостроковому періоді
Встановлення рівноваги абсолютно конкурентної фірми і галузі в довгостроковому періоді. Причини високої ефективності конкурентної ринкової економіки
Витрати фірми в довгостроковому періоді. Позитивний і негативний ефект масштабу
Фактори, які впливають на рівновагу в короткостроковому періоді
Рівновагу підприємства в довгостроковому періоді
Абсолютно конкурентна фірма у довгостроковому періоді
Рівновагу підприємства в короткостроковому періоді
Абсолютно конкурентна фірма в короткостроковому періоді
Взаємозв'язок граничних витрат і кривої пропозиції конкурентної фірми в короткостроковому періоді
Попит фірми на ресурси в довгостроковому періоді. Оптимальне співвідношення ресурсів. Правило найменших витрат. Правило максимізації прибутку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси