Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Казуїстичні запитання

Казуїстика (від лат. casus - "випадок") - різновид міркування, пов'язаного з розглядом випадків (казусів) у їх зв'язку з загальними принципами права, моралі, теології.

Зазвичай методика роздуми і питання по казуистической схемою така: підведення прецеденту під загальний випадок. У звичайному слововживанні казуїстика розуміється як спритність, спритність, досвідченість у дебатах. Ось, наприклад, питання, яке довгий час, протягом століть обговорювалося цілком серйозно: "чи Є душа у жінки?" Нічтоже сумняшеся, вчені мужі - богослови і теологи, відповідаючи па це питання шукали відповідь у прецедентах, описаних у Святому Письмі, починаючи від створення першої жінки, Єви з ребра Адама, зауважуючи, що в тексті Біблії чітко говориться, як, створивши Адама, Бог вдихнув у неї душу. Але, стверджували вони, Біблія не містить вказівки ні на один прецедент, де б говорилося про подібному діянні відносно Єви. Значить, вони робили висновок, що у жінки немає душі. І тільки Ватиканський собор, що відбувся в минулому столітті, поклав кінець цим надзвичайно вченим спорах: голосуванням (з більшістю в один голос) було раз і назавжди "встановлено", що душа у жінки є.

Схоластичні питання

Схоластика - таке філософсько-релігійний світогляд, яке характеризується підпорядкуванням знання вірі, релігійної догматики, одягненої в псевдонаучную термінологію.

Відповідь на питання в цьому випадку сплачується із тих канонів, текстів, які вважаються непорушними, ортодоксальними. І все це замість того, щоб шукати відповідь на питання в тій сфері, до змісту якої він відноситься. Ось простий приклад: у Середньовіччі у філософії і теології Аристотель був незаперечним авторитетом. Вчені мужі, сперечаючись, приміром, про те, скільки ніг у мухи, не трудилися взяти та й полічити. Відповіді на запитання вони шукали в трактатах Аристотеля, по-своєму витлумачуючи ті або інші їх фрагменти.

Метафізичні питання

Такими вважаються тз, які виходять за межі наявного досвіду. Це, як правило, такі питання, на які немає і не може бути однозначної відповіді, які не можна ні довести, ні спростувати. Питання про те, скінченна або нескінченна Всесвіт, існує свобода волі в пеклі, має місце зло в раю і т. п.

Легко виділити і питання, які можна назвати псевдокаузальными. В них навмисно або ненавмисно зіставляються події або дії, на ділі є сусідами один з одним, але не перебувають у відношенні причинно - наслідкової залежності. А питання ставиться саме так, що підштовхує того, кому він адресований, до відповіді, в якому ця залежність була б встановлена. У якомусь відношенні ці питання можуть розглядатися як словесна провокація, в якомусь-як жарт, у якомусь-як гра слів. Ось один із зразків таких питань.

Светоній, давньоримський історик, у своєму "Життєписі дванадцяти цезарів" описує таке питання і відповідь на нього. Олександр македонський під час своїх завойовницьких походів по Індії захопив у полон індійських філософів-гимнософистов. Вони славилися не тільки тим, що, прагнучи бути в єдності з природою, завжди ходили оголеними, але і тим, що вміли давати несподівані відповіді на будь-які питання. Олександр і запропонував їм такий несподіваний питання, поставивши, згідно Светонию, умова: відповідають гимнософисты так, що влаштує царя, - отримують свободу, немає - як мовиться, голова геть. А питання було таке: "Що раніше, день чи ніч!" Перший же гимнософист, не роздумуючи, дав несподіваний, обескураживший царя відповідь, на який той не знайшовся, що сказати і що заперечити. А відповідь була така: "День раніше принаймні па день..." Олександру нічого не залишалося, як задовольнитися цією відповіддю і відпустити мудреців геть.

У питанні може бути закладений нерозв'язний парадокс, що робить і сам питання парадоксальним. Ось один з таких питань.

"Якщо Бог всемогутній, то чи може він створити такий камінь, який не зможе підняти?" І версії відповідей вводять нас у сферу парадоксальності. "Якщо може створити (адже Він всемогутній і може створити все що завгодно), то який же Він всемогутній, якщо не зможе підняти такий камінь? А якщо ж Він в силах підняти будь-камінь (Він же всемогутній), то це вступає у протиріччя з іншим аспектом всемогутності: який же він всемогутній, якщо не може створити такий камінь, який йому не під силу!" Тут, як кажуть, куди не кинь, усюди клин...

Питання бувають софистическими. Будь софізм - це, по суті, софістичний питання. Наприклад, питання, яке лежить в основі софизма "Рогатий": чи Вірно, що ти маєш те, що не втрачено? Ви, напевно, пам'ятаєте, які висновки випливають з підтвердження цього; і судження про те, що відповідає не втрачав рогів і висновок про те, що він рогатий.

Питання, пов'язані з логічним висновком. Можна сказати, що існують питання, пов'язані з логічним висновком. Ось один з них: "Що краще: вічне безсмертя або бутерброд з сиром?" Питання на перший погляд здається безглуздим. За давайте поміркуємо і знову ж таки з допомогою запитань і відповідей на них: - Що може бути краще вічного безсмертя? - Ніщо! - А бутерброд з сиром краще, ніж ніщо! - Отже, бутерброд з сиром краще вічного безсмертя! Даний висновок в питаннях і відповідях на них цілком відповідає логічному висновку, заснованому на законі транзитивности. Якщо А краще В, а В краще С, то А краще С. Спробуйте спростуйте.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дзеркальні питання
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Питання можуть бути схоластичними
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Вкажіть правильне питання!
Питання можуть бути метафізичним
Вибір типу питання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси