Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Римської імперії

У кінці I ст. до н.е. Римська держава, що роздирається боротьбою станів, громадянськими війнами, сотрясаемое повстаннями рабів, приходить до військової диктатури, перетворюється з республіки на імперію. Першим імператором Риму був внучатий племінник Гая Юлія Цезаря, усиновлений ним у заповіті, Октавіан, титулований Августом, тобто Божественним (63 до н. е. - 14 н. е. римський імператор з 27 до н. е..). Його прославляли римська література, поезія і, звичайно, образотворче мистецтво. Сучасні дослідники називають цей період в мистецтві "серпневим класицизмом". Взявши за зразок грецьке мистецтво, Октавіана та багатьох інших імператорів стали зображати в незліченних ідеалізованих статуях. Напівоголена постать нагадувала грецьких атлетів V ст. до н. е., але всьому був доданий зовнішній пафос, модель була явно героизирована. Іноді імператор зображувався в образі бога, найчастіше Юпітера.

Імператор Август. Рим, Музей Ватикану

Римляни стали творцями так званого історичного рельєфу. Стіна "Вівтаря миру" (13-9 до н. е..), встановленого на Марсовому іоле в Римі, прикрашена рельєфами з зображенням жертвоприношень богині миру. В урочистій процесії беруть участь Серпень і його сім'я, його наближені і сенатори. Кожний імператор у пошуках слави споруджував нові майдани, адміністративні будинки, видовищні споруди. Октавіану Августу приписують слова, наведені Светонием: "Я узяв Рим глиняним [в іншому перекладі - цегляним, що одне і те ж], я залишаю його мармуровим". Насамперед він розширив Форум, відновив на ньому деякі будівлі (наприклад, базиліку Юлія), збудував так званий театр Марцелла (14 до н. е..).

Хода сенаторів. Рельєф з Вівтаря Світу. Флоренція, Галерея Уффіци

Арка і склепіння взагалі дали можливість для створення гігантських споруд, які висловили одвічне прагнення людини до стійкості, раціональність і конструктивності. І хоча віденський історик мистецтва Макс Дворжак (1874-1921), боровся за перемогу "духу над матерією", не без підстави говорив, що "античне мистецтво погубили раціоналізм, логіка і тілесність", справедливо помічено, що європейський класицизм, який ґрунтується на Античності, проіснував в загальній складності з XVI по XIX століття.

При Флавиях, імператорів Веспасиане і Тите, у 75-82 рр. н. е. було збудовано величезний амфітеатр для гладіаторських боїв Колізей (від лат. colosseus - величезний, колосальний), за типом якого і донині споруджуються стадіони. У плані Колізей являє собою еліпс, його довжина 188 м, ширина 156 м. Стіна висотою 50 м має три яруси склепистих арок, четвертий (останній) ярус - глухий, поділений лише рідкісними вікнами. Перший ярус прикрашений напівколонами доричного, другий - іонічного, третій - коринфського ордера. Верхній ярус прикрашений корінфськими пілястрами, він зберіг кронштейни для натягування тенту в разі негоди і від сонця. У нішах другого і третього ярусів стояли статуї. Під ареною Колізею, на якій, до речі, могли битися відразу до трьох тисяч пар гладіаторів, були розташовані приміщення гладіаторів, клітки для тварин і система водопостачання. Арену можна було затопити водою і розігрувати в Колізеї морські бої. Арка і склепіння, як циліндричний, так і хрестовий (основні конструкції Колізею), а також бетон в поєднанні з цеглою і мармуром - травертином, застосовані в будівництві, стали внеском римлян у світове зодчество. Погана збереженість Колізею пояснюється тим, що в Середні століття й аж до XVIII ст. він служив каменоломней.

Колізей (амфітеатр Флавіїв) у Римі

Римлянам належить і тип тріумфальної арки, одно-, трьох - і пятипролетной, в честь того чи іншого імператора. Так, у 81 р. на честь імператора Тіта і його перемоги над Юдеєю була зведена однопрогонова, шириною 5,33 м, Тріумфальна арка на священній дорозі, що веде через римський Форум до Капитолийскому пагорба.

Мармурова арка заввишки близько 20 м служила, по суті, постаментом для скульптури Тита. В аттиці над прольотом була висічена посвячувальний напис, арки прикрашали рельєфи із зображенням переможного ходу римлян, вирішені просторово, в складних ракурсах і русі.

Арка Тіта в Римі

У 79 р. від виверження Везувію загинуло кілька міст недалеко від Неаполя - Помпеї, Стабія і Геркуланум. Початі в XVIII ст. розкопки Помпеї показали здивованій Європі життя римського міста з двадцятьма тисячами населення, його планування, пристрій жител, їх оздоблення. У результаті багаторічних розкопок, що не припиняються й донині, відкрилися досить широкі вулиці, торгова площа, адміністративні будівлі, храми, майстерні ремісників, гладіаторська школа, одне - і двоповерхові житлові будинки з цегли або бетону, з черепичними дахами.

Будинок ділився на дві частини. Офіційним центром був атріум (центральний зал) з басейном посередині. Дах над басейном, підтримувана чотирма колонами, мала отвір для наповнення басейну дощовою водою і для освітлення. Цей принцип пристрою житла запозичено римлянами у етрусків. У центрі басейну містився фонтан, прикрашений статуєю. В іншій частині будинку, приватної, де проходило життя сім'ї, обов'язковим був перистиль - внутрішній двір прямокутної форми, запозичений римлянами від греків, улюблене місце відпочинку сім'ї. Перистиль рясно прикрашали фонтани, ніші, статуї. Навколо атріуму і перистилю групувалися також господарські і житлові приміщення.

Підлоги в багатих будинках прикрашалися мозаїкою - набірної живописом з природних гірських порід або кольорових морських камінчиків - гальки, а також з кольорової скляної пасти (смальти). В будинку Фавна в Помпеях (назва виникла від бронзової фігурки фавна, знайденої в будинку) розкрили мозаїку площею 15 кв. м, що зображувала битву Олександра Македонського з перським царем Дарієм. На ній чудово передано порушення битви, дані портретні характеристики грецького полководця і воїнів, зображені їх одягу і зброю. Майстерності композиції відповідає краса колориту, побудованого на поєднанні чорного, білого, червоного, жовтого кольорів.

Стіни будинку розписувалися фресками (див. настінний розпис "Півень, клюющий виноград" на кольоровий вставлення). У II ст. до н. е. фреска найчастіше наслідувала кольорового мармуру і різних порід каменю, чому римляни теж навчилися від греків (так званий инкрустационный стиль). У I ст. до н. е., ще в період республіки, стиль розписів дещо змінився. Вони стали включати різні архітектурні деталі - колони, карнизи, пілястри, капітелі, іноді - великі багатофігурні композиції, як, наприклад, сцена містерії, присвяченій культу Діоніса, на червоному тлі стіни Вілли містерій поблизу Помпеї. Фігури Діоніса, його дружини Аріадни, учасників містерії, танцівниць вражають гармонією, пластикою рухів. Вишуканий Колорит і складний: золотисто-жовтий, золотисто-рожеве поєднується з фіолетовим, з пурпуровим, ліловим (так званий архітектурний стиль). Пізніше, вже в період імперії, створиться третій стиль, який часто називають "египтизирующим" або "канделябрным" (за єгипетськими мотивами і з мотивів, більш всього нагадує канделябр).

Фрагмент розпису Вілли містерій поблизу Помпей

У I ст. н. е., особливо в другій його половині, розпису наповнюються зображенням фантастичної архітектури, ілюзорно раздвигающей простір кімнат, предметом зображення стають сади і парки, долини, ріки, пагорби і площі, жанрові сцени, натюрморти (будинку в Геркуланумі). В центрі зображення як самостійна картина пишеться сцена на міфологічний сюжет (так званий фантастичний стиль).

Час найвищої могутності Римської імперії припадає на II ст. н. е. Імперія простягалася від Іспанії та Галлії на заході до Єгипту та Сирії на сході. Її легіони стояли в Британії і Єгипті, в Північному Причорномор'ї і Малої Азії. І скрізь римляни приносили свій спосіб життя, свої смаки і художній досвід.

Кожен з імператорів намагався прикрасити Римський Форум. Найбільш грандіозним був Форум імператора Траяна' (109-113), побудований архітектором Аполодором. Його площа становила 116 X 95 м. До площі примикали дві бібліотеки з латинськими і грецькими рукописами, на площі розташовувалися колона Траяна і храм в його честь. До наших днів збереглася лише колона Траяна, стовбур якої більше 30 м заввишки складний з 17 барабанів каррарського мармуру. Після смерті імператора урну з його прахом помістили в п'єдестал колони. Усередині колони проходить гвинтові сходи. Завершувалася колона з бронзовою фігурою Траяна, яку в XVI ст. замінили статуєю апостола Петра. Колона облицьована плитами мармуру, за яким спіраллю в 200 м завдовжки тягнеться барельєф, в історичній послідовності зображає головні події походу Траяна проти даків (101 - 103 106-107): спорудження мосту через Дунай, переправу, битву з даками, їх табір, облогу фортеці, самогубство вождя даків, хода полонених, тріумфальне повернення Траяна в Рим. В рельєфах дві з половиною тисячі фігур, 90 разів повторюється зображення Траяна - все трактовано глибоко реалістично, але пронизаний пафосом прославлення переможця.

Фрагмент рельєфу колони Траяна. Рим

При імператорі Адріані (117-138) був зведений і інший славнозвісний пам'ятник римської архітектури - Пантеон, "Храм всіх богів", побудований з каменю, цегли і бетону в 118-125 рр. Це кругла в плані будівля висотою 42,7 м, перекритий куполом 43,2 м в діаметрі. Екстер'єр Пантеону дуже скромний: його прикрашає лише портик з коринфськими колонами з темно-червоного граніту. Основну увагу приділено інтер'єру. Пантеон являє собою зразок технічного досконалості римського зодчества. Оздоблення інтер'єру відноситься до III ст. Підлогу храму викладений мармуровими плитами. Стіна розділена на два яруси: нижній ярус має глибокі ніші, де раніше стояли статуї богів (в одній з ніш зараз могила Рафаеля), верхній ярус розчленовано пілястрами з кольорового мармуру. Інтер'єр Пантеону величезний, але гармонійний і співрозмірним: діаметр дорівнює висоті храму; висота стін, на які спирається купол, становить половину висоти будівлі. Скорочення в перспективі кесони (поглиблення) куполи ілюзорно роблять його ще більш високим. Освітлення інтер'єру вирішено отвором - "вікном" у куполі (діаметр 9 м, так званий "око Пантеону"). Підлога під "вікном" має непомітний схил для стоку води.

Пантеон. Рим

Пантеон. Розріз. Реконструкція

Складний комплекс являє собою Вілла Адріана в Тібурі (Тіволі). За типом етруського тумулуса був початий мавзолей Адріана в Римі на березі Тибру (135-140), в Середні століття перероблений в замок Святого Ангела.

Римлянами був створений ще один тип споруди - терми (від грец. therme - тепло, жар), громадські лазні. Терми - це не просто лазні в сучасному значенні слова, це цілий комплекс споруд, призначених не тільки для обмивання, але і є місцем відпочинку і розваги. До нашого часу збереглися руїни терм Каракалли (211-216) площею понад 11 гектарів.

Терми Каракалли. Реконструкція одного із залів

Терми Каракалли. План

Римське зодчество в епоху імперії досягло дуже високого технічного та художнього досконалості і послужила зразком для наступних століть.

Портретна пластика періоду Римської імперії характерна своєю яскравою реалістичністю. У портретах цього часу ми "читаємо" всю жорстоку історію Риму: сваволю його правителів, пусте побут втратила інтерес до громадської діяльності римської знаті, про яку римський поет Ювенал (ок. 50-127) писав: "Свирепей воєн налягла на нас розкоші".

Портрет Вителлин. Париж, Лувр

Портрет сирияики. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Розвиток скульптурного портрета епохи імперії пройшло кілька стадій:

1) глибокий інтерес до людської особистості і тонку характеристику людських почуттів або їх тверезу реалістичну оцінку (I ст., друга половина, наприклад портрети Веспасіана, Вітеллія);

2) прагнення створити ідеал, подібний до грецького (II ст. - епоха Адріана [76-138; римський імператор з 117], наприклад зображення улюбленця імператора Антіноя);

3) сатиричний, викривальний пафос портретів останніх століть існування Риму (III-IV ст).

Змінювався і виразний мова скульптури. Зіниця, фарбований в портретах I ст., з II століття почали намічати пластично; вживалася полірування мармуру. У III-IV ст. з'являється техніка насічки, що підкреслює шорсткість мармуру, спрощується скульптурна моделювання. Географічна строкатість римського світу, варваризація армії, особливо посилилася після едикту Каракалли про поширення прав римського громадянства (212), породила багато портретів людей неримського походження. Глибокої тонкої психологичностью, елегійного сумом вражає высокоодухотворенный образ жінки в портреті, умовно званому "Портретом сириянки".

Близько 170 р. було відлито кінну статую ітератора Марка Аврелія (121-180, римський імператор з 161), що послужила зразком для наступних європейських монументів. У XVI ст. Мікеланджело поставив її в центрі майдану на Капітолії. "Філософ на троні", стоїк Марк Аврелій зображений як би в глибокому роздумі. У своєму щоденнику він писав: "Час людського життя - мить, його сутність - вічна течія, відчуття - смутно, будова всього тіла - тлінне, душа - нестійка, доля - загадкова, слава - недостовірна".

Кінна статуя Марка Аврелія. Рим Капітолійська площа

З другої половини II ст. глибока економічна і соціально-політична криза, в який вступає Римська імперія, породжує серед інших і конфлікт між індивідом і суспільством, що знаходить своє відображення в портреті.

III ст. - період кривавих громадянських воєн в історії Риму. Рабовласницький спосіб виробництва (а з ним і рабовласницьке світогляд) вичерпує себе, йде бурхливий розшарування в рабовласницькому класі, з'являються вільні орендарі - колони, складаються елементи нових форм існування, предвосхищающие феодалізм, але розвиток їх гальмується рабовласницькими відносинами. У середині III ст. варвари вторглися в римські провінції, зі сходу наступали перси. Міста гинули від епідемій, голоду, землетрусів. Скульптурний портрет цього часу сповнений жорстокими і грубими образами, навіяними самим життям. Імператори, підняті на щит списами солдатів, "фракійці" і "аравитяне", не жили інтересами держави, вони проводили час у походах і рідко помирали своєю смертю. Їх скульптурні зображення глибоко правдиві, життєві і нещадно разоблачительны. Це історичні документи епохи, висловлені мовою мистецтва. Тяжкі роздуми, страх, невпевненість, відчай на обличчях у цих портретах відображають трагічні суперечності століття ("Портрет Філіпа Аравитянина").

Портрет Філіпа Аравитянина. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Портретна голова Костянтина базиліки Костянтина в Римі

Безсумнівно, величезні простори античного світу дали можливість розвиватися різним школам. Але в цілому римська скульптура з кінця III ст. втрачає почуття гармонії, настільки властиве античного світосприйняття. Рельєфи тріумфальних арок, саркофагів, вівтарів неспокійні за настроєм, перевантажені деталями, в них відсутня ясність композиції, постаті деформовані, самі форми подрібнені. Все частіше спостерігається відхід від психологічного портрета до орнаментальним, декоративним мотивами, іноді фігури просто переробляються (коли християнство було офіційно визнано). Так, эроты перетворюються в геніїв, богиня Перемоги - в ангела і пр.

Античність гинула. Містичні східні культи, складні теологічні вчення, поширювані як в провінціях, так і в самому Римі, також знайшли відображення в мистецтві. Але головна зміна приносила нова релігія - християнство, що виникло в I ст. до 313 р. було релігією неофіційною. Згідно античним світоглядом, людина - іграшка року, іграшка в руках богів, але він же і "міра всіх речей", гідний предмет мистецтва. Християнство проповідує презирство до земного життя, до людського тіла як судині гріха і спокуси. Це був розрив з Античністю, античним світоглядом, античним естетичним ідеалом. Мистецтво приходило до перемоги символічності, до більш умовним, "графічного" мови. Наближалися Середні століття.

У 395 р. відбувся поділ Римської імперії на Західну і Східну. У наступному столітті Рим був захоплений Аларіхом (410), через кілька десятиліть (455) розграбований вандалами. У 476 р. Західна Римська імперія впала. Це був кінець античної цивілізації. А через тисячу ліг (1453) Греція взагалі була закрита для європейців, бо "другий Рим" - Константинополь упав під ударами турецьких яничар. Але все це довгий тисячоліття Європа творила нове мистецтво нової епохи - Середньовіччя, якому належало дуже складним шляхом, як очевидно нам "зі сходинок часу", не тільки зберігати, але й розвивати риси пізньоантичного світу.

Мистецтво Північного Причорномор'я

Особливу сторінку представляє в античні часи мистецтво Північного Причорномор'я, де в період розквіту грецької полісної системи були засновані грецькі міста-держави: Ольвія, Херсонес, Феодосія (Кафа), Пантікапей та ін

Дослідники умовно розрізняють два етапи розвитку мистецтва Північного Причорномор'я. Перший етап (VI-III ст. до н. е.) відзначений перевагою грецьких художніх творів: чорно - і краснофигурные вази, мармурові скульптури, бронзові статуетки. Вони завозилися з Греції і архіпелагу в обмін на хліб, рибу, шкіру і т. д.; на цих зразках вчилися місцеві майстри. Однак мистецтво Північного Причорномор'я існувало і розвивалося в тісному спілкуванні з місцевим мистецтвом, відчуваючи сильний вплив насамперед скіфів, а з перших століть нової ери - сарматів. Поєднання грецької і місцевої культури, пофарбованої етнічним розмаїттям, і дало мистецтва Північного Причорномор'я самостійність у вирішенні архітектурних конструкцій, специфіку сюжетів у живопису і велике декоративне майстерність, визначивши лише йому властивий вигляд. З берегів Понту, з місцевих майстерень виходили вже інші зразки: живопис склепів з зображенням богині землеробства Деметри (Пантікапей); по-іншому, ніж у Греції, трактованная пластику герм і рельсфов саркофагів; вироби торевтики із золота, бронзи, кістки, сприйняли скіфську площинність, линеарность, напруженість при зовнішній статичності і приголомшливу лаконічність, про яку свідчать безцінні скарби скіфських курганів (Куль-Оба, Чортомлик, Солоха та інші).

Таманський сфінкс. Розфарбований фігурний лекиф з Фанагорії. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Жіноча статуя з Керчі. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

З I ст. н.е. у Північне Причорномор'я потрапляє в орбіту впливу Риму. До середини IV ст. причорноморські міста хиріють, поділяючи спільну доля історії античних держав.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Римської імперії
Римська література періоду становлення імперії
Мистецтво Римської республіки
Правове становище римських громадян
Економічна думка римських аграріїв
Північне Причорномор'я в I тисячолітті до н. е. - V-VI ст. н. е.
Північне Причорномор'я в I тисячолітті до н. е. - V-VI ст. н. е.
Прикладне мистецтво
Північний Ренесанс
Північне відродження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси