Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Смоленська війна

Росія, ослаблена польсько-шведської інтервенцією і жорстоким соціальним кризою всередині країни, довгий час змушена була миритися зі значними територіальними втратами. За Столбовським світу 1617 р. до Швеції відійшли землі, забезпечували вихід до моря: Ям, Івангород і Копор'є. Деулинское перемир'я 1618 р. з Річчю Посполитою позбавило Росію Смоленська і чернігово-сіверських земель. На південних кордонах грабували населення і забирали в полон тисячі росіян і українців кримські татари. Розорена країна не могла не тільки простягнути руку допомоги українському та білоруському народам, але й дати відсіч агресивним акцій кримських феодалів.

Зовнішньополітичний курс Росії протягом XVI - XVIII ст. був націлений на рішення трьох завдань: 1) возз'єднання з братніми українським і білоруським народами;

2) забезпечення виходу до Балтійського і Чорного морів;

3) досягнення безпеки південних кордонів від набігів васала Османської імперії, кримського хана.

Можливостей для одночасного вирішення трьох завдань у Росії в XVII в. не було. Тому при визначенні першочергової мети уряд ретельно оцінювало як власні ресурси, так і міжнародну обстановку. У Москві вирішили, що в 30-х роках склалася сприятлива обстановка для боротьби з Річчю Посполитою за повернення Смоленська. Розрахунок виходив з того, що річ Посполита, незмінно здійснювала по відношенню до Росії агресивні плани, була скута боротьбою з Османською імперією та Кримом. В той же час головні європейські держави були втягнуті в Тридцятилітню війну і не могли активно втручатися у справи Східної Європи.

Росія напередодні війни з Річчю Посполитою намагалася схилити до спільних дій проти неї Швецію та Османську імперію, але безуспішно, і їй довелося воювати без союзників.

Після смерті навесні 1632 р. Сигізмунда III почалося бескоролевье в Речі Посполитій. Російське уряд визнало ситуацію сприятливою, щоб почати війну за Смоленськ. Спеціально скликаний Земський собор підтримав намір уряду.

Похід російської раті до Смоленська почався в складних умовах, коли південні повіти зазнали набігів кримчаків. Побоюючись приходу більш значних сил кримських феодалів, уряд змушений було затримати вихід військ з Москви до серпня. Похід відбувався вкрай повільно, з оглядкою, так що війська опинилися біля Смоленська тільки в грудні.

Блокувати сильну фортецю командовавшему російськими військами боярина Шеїн не вдалося - облога затягнулася на вісім місяців. До цього часу в Речі Посполитій на троні зміцнився Владислав IV, який почав енергійну підготовку до надання допомоги смоленському гарнізону. Дві обставини ускладнили становище армії Шеїна. Влітку 1633 р. кримські татари вторглися в межі Росії, спустошили Рязанський, Бельовський, Калузький і навіть частина Московського повітів; дізнавшись про це, дворяни кинулися з армії рятувати свої маєтки і сім'ї. Ще більшою мірою російські війська деморалізувало рух "вольниці" в армії Шеїна; у ньому брали участь спішно мобілізовані в армію холопи, селяни і посадські. Позбавлені військових навичок і дисципліни, вони ігнорували накази загального командування, діяли по-партизанськи, нападаючи на ворожі загони, так і на садиби поміщиків. Рух, яким на першому етапі верховодив монастирський селянин Балаш, не припинилося і після того, як він був схоплений, і навіть посилився, так що в 1634 р. у ньому брали участь до 8 тис. осіб.

Вирушив до Смоленська Владиславу IV вдалося перерізати комунікації армії Шеїна з тилами, і вона стала відчувати нестачу в продовольстві та фуражі. Розпочалися переговори, які завершилися в червні 1634 р. укладенням Поляновського мирного договору. Полякам були повернуті всі міста, якими оволоділи росіяни на початковому етапі війни: Невель, Стародуб, Почеп, Себеж та ін. Смоленськ теж залишався в руках поляків. Договір, однак, передбачав відмову Владислава від претензій на російський престол.

Винуватцями невдачі Смоленської війни були оголошені воєводи М. Б. Шеїн і А. В. Измаилов. Обом по боярському вироком були відрубані голови.

Поразка у Смоленській війні позбавила країну можливості вести активну боротьбу з південним сусідом навіть у роки, коли обставини того сприяли. У 1637 р. донські козаки з власної ініціативи оволоділи турецькою фортецею Азовом. Спроби султанського уряду вибити козаків з фортеці не вдалися. Коли до Азова була стягнута колосальна армія османів і козаки переконалися, що їм не витримати облоги, вони звернулися до Москви з пропозицією ввести в фортецю урядовий гарнізон.

Прийняття пропозиції козаків неодмінно втягнуло б Росію у війну з Османською імперією. Уряд не наважувався на такий крок і для обговорення становища скликав Земський собор. Його учасники, представлені як служивими людьми по батьківщині, так і городянами, а також корпораціями купецтва, скаржилися на тяготи служби і розорення від поборів і дали зрозуміти уряду, що вони проти війни. В результаті козаки в 1642 р. залишили Азов, зруйнувавши його зміцнення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Смоленська війна
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Громадянська війна та іноземна інтервенція в Росії
Росія в епоху воєн і революцій (1914-1921 рр.)
Інформаційна війна: стратегія і тактика віртуальних битв
Смоленське князівство
ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ ТА ІНТЕРВЕНЦІЇ (1918-1920)
Концепція інформаційної війни
Економіка Німеччини після Першої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси