Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Держава і церква

З кінця XV ст. почалася війна нестяжателів і осифлян. Ніл заснував монастир на річці Соре, недалеко від Кирило-Білозерського монастиря, виступив з проповіддю аскетизму і морального самовдосконалення ченців. Ніл Сорський і його послідовники вчили чернецов жити "нестяжательно", відмовитися від всього мирського, не володіти майном і годуватися рукоділлям. Ці ідеї підтримала Іван III. Але офіційна церква різко проти, особливо Йосип Санін, ігумена Волоцького монастиря (осифляне). В 1479 р. він покинув Пафнутьев Боровський монастир, який був під покровительством московського князя, і перейшов до питомої волоцкому князю. Йосип розвивав думку про перевагу духовної влади над світською і підкреслював необхідність збереження матеріальних багатств церкви. Він виступав за сувору монастирську дисципліну. Про селян - за м'яке ставлення крабів і сиротам писав про наготі селян. Рішуче зіткнення сталося на соборі 1503 р. Великий князь Іван III поставив питання про відібрання церковних земель. Цю думку відстоював Ніл Сорський, але більшість учасників собору проти. Насамперед, Йосип Волоцький, церковні ієрархи на чолі з митрополитом Симоном. Іван III погодився з рішенням собору. Йосип Волоцький став підтримувати Василя III в боротьбі з питомою сепаратизмом. Він розвивав ідеї про божественне походження великокнязівської влади та її відповідальності перед богом.

Йосип Волоцький викривав єресі. У 1471 р. з Литви в Новгород приїхав "жидовин Схария (ї)", який заснував новгородську єресь. Відомі імена 27 учасників, в основному нижчу міське духовенство. Схоже із стригольниками. Не визнавали догмат про троїчності бога, відмовлялися визнавати священними ікони, мощі, вино для причастя, т. к. створено руками. Заперечували церковні обряди і церковну ієрархію. У 1492 р. чекали кінця світу, навіть Йосип Волоцький (кінець VII тисячоліття, навіть пасхалії далі не прораховували). Новгородські єретики не вірили в кінець світу. Єретики займалися астрономією, у них були таблиці для визначення місячних затемнень (переклад твору XIV ст ), це оголосили чернокнижием.

У 80-х роках XV ст. московські єретики на чолі з Федором Курицыным. Він - наближений Івана III, дуже освічена людина, виконував дипломатичні доручення в Угорщині (запрошував на російську службу ремісників). Живучи в Угорщині, склав власний російський варіант популярних в Європі розповідей про деспоте Дракули (прототип - жив у той час Влад Цепеш). Його хвилювало питання про те, яким повинен бути російський государ, як він має правити і судити. До нього примикали дяки Знемога і Цвіркун, брат дяк Іван-Вовк Куріцин, переписувач книг Іван Чорний, купці Гнат Зубів і Семен Кленів та ін. Світські кола, близькі до великого князя. До них близька невістка Івана III, Олена Стефанівна Волошанка, дочка молдавського господаря Стефана, і навіть Іван III (до початку XVI століття і митрополит Зосима. Як тільки Олена Стефанівна потрапила в опалу, на Куріцина почалися гоніння. Характерна риса - заперечення чернецтва (розвідка земельних резервів для держави підґрунтя). Відкидали писань "отців церкви", які пророкували кінець світу. Близькі по духу новгородської єресі "жидовствуючих". Федір Куріцин "Лаодикийское послання" - про граматику, але навколо кожної букви звід знань свого часу, коментував значення і вживання літер слов'янської абетки. Іван-Вовк Куріцин склав збірник "Мірило праведне" з законами від "Руської правди" (потреби централізації). Переписувач книг Іван Чорний переписав "Еллинский літописів" з всесвітньої історії, спеціальної тайнописом виділяв те, що відповідало його поглядам. Він був страчений під час одного з процесів над єретиками. На початку XVI ст. Іван III обрушився з репресіями на московських єретиків.

Проти єретиків об'єдналися нестяжателі і осифляне. У жовтні 1490 р. у Москві зібрався церковний собор для суду над новгородськими єретиками, вони прокляті і відлучені від церкви, потім у Новгороді публічну наругу: возили на конях обличчям до хвоста у блазнівській одязі. У 1494 р. пішов з митрополії Зосима. Федір Куріцин відійшов від гуртка. В кінці 1504 р. зібрався новий церковний собор для суду над єретиками. Йосип Волоцький написав "Просвітитель" проти єретиків, звинуватив їх у жидовстве. Собор засудив єретиків до смерті. У клітку посадили Івана-Вовка Куріцин, Дмитра Конопльова та Івана Максимова і спалили. Страти і в Новгороді.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Церква на службі держави
Церква на службі держави
Церква
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Основні ознаки і типи держави
Рабовласницька держава
Держава: походження та сутність
РОСІЙСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
РОСІЙСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси