Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Венчурні банки та фонди

Венчурні фірми, перебуваючи у "витоків" життєвого циклу інновації, самі, як правило, рідко організовують виробництво, укладаючи договір з інвестором. За кордоном, де венчурний бізнес досить розвинений, інвесторами служать спеціальні банки і фонди, які також називають венчурними (великі національні банки, що інвестують в інноваційні проекти, називають банками розвитку). Таких фінансових компаній тільки в США ще в середині 80-х рр. налічувалося понад 500. Кількість венчурних фінансових компаній, незважаючи на високий ризик, зростає в усьому світі (особливо в Японії) завдяки тому, що середній рівень прибутковості венчурів приблизно в 3 рази вище, ніж в цілому по економіці.

Венчурні банки і фонди використовують особливі умови (принципи) інвестування: 1) тривалий термін (від 1 до 10 років); 2) кредитування без застави (крім можливого застави документа, що охороняє інтелектуальну власність-патенти ); 3) кредит без звичайних банківських відсотків, але на умовах дольової участі в доходах від реалізації інвестованого інноваційного проекту.

Порівнявши ці умови з діяльністю банків в Росії, видно, що до останнього часу таких банків у нашій країні практично не було. Серед діючих фондів на цих умовах інвестували окремі фонди Міністерства освіти і науки, але виділених сум ледь вистачало на "скромну" НДДКР. Про розробках у сфері енергетики, машинобудування і т. п. великих проектах при цьому не може бути й мови. Певний виняток становили фонди оборонного та аерокосмічного комплексів - традиційно найбільш передові в країні. До честі нашого уряду вже з 2006 р. становище почало змінюватися: з'явився Національний банк розвитку, засновано ВАТ "Російська венчурна компанія", яка має філіали в багатьох регіонах країни, створення Наукового центру "Сколково" контролюється на найвищому рівні. Таким чином, наша країна готується до інноваційного розвитку. Введення законодавчого застави інтелектуальної власності в банках (як це прийнято за кордоном) під отримання кредиту, вже могло б швидко змінити ситуацію з масштабами інноваційного розвитку багаторазово. Для цього необхідна організація консультаційних структур при банках, які взяли б на себе відповідальність за розрахунок і обґрунтування реальної вартості ліцензійної закладається патенту.

Організаційна структура типового венчурного фонду виглядає наступним чином. Він може бути утворений як самостійна компанія, або існувати як незареєстрованого освіти як обмежене партнерство (щось на зразок повного або командитного товариства, використовуючи російську юридичну термінологію). У деяких країнах під терміном "фонд" (fund) розуміють, швидше, асоціацію партнерів, а не компанію, як таку. Директора і управлінський персонал фонду можуть бути найняті як самим фондом, так і окремої керуючою компанією або керуючим, які надають свої послуги фонду. Керуюча компанія, як правило, має право на щорічну компенсацію, зазвичай складає до 2,5% від початкових зобов'язань інвесторів. Крім того, управляюча компанія або приватні особи, співробітники управлінського штату, так само як і генеральний партнер, можуть розраховувати на відсоток від прибутку фонду, що звичайно досягає 20%. Найчастіше цей відсоток не виплачується до тих пір, поки інвесторам не будуть повністю відшкодовані суми їхніх інвестицій у фонд.

У разі створення обмеженого партнерства засновники фонду і інвестори є партнерами з обмеженою відповідальністю. Генеральний партнер в цьому випадку відповідає за управління фондом або здійснює функції контролю за роботою керуючого. Обмежене партнерство за кордоном вільно від оподаткування. Це означає, що воно не є об'єктом оподаткування, а його учасники повинні платити всі ті ж податки, які вони заплатили б, якби належить їм дохід або прибуток надходили безпосередньо від тих компаній, куди вони самостійно вкладали свої кошти.

Створення нових венчурних фондів, незважаючи на більш ніж тридцятирічний досвід діяльності венчурного капіталу, продовжує залишатися досить складною проблемою для всього світу, насамперед внаслідок недосконалості національних законодавств як нових, так і розвинених ринків капіталу. У деяких країнах Європи, зокрема у Великобританії, Нідерландах, Франції та ін., національні законодавства досить пристосовані для створення і функціонування венчурних структур. В інших країнах інвесторам доводиться використовувати зарубіжні юридичні структури. І тим не менше практично повсюдно прийнята практика реєстрації як фондів, так і керуючих компаній в офшорних зонах. Це дозволяє максимально спростити процедуру оформлення і допомагає уникнути складних питань, пов'язаних з подвійним оподаткуванням доходів і прибутку.

Російське законодавство не містить нормативних актів, що регулюють діяльність венчурних банків, фондів і компаній. Всі діючі на території Росії і працюють ззовні з Росією фонди не є російськими резидентами. Регіональні фонди Європейського банку реконструкції та розвитку і фонди пайової участі в малому підприємництві у своїй роботі постійно стикаються з різноманітними проблемами як на федеральному, так і на місцевих рівнях.

В цілому приплив іноземних інвестицій стримується існуючою правовою базою і податковою системою, розвиненою фінансовою системою на тлі надмірного державного регулювання, загальної слабкості інфраструктури менеджменту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце і роль регіональних (багатосторонніх) банків і фондів розвитку в сучасній світовій економіці
Особливості обліку податку банками, страховими організаціями, недержавними пенсійними фондами
Венчурне інвестування приватних компаній
Банки, основи банківської справи
Банки
Венчурное фінансування
Венчурні організації
Центральні банки
Венчурні інвестори як фінансові посередники
Венчурний капітал як джерело фінансування зростаючих підприємств
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси