Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Аналіз і оцінка ризику виробничої діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

КЛАСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ І РІВНІВ РИЗИКУ СМЕРТІ ЛЮДИНИ

Сучасний стан ризику смерті людини представлено в табл. 2.6.

Таблиця 2.6

Класифікація джерел і рівнів ризику смерті людини в промислово розвинених країнах (R - число смертельних випадків, чол-1 рік-1)

Джерело

Причини

Середнє значення

1

Внутрішнє середовище організму людини

Генетичні і соматичні захворювання, старіння

Rср = (0,6-1,0). 10-2

2

Природне середовище проживання

Нещасні випадки від стихійних лих (землетруси, урагани, повені та ін)

Rср=1·10-6

Повені 4·10-5

Землетруси 3·10-5

Грози 6·10-7

Урагани 3·10-8

3

Техносфера

Нещасні випадки у побуті, на транспорті, захворювання від забруднень навколишнього середовища

Rср=1·10-3

4

Професійна

діяльність

Професійні захворювання, нещасні випадки на виробництві (при професійній діяльності)

Професійна діяльність:

прийнятно безпечна R < 1·10-4

відносно безпечна R < 1·10-4 + 1·10-3

небезпечна R < 1·10-3 + 1·10-2

особливо небезпечна R < 1·10-2

5

Соціальна середа

Самогубства, самоушкодження, злочинні дії, військові дії і тд.

Rср= (0,5-1,5)·10-4

Використання ризику у якості єдиного індексу шкоди при оцінці дії різних негативних факторів на людину починає в даний час застосовуватися для обґрунтованого порівняння безпеки різних галузей економіки і видів діяльності, аргументації соціальних переваг і компенсацій для певної категорії осіб.

Досягнення деякого прийнятного ризику є, на думку фахівців у галузі безпеки праці, не тільки оцінкою безпеки в якійсь одній галузі промисловості, але і для оцінки зміни цього рівня безпеки з часом і за різних умов праці. Це також важливо для кількісного встановлення діапазону ризику по всій промисловості в цілому, так щоб безпеку меж дії різних виробничих факторів могла бути належним чином оцінена в частині перспективи професійного ризику взагалі, його зміни та мінімізації. Очікуваний (прогнозований) ризик R - це добуток частоти реалізації конкретної за своїми наслідками небезпеки f на твір ймовірностей знаходження людини в "зоні ризику" () при різному регламент технологічного процесу. Цю величину корисно використовувати в практичній роботі організації.

(2.2)

де f - число нещасних випадків (смертельних випадків) від цієї небезпеки, чол-1 · рік-1. Для вітчизняної практики f = Кч · 10-3, тобто відповідає коефіцієнту частоти нещасних випадків,

поділеному на 1000.- твір ймовірностей знаходження працівника у "зоні ризику"; р1 - ймовірність знаходження працівника в цеху протягом року (відношення числа робочих днів у році до загальної кількості днів у році); р2 - ймовірність праці людини на виробництві протягом тижня (відношення числа робочих днів в тижні до числа днів тижня); р3 - ймовірність виконання працівником технологічного завдання безпосередньо на обладнанні (відношення часу виконання завдання до тривалості робочої зміни) тощо, тобто ймовірність участі працівника у виробничій діяльності).

Використання формули (2.1) для оцінки ймовірності виробничого ризику зручно тим, що, ґрунтуючись на наявних на виробництві даних про частоту нещасних випадків (підлягають обов'язковому зберіганню), можна прогнозувати величину можливого ризику, так як регламент технологічних процесів дає чіткі відомості про час взаємодії людини з виробничими небезпеками протягом робочого дня, тижня, року, тобто дозволяє визначити ймовірність знаходження працівника у "зоні ризику". Такий прогноз дуже корисний при формуванні заходів з поліпшення умов праці на виробництві, так як використання формули (2.1) дозволяє визначати величини ризиків впливу різних негативних факторів для конкретного технологічного процесу виробництва, проводити оцінку значущості кожного чинника з позиції безпеки, що і є основою формування заходів по поліпшенню умов праці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Класифікація ризиків
Акустичні коливання, джерела шуму, класифікації, дія, нормування
Поведінка людини. Рівні регуляції поведінки
ПОРЯДОК І УМОВИ ВИКОНАННЯ ПОКАРАННЯ У ВИГЛЯДІ СМЕРТНОЇ КАРИ
Інвестиційні ризики та їх класифікація
ПРИЙНЯТНИЙ РИЗИК ЯК РІВЕНЬ БЕЗПЕКИ ВИРОБНИЦТВА
Класифікація ризиків
Класифікація ризиків
Перший рівень
Поняття і класифікація соціальних ризиків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси