Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ефективність розподілу ресурсів в умовах конкурентного ринку

Ринкова економіка, яка працює в умовах обмежених ресурсів, має так розподілити, щоб максимізувати задоволення суспільних потреб. Цій же меті сприяє краще використання ресурсів на кожному підприємстві і в кожній галузі. У цьому випадку суспільне виробництво ефективно. Таким чином, в мікроекономічному аналізі поняття "ефективність" підрозділяється на дві складові - ефективність виробництва та ефективність розподілу ресурсів. Вони взаємопов'язані і взаємообумовлені.

Ефективність виробництва вимагає, щоб кожен товар вироблявся з найменшими затратами праці і матеріалів. Крім того, повинні проводитися не всі можливі товари, а тільки ті, які потрібні суспільству, споживачеві. А це вимагає певного розподілу ресурсів, які можуть бути використані для вироблення різних продуктів, і тому передача ресурсів для виробництва одного виду завжди означає відмову від виробництва іншого. З точки зору суспільства, ціна виробленого продукту визначає його користь для суспільства, а понесені граничні витрати на виробництво додаткової одиниці цього товару - втрату для суспільства від недовиробництва іншого товару. В умовах досконалої конкуренції підприємці будуть виробляти кожен товар до того моменту, коли ціна і граничні витрати зрівняються. Це означає, що, з точки зору суспільства, ресурси розподілені ефективно.

Хоча ринкова економіка здатна змусити підприємства ефективно працювати, а також ефективно, виходячи з потреб, розподілити між виробниками наявні ресурси, проблема задоволення потреб залишається і іноді встає дуже гостро. Справа в тому, що процес розподілу доходів від виробництва не відповідає поняттю соціальної справедливості. Пов'язано це з тим, що в основі процесу розподілу лежать два критерії - витрачений працю і використовувана власність.

Можливості різних людей в отриманні доходів у зв'язку з цим різні, так само як різна ступінь їх участі у виробництві. По-перше, всі люди різні за своїми здібностями і можуть зробити неоднакове кількість продуктів, відповідно отримавши за них різну оплату.

По-друге, наявність власності у кожного теж по-різному, у багатьох її немає зовсім, а отже, немає й доходу від власності. Ця несправедливість у розподілі доходів, з точки зору людини, породжує певну нерівність у доходах і, відповідно, однобокий попит. Люди, які мають достатній дохід для задоволення своїх потреб, мають вільні гроші, що дозволяють їм купувати предмети престижного попиту, в тому числі і різні дрібнички. Щоб задовольнити цей попит, суспільство змушене частина обмежених ресурсів витрачати на створення речей для небагатьох, в той час як для основної маси населення це може означати брак елементарних предметів споживання.

На конкурентному ринку виробник повинен працювати, окупаючи витрати. Якщо цей принцип порушується, суспільство несе певні втрати. Згадаймо ситуацію з охороною навколишнього середовища. Поки витрати на неї були зовнішніми для підприємства витратами, поки вони не включалися в загальні витрати і ціну, виробник не витрачав кошти на природоохоронні заходи, викидав відходи в навколишнє середовище. Як тільки витрати на охорону навколишнього середовища стають окупаються, тобто їх включають у загальні витрати, становище змінюється корінним чином.

Але конкурентний ринок має не тільки позитивні сторони, але і недоліки. Зокрема, до таких недоліків відносять те, що наявність безлічі дрібних конкурентних фірм стримує темпи науково-технічного прогресу в галузі. Це відбувається, по-перше, тому що у фірми немає достатнього стимулу до технічного вдосконалення. Ефект, який вона отримає від нововведення, як правило, буде невеликим, так як невеликі обсяги виробництва кожної фірми. По-друге, кожен конкурент знає, що його нововведення незабаром будуть використані на інших підприємствах і він втратить навіть ту невелику прибуток, яку мав. І нарешті, у невеликих фірм немає значних капіталів, щоб впровадити у виробництво дійсно нову технологію, вони обмежуються, як правило, невеликими вдосконаленнями. Але якщо врахувати той факт, що конкурентна фірма у довгостроковому періоді схильна до беззбитковості, то питання про науково-технічному прогресі дійсно залишається спірним.

І ще один недолік, на який часто вказують критики конкурентного ринку. Конкурентний ринок призводить до стандартизації продукції, обмежуючи споживчий вибір. І вирішити проблему диференціації продукції, пропонованої споживачеві, може не конкурентний ринок, а монополістична конкуренція і олігополія.

Питання для самоконтролю

Що таке конкуренція і якою вона може бути?

Що таке досконала конкуренція і які її ознаки?

Що означає рівновагу підприємства?

Як підприємство може максимізувати прибуток?

В чому сутність правила максимізації прибутку?

Коли підприємство воліє працювати, а коли йде з ринку?

Як підтримується рівновага в довгостроковому періоді?

У чому переваги і недоліки досконалої конкуренції?

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Попит на ресурс в умовах недосконалої конкуренції
Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів
Оцінка ефективності керованих систем
Попит на ресурси в умовах досконалої конкуренції. Правило використання ресурсів: MRP = MRC
Ефективність управління людськими ресурсами
Конкурентна рівновага і реальна ефективність економіки
Внутрішні стейкхолдери як конкурентний ресурс
Моделі фірм: конкурентне та монополістична. Економічна ефективність чистої монополії
Розподіл благ і ресурсів
Розподіл трудових ресурсів на підприємстві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси