Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ситуації, при яких компанії має сенс виходити на міжнародний рівень

1. Виконуються три умови: місцевий ринок досяг насичення; все ще можна отримати економію від збільшення масштабів діяльності (тобто збільшення обсягу забезпечить зниження витрат); витрати на інтернаціоналізацію є нижчими, ніж економія на виробничих витратах за рахунок розширення ринку.

2. Зниження ризиків для компанії за рахунок географічної диверсифікації замість продуктової. Наприклад, компанія, що виробляє і продає ліфти. Основний бізнес компанії повністю залежить від будівництва: якщо не будуть будуватися нові будівлі, не потрібні будуть нові ліфти. Допоміжний бізнес - відновлення і обслуговування діючих ліфтів - стабільний, але не дає великих обсягів. Ринок будівництва дуже нестійкий, на ньому трапляються різкі спади і підйоми. Компанія по виробництву ліфтів може зіткнутися з великою мінливістю попиту на свою продукцію. На висококваліфіковану працю працівників припадає більша частина витрат компанії, тому якщо у важкі часи будуть звільнені зайві люди, те, коли ситуація налагодиться, компанія не зможе швидко налагодити зростання виробництва, так як для навчання фахівців потрібен час. Якщо ж зберігати весь штат в період спаду попиту і виробництва, втрати будуть величезними. Для такої компанії проблему можна вирішити, продаючи ліфти в різні країни, де індустрія будівництва працює у власних циклах підйомів і спадів, не прив'язаних до циклу даної країни. Таким чином може бути вирівняний попит і збережена висока рентабельність за рахунок кращого використання виробничих ресурсів.

3. Доброзичливе ставлення клієнтів. Міжнародне присутність постачальника в різних країнах створює додаткову цінність для клієнтів. Інтернаціоналізація здійснюється для того, щоб краще обслуговувати клієнтів (підвищити ціну), а не зменшити витрати.

Наприклад, проведення аудиту великих міжнародних компаній перебуває в руках усього п'яти міжнародних аудиторських фірм"великої п'ятірки"), діючих по всьому світу. Це пояснюється тим, що транснаціональні компанії (ТНК) воліють, щоб аудит всіх їх міжнародних відділень проводила одна і та ж фірма, оскільки мати єдиного аудитора для всієї компанії набагато вигідніше. Щоб мати можливість здійснювати аудит для ТНК, аудиторській фірмі необхідно забезпечити глобальне присутність практично у всіх країнах. Незважаючи на те, що місцевий конкурент готовий запропонувати більш привабливу ціну за проведення аудиту конкретного підрозділу, ТНК не приймають їх пропозиції.

Тому аудиторські перевірки великих міжнародних компаній проводить тільки велика п'ятірка, яка заробила на них солідну ділову репутацію, вкрай необхідну в аудиторському бізнесі. Ця репутація допомагає їм отримувати контракти з досить важливими клієнтами, навіть якщо вони не є міжнародними компаніями. Наприклад, якщо компанія (не обов'язково міжнародна) збирається котируватися на фондовій біржі, стало практично обов'язковою умовою, щоб се звіти були підписані однієї з фірм " великої п'ятірки". Велика п'ятірка має вагому репутацію (навіть у місцевих клієнтів), тому що вона проводить аудиторські перевірки найбільших компаній світу; а аудиторські перевірки найбільших компаній світу вона проводить тому, що у таких компаній є глобальне присутність і вони воліють глобальний аудит.

Така ситуація інтернаціоналізації бізнесу характерна для інвестиційних банків (якщо банк хоче стати посередником у міжнародних злиття), для консалтингових компаній, які надають допомогу міжнародним компаніям, для бізнесу кредитних карток, для інформаційно-телекомунікаційних компаній і т. і.

Послуги таких міжнародних компаній обходяться дорожче, ніж у місцевих конкурентів, що викликано підвищенням сукупних витрат, пов'язаних зі збільшенням відстані. Важливо, щоб при цьому клієнти були дійсно зацікавлені в міжнародному постачальника і готові заплатити більше, ніж місцевим конкурентам. При цьому компанія, що йде до інтернаціоналізації, має чітко визначити, хто є се потенційним клієнтом, тобто хто готовий нести підвищені витрати на міжнародне обслуговування.

4. Прагнення підсилити переваги права власності - це передаються переваги, пов'язані з особливостями фірми і мають своїм джерелом приватні ноу-хау (унікальні активи), а також транзакційні переваги, які можуть забезпечити компанії перевагу над конкурентами. Транзакційні переваги - це здатність фірми знизити витрати на операції за рахунок використання сучасних інформаційних систем і бізнес-процесів. Ноу-хау компанії може приймати форму патентів, авторських прав, брендів, систем обробки даних та т. і. Власність, охороняється законом (бренди, патенти), легше використати на нових зарубіжних ринках. Бізнес-схеми, розроблені самою компанією, такі як політика і стратегія закупівель, використання інформаційних і логістичних систем та інші, важко копіювати. Компанія отримує вигоду від багаторічного досвіду роботи по розробці товарів, побудові глобальних каналів розподілу, брендингу, які є всього в декількох країн світу. Якщо місцеві компанії позбавлені можливості отримання аналогічного ефекту, то міжнародна компанія отримує на їх ринку перевага, якою користується.

5. Наявність у компанії переваги за витратами. Наприклад, компанія може виробляти певну продукцію при більш низьких, ніж всі інші, витратах, завдяки ефективній організації, що дозволяє скоротити виробничі витрати і важкою для копіювання конкурентами. У цьому випадку компанія робить вибір: експортувати готову продукцію або створювати власне підприємство на іноземному ринку. Експорт вигідний, якщо для компанії витрати, пов'язані із збільшенням відстані (транспортні витрати, адаптація продукції, митні витрати, "розкручування" бренду і т. і.) не будуть перевищувати се вихідного переваги за витратами. Відкриття підприємства за кордоном має сенс, якщо перевага за витратами можна відтворити і в іншій країні, тобто така перевага має бути об'єктивним і мати цінність для споживача, і компанія зможе його перенести. При цьому необхідно враховувати реальні труднощі, пов'язані із здійсненням передачі технології і навчанням.

6. Закупівля на світовому ринку ресурсів, перенесення виробничої або закупівельної діяльності в країни з більш низькими витратами, тобто вихід на світовий ринок не для продажу, а для покупки великої кількості продуктів. До тих пір поки ці недорогі ресурси доступні всім, не можна розраховувати на стійку конкурентну перевагу, але можна прагнути до глобального випередження. За умови, що отримані переваги компенсують додаткові витрати, які можуть бути суттєвими (різні стандарти якості, різна продуктивність). Однак сучасні інформаційні та технологічні платформи дозволяють домагатися високою мірою стандартизації і уніфікації бізнес-процесів. І все більше видів бізнесу, що конкурують на міжнародному ринку, залучають світові ресурси і знання для вирішення своїх завдань.

На процес інтернаціоналізації компаній впливають дві групи причин: основні (загальні) і ситуаційні (рис. 2.2).

Загальні причини інтернаціоналізації компаній визначаються географічним положенням, рівнем витрат виробництва, розвиненістю технологій і національної спеціалізацією.

1. Особливе географічне положення компанії. Географічне положення часто породжує виникнення експортно-імпортних потоків. Це вірно і для малих, і для великих країн. Так, наприклад, імпорт чаю, кави, какао, бананів в Росію об'єктивно обумовлений нашими кліматичними зонами. ПАР і Габон по унікальності своїх надр є експортерами та постачають железомарганцевым окатышем металургійні заводи всього світу.

2. Перевага у витратах виробництва. Найбільш значущими сьогодні є національні відмінності вартості робочої сили. З цієї причини багато споживчих товарів проводиться в країнах Південно-Східної Азії з дешевою робочою силою. Наприклад, одяг,

Причини інтернаціоналізації компаній

Рис. 2.2. Причини інтернаціоналізації компаній

товари домашнього вжитку, посуд, іграшки та подарунки китайського виробництва продаються практично на всіх світових ринках.

3. Унікальні технології. Компанії, що володіють унікальними технологічними можливостями, що експортують свою продукцію (послуги) в країни з нерозвиненою технологічною базою. Наприклад, експорт японських автомобілів в США, експорт сучасних озброєнь з Росії в більшість країн світу.

4. Традиційний експорт. Унікальність природних ресурсів та історично сформована національна спеціалізація виділяють конкретних експортерів по окремим товарним групам. Наприклад, австралійські і новозеландські компанії спеціалізуються на виробництві вовни і баранини, французькі - косметики та парфумерії; швейцарські - годин і специфічних банківських послуг; голландські - живих квітів.

Ситуаційні причини є додатковими стимулами до інтернаціоналізації.

1. Потреби внутрішнього ринку нижче потенціалу компанії, наприклад, потужності металургійної галузі Люксембургу значно перевищують потреби внутрішнього ринку.

2. Гостра внутрішня конкуренція стримує зростання компанії, наприклад, європейські дизайнерські компанії (будинки моди) для розширення свого бізнесу змушені освоювати американський і азіатський ринок.

3. Спонтанний попит, викликаний вигідною ситуацією па світовому ринку, наприклад, зростання письменності в Нігерії, закладений британською культурою і англійською мовою, створив для британських книговидавців раптовий додатковий попит на багато видів книг.

Міжнародна торгівля є початковим етапом інтернаціоналізації бізнесу. Для російських компаній це доповнюється ще рядом специфічних причин (наприклад, висока ефективність деяких міжнародних торгових операцій, можливість "перекачування" капіталів за кордон, ще збереглося бажання багатьох власників російських компаній до самореалізації через проведення зовнішньоекономічних операцій).

Найбільш високим рівнем інтернаціоналізації міжнародного бізнесу є міжнародний маркетинг.

В табл. 2.1 проводиться порівняння експорту та міжнародного маркетингу.

Таблиця 2.1. Порівняльна характеристика експорту та міжнародного маркетингу

Споживач

Експорт

Міжнародний маркетинг

Часовий період

Короткостроковий

Довгостроковий

Цільові ринки

Без систематичного відбору

Відбір на основі ретельного аналізу потенціалу ринку

Мета

Негайний продаж

Постійна присутність на ринку

Ресурси

В обсязі, достатньому для негайного продажу

В обсязі, необхідному для отримання постійної ринкової позиції

Спосіб виходу на ринок

Відсутність попереднього відбору способів

Систематичний відбір найбільш відповідного способу

Розробка нового товару

З орієнтацією виключно на внутрішній ринок

Товар орієнтований на ринок конкретної країни

Адаптація товару внутрішнього ринку

Тільки вимушена адаптація (для відповідності обов'язковим правовим або технічним вимогам) конкретного ринку

Адаптація товару до перевагам, доходами та умовами використання іноземних покупців

Канали розподілу

Використання наявних каналів. Немає зусиль для взяття під контроль

Зусилля щодо взяття під контроль для досягнення ринкових цілей

Ціпа

Визначається витратами на внутрішньому ринку з урахуванням витрат на експорт

Визначається попитом, конкуренцією, завданнями маркетингової політики на конкретному ринку

Споживач

Експорт

Міжнародний маркетинг

Просування

Переважно надається посередникам або обмежено особистими продажами

Використання всіх інструментів просування: реклами, стимулювання продажу, особистого продажу, зв'язків з громадськістю

Становлення компанії в якості міжнародної зазвичай проходить схожі етапи у всіх країнах. Існує чотири теоретичних моделі еволюції міжнародної компанії: Йохансон (1975), Білки (1977), Кавусгил (1980 р.), Чикота (1992 р.). Порівняльне опис моделей наведено в табл. 2.2.

Таблиця 2.2. Опис моделей інтернаціоналізації компанії

Йохансон (1975)

Білки (1977)

Кавусгил (1980)

Чикота (1992 р.)

Регулярної експортної діяльності немає

Менеджмент не зацікавлений у здійсненні експорту

Продажі тільки па внутрішньому ринку

Абсолютна незацікавленість в експорті

Експорт через

зарубіжних

агентів

Менеджмент хоче обслуговувати спонтанно з'являються експортні замовлення

Пошук

інформації та оцінка можливостей здійснення експорту

Часткова зацікавленість в експорті

Установа

закордонного

торгового

дочірнього

підприємства

Менеджмент вивчає можливості активного здійснення експорту

Здійснення експорту на обмеженій основі в декількох психологічно близьких країнах

Вивчення

можливостей

експорту

Організація власного виробництва за кордоном

Експорт здійснюється в деякі психологічно близькі країни на експериментальній основі

Здійснення прямого експорту у велике число нових країн. Збільшення обсягу експорту

Експериментальний експорт

Компанія є досвідченим експортером

Пошук варіантів розподілу обмежених ресурсів між внутрішнім і зовнішнім ринками

Регулярний експорт в декілька країн

Менеджмент вивчає можливості експорту в більш віддалені країни

Регулярний експорт у велику кількість країн

Узагальнюючи наведену в даних моделях інформацію, виділимо основні етапи інтернаціоналізації компанії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз прогнозованих показників (продовження конкретної ситуації 1)
Рівень 1
Заходи забезпечення автентичності на рівні компаній і підприємств
Відбір порівнянних компаній і визначення оцінного мультиплікатора
Рівень 2
Перший рівень
Особливості міжнародного маркетингу при виході компаній на зовнішній ринок
Сертифікація на міжнародному рівні
Вплив міжнародних компаній на світову економіку
Сертифікація на міжнародному та регіональному рівнях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси