Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Періоди "варварства"

Наполегливо проводячи думку про невтомного ході історії, згідно з яким всі нації проходять певні етапи розвитку, складові разом якийсь цикл, Дж. Вико звертає увагу на те, що виникає по закінченню циклу варварство, в яке впадають народи. Варварство розглядається ним як невід'ємний період у поступальному розвитку людства. Італійський мислитель розрізняє в історії людства два варварства: перше, з якого вона починається, назване ним "природне", і його він характеризує як "варварство почуттів"; друге він вважає гірше першого і іменує його "варварством рефлексії". "Часи Другого Варварства" - так названо перший параграф його п'ятої книги. Часи "Другого Варварства" лежали, на його думку, "в ще більш глибокій темряві, ніж часи Першого Варварства" , оскільки у період, що пішов за досягнутим людьми високим рівнем культури, жорстокість відрізняється більш майстерними і таємними засобами. У цю епоху процвітає витончений егоїзм, виникає більш запекла і непримиренна боротьба, ніж це було на початку людської історії. Але і цей період закінчується, і на зміну йому, згідно Дж. Віко, приходить новий цикл, який повторює етапи попереднього, але вже в новій "забарвленням". Дж. Віко був очевидцем формування другого витка, або циклу історії, що почалася згідно з його теорією, після занепаду античності і формується в руслі нової релігійної культури. Живучи у відсталій по тим часам Італії, в якій лютувала інквізиція, він, судячи з усього, сподівався на її відродження, аргументацією чого є його теорія про невтомного ході історії.

У п'ятій книзі, останньої, "Про повернення людських речей при відродженні націй" Дж. Вико вводить нас в матеріал другого циклу або другого кола, розвитку історії. Тут здійснюється аналіз тих темних віків, в яких зародилася християнська релігія і, по мірі природного поступального руху, згідно з його логікою, повернулися "часи справді Божественні", тобто почався новий виток розвитку націй: "За цими Божественними Часами пішли Часи Героїчні, коли знову повернулося розрізнення двох дещо відмінних природ - Героїчної і Людської". Мислитель дає високу оцінку наступила епохи людей: "Нині неначе зріла культура поширилася серед всіх Націй", "всюди Християнська Європа блищить такий культурністю, що в ній рясніють всі ті блага, які можуть ощасливити людське життя не менш тілесним зручністю, ніж насолодою розуму і душі". Відповідно до встановленої їм логіку розвитку історії, Дж. Вико знову ілюструє етапи проходження наступного циклу, однак робить це вже не так скрупульозно: "Перші Християнські Королі заснували Збройні релігії <...> тоді справді повернулося те, що називали рига е! ра Ье1а "чисті і благочестиві війни" героїчних народів".

У кожному з колишніх часів Дж. Віко знаходить схожі явища і процеси, що підтверджують повторюваність в історії. Деякі з його пояснень здаються вельми надуманими і непереконливими, однак вони викликані бажанням автора знайти схожі моменти в людській історії. І хоча Дж. Віко, говорячи про повернення ряду речей людських, формулює свої думки так, як ніби "ті ж самі речі знову повернулися у часи останнього варварства", все ж із наведених ним прикладів ясно, що це тільки позірна схожість, це не "ті ж самі речі", насправді мова йде не про буквальне повернення, а про повернення різного. Дж. Вико наводить приклади такого роду повернень у сфері права, власності, форм правління і т. п. і пропонує "поміркувати про ті паралелі, які були проведені у всьому цьому Творі на великій кількості матеріалу між першими часами і пізнішими Стародавніх і Сучасних націй". Ця зв'язок старовини і сучасності підтверджує непереборну спадкоємність людської культури і її цілісність, тим самим виявляється "роз'ясненої історія, але не окрема і тимчасова Історія Законів та Діянь Греків і Римлян, а Історія, ідентична в уразумеваемой сутності і різноманітності в способах розвитку". Таку історію він називає Ідеальною Історією Вічних Законів, "відповідно до яких рухаються Діяння всіх Націй в їх виникненні, русі вперед, стані, занепаді і кінці".

Протягом всієї "Нової науки" Дж. Вико наполегливо ілюструє збігу явищ і причин розвитку людської історії і культури. Дуже побіжно їм дано характеристики Індії, Китаю, Росії, Персії, Туреччини, Японії, і тут він теж не утримується від порівняння: "Імператор Японії проводить в життя таку Культуру, яка нагадує Римську Культуру часів Пунічних Воєн". Змінюючи одна одну, епохи підтверджують невтомний хід часу. Причому, це природне поступальний рух, яке нації проробляють за своє життя, позбавлене у Дж. Вико будь-якої ціннісної забарвлення: у нього не йде мова про прогрес або регрес, а лише про нескінченної еволюції історії.

Зауважимо, Дж. Вико жив у той період розвитку західноєвропейської культури, коли однією з відмінних рис було піднесене Порядку. Сам Дж. Вико неодноразово нагадує, що "все має бути Порядком". При всій своїй критичної налаштованості але відношенню до раціоналістичної філософії Р. Декарта, Дж. Віко все ж був людиною свого часу, і тому закономірність, упорядкованість, послідовність і жорсткі причинно-наслідкові зв'язки цілком зрозуміла риса, присутня в його концепції. Однак цей детермінізм не носить абсолютного характеру, оскільки Дж. Вико звертає увагу на нерівномірність розвитку регіонів. При всій закономірності руху націй, Дж. Віко все ж розрізняє ряд регіонів, які "такого поступального руху людських цивільних речей не виконали" - це Карфаген, Капуя і Нуманция. Тим самим його хід історії - не фатальна закономірність, а процес, обумовлений низкою чинників, визначальну роль в яких грає людська діяльність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Н. Бухарін та економічна концепція перехідного періоду
Періодизація правового регулювання екологічних відносин
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Ашельський період
Звітний період та звітна дата
Мустьєрський період
Період воєнного комунізму
Гроші в період індустріалізації
Критичні періоди соціалізації
Естетика періоду еллінізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси