Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Початок трансформації традиційної структури

Ще не закінчилося повстання сипаїв, коли англійський парламент у 1858 р. прийняв закон про ліквідацію Ост-Індської компанії. Індія стала складовою частиною Британської імперії, а королева Вікторія була проголошена імператрицею Індії. Керувати країною повинен був генерал-губернатор, незабаром отримав офіційний титул віце-короля.

Діяльність його та всієї адміністрації Британської Індії контролювалась і спрямовувалась відповідальним перед парламентом міністерством у справах Індії. Слідом за тим пішов ряд важливих реформ.

Військова реформа призвела до розформування сипайских полків і до істотної зміни складу збройних сил. Число самих англійців в армії сильно збільшилася; велику роль в ній стали грати найманці з числа сикхів і гуркхів. У спеціальному зверненні до індійським князям, її васалам, королева Вікторія пообіцяла поважати їхні традиційні права. Зокрема, було введено право передачі князівства у спадок прийомним синам, якщо лінія прямого наслідування переривалася. Британська корона зобов'язалася з увагою поставитися до існування в Індії традиційної системи каст. Були також прийняті закони, що перешкоджали заминдарам та іншим орендодавцям довільно підвищувати орендну плату. Багато постійні орендарі отримали право відчужувати свої землі. Вся ця серія законів, актів і зобов'язань ставила своєю метою поважати звичні норми і тим уникнути в подальшому кумуляції невдоволення. Але все це аж ніяк не означало відступу. Просто змінювалася тактика дій. Це добре видно на прикладі іншої серії реформ і нововведень.

Ще в 1835 р. генерал-губернатор Томас Маколей провів реформу освіти в Індії, сенс якої полягав у тому, щоб почати підготовку кадрів колоніальної адміністрації з самих індійців, створити з них "прошарок, індійську по крові і кольором шкіри, але англійську за смаками, моралі і складу розуму". Активно діючи в цьому напрямі, англійці відкрили в Індії в 1857 р. перші три університету - Калькуттский, Бомбейський і мадраса давало. Надалі число індійських університетів і коледжів з викладанням англійською мовою і англійською програмами навчання зростало, не кажучи вже про те, що багато з індійців, особливо з числа заможної соціальної верхівки, отримували освіту в самій Англії, в тому числі в її кращих університетах, Кембриджі й Оксфорді. І нехай таке освіта отримувала лише незначна частка населення, в переважній більшості залишався ще зовсім неписьменним, ця частка нових індійських інтелектуалів грала непропорційно значну роль у політиці і суспільному житті країни. І виховання з англійської моделі не могло при цьому не робити свого впливу.

У цьому ж напрямку була задумана і поступово реалізовувалася адміністративна політика англійців. У 1861 р. парламент прийняв закон про організацію законодорадчих Індійських рад при генерал-губернаторі і губернаторах провінцій. Хоча члени рад призначалися, а не обиралися, законом визначалося, що половина їх повинна складатися з осіб, не зайнятих на службі і тим самим не залежать від адміністрації. Була проведена судова реформа за англійським зразком. У продовження цієї ж лінії в 1880-х рр. були видані закони про місцеве виборному самоврядування. І хоча вибори були багатоступеневими, а участь у них могли лише дуже небагато, ледве більше 1% населення країни, головне в тому, що початок виборчої процедури було покладено. У 1890-х рр. муніципальні ради стали обирати деяких своїх членів в провінційні законодавчі ради при губернаторах, а також в Індійський законодавчий рада при генерал-губернаторі.

Активне впровадження елементів британської політичної культури та європейської освіти сприяло проникненню в Індію багатьох нових ідей та ідеалів, знань і досвіду, призвело до знайомства з західними науками, мистецтвом, культурою, способом життя. Це знайомство теж переважно обмежувалася вузьким колом соціальних верхів і індійських інтелектуалів, але все ж воно було фактом, а становившееся нормою використання англійської мови як офіційної і об'єднує представників різних індійських народів сприяло поширенню серед інтелектуальної еліти орієнтації на європейські духовні цінності, як то і було задумано в свій час Маколеєм і його однодумцями. Книги, газети, журнали та інші друковані видання, призначені для читача у всій Індії, публікувалися лише англійською мовою. Англійська поступово ставав основним для всієї освіченої Індії.

Довгий час тон у цьому русі задавала Бенгалія - район, раніше всього захоплений англійцями (резиденція генерал-губернатора до 1911 р., коли вона була перенесена в Делі, перебувала в Калькутті). Тут англійське вплив раніше всього досягло значних розмірів. Ще видатний індійський просвітитель Рам Мохан Рай (1772 - 1833) організував лояльну по відношенню до англійців суспільство Брахмо самадж (Суспільство поклоніння Брахми), побудована за європейським зразком, з виборним правлінням. Товариство мало на меті очистити індуїзм від найбільш одіозних нашарувань (звичай самоспалення вдів - саті; ранні шлюби; кастова непримиренність тощо) і на його основі створити культ єдиного Бога, в поклонінні якому могли б зблизитися представники всіх релігій, включаючи мусульман і християн. Після смерті Раю керівництво суспільством перейшло в руки Д. Тагора та інших бенгальських діячів, чимало сприяли поширенню просвітницьких ідей. Пізніше вплив брахмоистов розширилося за рахунок освічених верств населення в Мадрасі та Бомбеї, причому скрізь просвітителі активно співпрацювали з англійцями, які під їх впливом видали закони проти саті, захист цивільних шлюбів і т. п.

Зростання впливу англійців і європейської культури на освічених індійців протікав на загальному тлі посилення в країні позицій колоніального капіталу та відповідних змін в її економіці. Помітний вже на початку ХІХ ст. і не припинялася протягом наступних десятиліть швидке зростання англійського промислового експорту в Індію сприяв різкому збільшенню індійського експорту в Англію та інші країни Європи. З Індії вивозилися бавовна, шерсть, джут, чай, кава, опіум і особливо індиго і прянощі. Для забезпечення швидкого збільшення кількості вивозиться сировини англійці створювали плантаціонние господарства капіталістичного типу. До традиційних статей індійського експорту додавалися все нові, включаючи і зерно, - при всьому тому, що час від часу Індію стрясали страшні неврожаї, що супроводжувалися голодною смертю мільйонів.

Тут важливо зауважити, що уявлення про руйнування індійської громади вже мало не в середині XIX ст. явно перебільшені. Незважаючи на трансформацію сільського господарства, введення нових культур і плантационной форми їх вирощування, а також на зміни у формах власності на землю й перехід її в руки торговців і лихварів (до речі, це було звичайною справою і в старій Індії), громада трималася досить стійко. Більш або менш вдало громада пристосовувалася до необхідним і неминучим змінам, поки вони не зачіпали всерйоз самого основного, тобто принципів її існування, звичних, століттями що складалися відносин. Британська адміністрація в принципі це добре розуміла і, особливо після повстання кінця 1850-х рр., завжди враховувала. І хоча їй не вдавалося запобігти масовий голод і голодні смерті в роки неврожаїв (це характерно для всіх колоніальних держав, бо на відміну від традиційних органів влади, які в голодні роки звільняли селян від податків і надавали їм пільги, капіталістична адміністрація в чужій країні була б вільна від такого роду благодійного милосердя), в цілому вона прагнула захищати інтереси селянина, так як існувала за рахунок його виплат. Адже земельний податок і монополії на опіум і сіль давали в середині XIX ст. 85% доходу.

Але головні зміни в сфері економіки відбувалися все ж не за рахунок збільшеної торгівлі і збільшення товарності землеробства. Найбільш істотне значення для трансформації господарства мало промислове розвиток Індії і стимулировавший його ввезення капіталу. Спочатку він йшов переважно у формі позик. Британська адміністрація вдавалася до допомоги англійських банкірів для активного будівництва залізниць, створення видобувають і переробляють первинну сировину підприємств, необхідного для іригаційного будівництва. Поряд з державними позиками (їх загальна сума за 1856-1900 рр. зросла з 4 до 133 млн ф. ст.) помітно збільшувався і приплив приватного капіталу, який використовувався переважно для розвитку бавовняної і джутової промисловості, банківської і страхової справи, пізніше також і промислового виробництва чаю, каучуку, кави і цукру. На початку XX ст. англійські капітали в Індії (мова про приватні інвестиції) досягали 6-7 млн рупій. Характерно, що переважали компанії, які були зареєстровані в Англії і лише частину свого капіталу вкладали в Індії, у той же час частка індійських компаній, що належали як англійцям, так і самим індійцям, була чи не втричі менше.

Будівництво залізниць і створення початкової промислової інфраструктури - мережа банків, підприємств зв'язку, плантацій тощо - сприяли виникненню численних національних промислових підприємств, включаючи ремісниче виробництво на підприємствах мануфактурного типу, що призвело до відродження ручного ткацтва.

приклад

У 1890-х рр. кустарями перероблялося в 2,5 рази більше бавовняної пряжі, ніж на фабриках, а всього кустарно-ремісничими промислами займалися, включаючи членів сімей, близько 45 млн людей.

Але головне все-таки не у відродженні ремесла. Імпорт британських та інших європейських машин, насамперед прядильно-ткацьких, створював умови для появи в Індії капіталістичних підприємств, фабрик і заводів, причому щонайменше третина акціонерного капіталу тут наприкінці XIX ст. вже належала індійцям. Виникала національна буржуазія. Окремі її представники ставали в ряди великих підприємців, засновували власні фірми.

приклад

У 1911 р. в Біхарі Джамшед Тата побудував перший належав індійцеві металургійний завод чималої потужності, а в 1915 р. була створена належала його фірмі гідроелектростанція. У 1913 р. в Індії було 18 великих індійських банків.

З'явилися і перші індійські робітники: до кінця XIX ст. чисельність їх становила 700-800 тис. Умови праці були вкрай важкими, робочий день тривав 15-16 годин. І хоча приналежність до різних народів і каст заважала об'єднання робітників, висока ступінь концентрації їх на ряді великих підприємств сприяла активізації робітничого руху. Наприкінці XIX ст. кількість робочих виступів, переважно у формі стихійних страйків, обчислювалася десятками. Ці виступи привели до появи фабричного законодавства. У 1891 р. було заборонено використовувати на фабриках праця дітей до дев'яти років, а тривалість робочого дня помалу скорочувалась (на початку XX ст. до 12-14 годин).

Отже, активна торгівля, ввезення англійської банківського і промислового капіталу, формування національного індійського капіталу, поява національної буржуазії і пролетаріату, розвиток мережі залізниць, видобувних промислів і промислових підприємств - все це не могло не деформувати звичну традиційну структуру землеробства і ремесла. Нові, що базуються на капіталістичній основі інтереси повинні були підірвати зсередини відносини традиційні. До цієї зміни була внутрішньо готова і яка орієнтувалась на Англію і європейські цінності освічена частина населення, енергійно виступала проти застарілих пережитків і за реформу традиційних основ релігійної культури. Виразником інтересів національної інтелектуальної еліти став створений в 1885 р. з благословення англійців Індійський національний конгрес (ІНК). Будучи одночасно і лояльним, і опозиційним по відношенню до англійської влади, ІНК став свого роду знаменом боротьби за демократичну трансформацію традиційної Індії. Паралельно з ним у ті ж роки активно діяли і релігійні лідери індуїзму, прагнули зблизити стародавній індуїзм Веданти з християнськими релігійними течіями і виступити, як це зробив знаменитий індійський філософ Вівекананда, за зближення всіх великих релігій світу. Як світську, представлене ІНК, так і релігійний рух за оновлення Індії явно сприяли зусиллям англійців, які були направлені у бік трансформації традиційної структури. Могло здатися, що ці зусилля ось-ось увінчаються помітними успіхами. Між тим насправді все було далеко не так просто.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Колоніальна Африка: трансформація традиційної структури
Світ ісламу: традиційна структура та потенції її трансформації
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС КІНЦЯ ХІХ - ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Трансформація системи місцевого самоврядування наприкінці XX-початку XXI століття
Початок Смути. Лжедмитрій I
Початок смути. Лжедмитрій I
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси