Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Радіаційна безпека товарів

Радіаційна безпека товарів пов'язана з відсутністю у них іонізуючих випромінювань.

Радіаційна небезпека виходить від товарів, які перебували під впливом іонізуючих випромінювань радіоактивних ізотопів кобальту, цезію, стронцію, радіонуклідів чи містять ці елементи у своєму складі.

Іонізуюче випромінювання негативно впливає на здоров'я людини. Його дію можна назвати канцерогенною і мутагенною. Іонізація, створювана випромінюванням в клітинах, що призводить до утворення вільних радикалів, які викликають руйнування цілісності ланцюгів макромолекул (білків і нуклеїнових кислот), що призводить до масової загибелі клітин, активного розвитку і зростання ракових клітин, мутації. Найбільш сильно піддані впливу іонізуючого випромінювання активно діляться (епітеліальні, стовбурові, ембріональні) клітини.

Рис. 9.1. Випромінювання мікрохвиль на відстані

Різні типи іонізуючого випромінювання володіють різною лінійною передачею енергії, при одній і тій же поглиненій дозі можливий різний рівень негативних явищ.

Рівень впливу випромінювання на живі організми характеризується показником "відносна біологічна ефективність (коефіцієнт якості) випромінювання" але відношенню до випромінювання з низькою лінійною передачею енергії (коефіцієнт якості фотонного та електронного випромінювання беруть за одиницю) і еквівалентної дози іонізуючого випромінювання, чисельно дорівнює добутку поглинутої дози на коефіцієнт якості.

У системі СІ одиницею еквівалентної дози є зіверт (Зв), дорівнює 1 грію (Гр), помноженому на коефіцієнт якості випромінювання. Раніше широко застосовувалася СГС-одиниця бер, рівна 1/100 Зв.

В даний час у практичній діяльності показники радіаційної безпеки вимірюються в мікрозівертах (мкЗв) або в микрорентгенах (мкР).

Після дії випромінювання на організм залежно від дози можуть виникнути детерміновані і стохастичні радіобіологічні ефекти. Наприклад, поріг появи симптомів гострої променевої хвороби у людини становить 1-2 Зв на все тіло.

Стохастичні ефекти не мають чіткого дозового порогу прояви. Зі збільшенням дози опромінення зростає лише частота прояву цих ефектів. Негативні наслідки можуть проявлятися через кілька років після опромінення (злоякісні новоутворення) або в наступних поколіннях (мутації).

Один з найбільш небезпечних радіоактивних ізотопів - стронцій-90 (90Sr). Цей радіоактивний ізотоп має високий вихід при ядерному поділі (2-8%); великий період напіврозпаду (28 років і 4 міс.); хімічну спорідненість з кальцієм, тобто має здатність відкладатися в кісткових тканинах тварин і людини; відносно високу рухливість в грунті. Близькими за небезпеки є радіоактивні ізотопи 137Cs (цезій-137), 144Се (церій-144) і 36С1 (хлор-36).

У більшості випадків радіаційна небезпека товарів пов'язана з використанням для їх виготовлення сировини з районів із сильними джерелами радіоактивного випромінювання або сировини, яка містить радіоактивні ізотопи. Найбільшим ризиком радіаційної небезпеки мають будівельні матеріали, мінеральні добрива, прилади.

Термічна і пожежна безпека товарів

Термічна та пожежна безпека товарів обумовлені захищеністю споживача від впливу високих температур, загоряння товарів, впливу пожежі при експлуатації і споживанні товарів.

Термічної та пожежною небезпекою володіють товари, що працюють з виділенням великої кількості тепла або іскроутворенням (побутові нагрівальні прилади, електропобутові прилади) або здатні до швидкого займання та самозаймання (пально-мастильні і лакофарбові матеріали, будівельні матеріали з деревних матеріалів, паперу та картону, пластичних мас).

Пожежна небезпека (пожежонебезпека) - можливість виникнення та (або) розвитку пожежі, укладена в якому-небудь речовину, стан або процес. Виникнення пожежі називається загорянням, яке являє собою неконтрольоване горіння поза спеціального вогнища, без нанесення збитку. Небезпека представляє не тільки процес горіння, але і продукти, що утворюються в процесі горіння матеріалів при пожежі.

Небезпечними факторами пожежі є також впливи, які призводять до травм, отруєнь чи загибелі людей, а також до матеріальних збитків.

Термічна безпека характеризує ступінь захисту споживача від впливу високих температур, які викликають пошкодження тканин організму (опік), при експлуатації або споживанні товарів. Це важлива властивість нагрівальних приладів (прасок, чайників, опалювальних приладів).

Пожежна безпека - ступінь захисту споживача і його майна від небезпеки загоряння товарів при їх експлуатації, зберіганні або транспортуванні. Вона має велике значення для будівельних матеріалів, виробів з деревини, паперу; щодо харчових продуктів - для рослинної олії, тваринних жирів.

З метою підвищення пожежної безпеки товарів матеріали, використовувані для виробництва споживчих товарів, проходять спеціальну обробку (вогнезахист) з допомогою антипіренів. Вогнезахист буває: а) поверхнева, здійснювана шляхом спеціальної обробки поверхні виробу, матеріалу, конструкції; б) глибока - коли спеціальній обробці піддається маса виробу, матеріалу, конструкції.

Вогнезахисні властивості обумовлюють пожежну безпеку споживчих товарів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Регулювання у сфері ядерної та радіаційної безпеки
Характеристика видів небезпеки і показників безпеки товарів
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Безпека як обмежувальний та оцінний критерій конкурентоспроможності товарів
Пожежна безпека
Вимоги пожежної безпеки до котелень установок
Пожежна безпека на підприємствах переробної промисловості
Забезпечення пожежної безпеки
Пожежна безпека
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси