Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація міжбанківських розрахунків в Росії

В даний час в РФ існує паралельно кілька систем міжбанківських розрахунків, які можуть розглядатися як основний інструмент використовується у розрахункових системах технології проведення платежів.

1. Платіжна система Банку Росії, при якій міжбанківські розрахунки здійснюються в централізованому порядку через розрахункову мережу. У відповідності з російським законодавством при отриманні ліцензії на здійснення банківських операцій за кожний комерційний банк відкриває кореспондентський рахунок в Банку Росії. На ньому зберігаються вільні грошові резерви комерційного банку. Розрахунки ведуться через розрахунково-касові центри.

2. Системи міжбанківських розрахунків, засновані на встановлення прямих кореспондентських відносин між комерційними банками.

3. Клірингові системи, в яких розрахунки здійснюються незалежними кліринговими центрами та розрахунковими палатами, тобто небанківськими кредитними організаціями. Між комерційними банками та кліринговими центрами встановлюються кореспондентські відносини. Членами клірингових центрів, як правило, є великі банки, інші банки можуть здійснювати розрахунки через банки-учасники.

4. Внутрішньобанківські розрахункові системи, з допомогою яких здійснюються розрахунки між головними конторами банків та їх філіями. Ці системи включають технічні, телекомунікаційні засоби та організаційні заходи, що забезпечують можливість проведення розрахункових операцій між підрозділами кредитної організації з використанням рахунків межфилиальных розрахунків (рахунки МФР). Останні являють собою рахунки філій, що відкриваються на балансах головної організації для обліку взаємних розрахунків.

Платіжна система Банку Росії носить централізований характер (рис. 4.2). Інші три відносяться до децентралізованим систем. Однак внутрішньобанківські розрахунки мають місце і в централізованій системі, коли вони здійснюються між підрозділами розрахункової мережі - ГРКЦ і РКЦ, а також на регіональному і міжрегіональному рівнях. Розглядаючи всі існуючі в Росії системи, необхідно помститися, що тільки клірингова система заснована на нетто-розрахунках.

У платіжних системах можуть застосовуватися різні технології розрахунків. По-перше, існують технології, засновані на паперових носіях. Вони використовуються і в централізованій і децентралізованій системах міжбанківських розрахунків. По-друге, мають місце електронні розрахунки. Центральний банк РФ підводить комерційні банки до переходу на електронну форму розрахунків, збільшуючи тарифи за операціями на основі паперової технології.

Структура розрахункової мережі централізованої системи міжбанківських розрахунків

Рис. 4.2. Структура розрахункової мережі централізованої системи міжбанківських розрахунків

При прямих кореспондентських відносинах між банками для здійснення більшості розрахункових операцій застосовуються технології, засновані на електронних розрахунках, за допомогою використання різноманітних засобів банківських комунікацій.

В даний час господарюючими органами використовуються такі основні види платіжних інструментів: платіжні доручення, вимоги-доручення, акредитиви, чеки та векселі. Переважною формою розрахунків є платіжні доручення.

Платіжна система Росії за станом на 1 січня 2003 р. включає 1172 установи Банку Росії, 1331 кредитну організацію, 41 небанківську розрахункову організацію, 3326 філій кредитних організацій.

На рис. 4.3 представлена структура платіжної системи Росії.

Структура платіжної системи Росії

Рис. 4.3. Структура платіжної системи Росії

Система розрахунків через розрахункову мережу Банку Росії в даний час є переважаючою в нашій країні, однак через неї можна здійснювати розрахунки лише у національній вал юті. Тому всі операції, пов'язані з розрахунками в іноземній валюті, що проводяться за допомогою децентралізованої системи міжбанківських розрахунків в основному за прямими кореспондентськими рахунками кредитних організацій. Для цього, як правило, застосовують електронний спосіб, який дозволяє комерційним банкам прискорити розрахунки між собою. Комерційні банки на основі прямих кореспондентських відносин можуть здійснювати також і міждержавні розрахунки через рахунки, відкриті в комерційних банках відповідних держав. Таке право надається банкам, що отримали генеральну, або розширену, ліцензію. На рис. 4.4 подано дані про платежі, що проходять по різних систем міжбанківських розрахунків Росії.

Структура безготівкових платежів (але обсягом), проведених платіжною системою Росії.

Рис. 4.4. Структура безготівкових платежів (але обсягом), проведених платіжною системою Росії.

Платежі, здійснені через: 1 - розрахункові небанківські кредитні організації, 2 - кореспондентські рахунки кредитних організацій, відкриті один у одного, 3 - внутрішньобанківські системи розрахунків, 4 - через розрахункову мережу Банку Росії

Міждержавні розрахунки між банками Росії і банками Співдружності Незалежних Держав (СНД) здійснюються в основному через відкриваються один в одного кореспондентські рахунки центральних (національних) банків держав.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Автоматизація міжбанківських розрахунків
Міжбанківські розрахунки
Порядок здійснення розрахунків через кореспондентські рахунки в інших кредитних організаціях
Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Принципи організації та форми безготівкових розрахунків
Інструменти платежів та форми безготівкових розрахунків організацій
Компетенція Центрального банку РФ у сфері організації безготівкових розрахунків
Облік розрахунків з підзвітними особами
Форми міжнародних розрахунків
Форми безготівкових розрахунків у внутрішньому обороті
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси