Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. Новий час

Лекція 1. Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)

Лекція 1. Утворення буржуазної держави в Англії

Революція

Розстановка класів напередодні революції XVII ст.

Особливості утворення буржуазної держави в Англії та особливості англійської революції з вичерпною повнотою охарактеризував Маркс у рецензії на брошуру французького історика і міністра Гізо "Чому вдалася англійська революція". Маркс писав, що характерним для англійської революції є тривалий союз між буржуазією і значною частиною великих землевласників - новим дворянством. Маркс вказує, що земельні володіння в Англії в XVII ст. були не феодальною, а буржуазної власністю. Землевласники, зганяючи селян з землі, постачали промислової буржуазії необхідні для її мануфактур робочі руки і давали в той же час сільському господарству напрямок, що відповідає вимогам промисловості і торгівлі. Нове дворянство в значній своїй масі було тісно пов'язано з буржуазією участю в торговельних компаніях, насадженням нових землеробських культур, розширенням вівчарства і за своїм походженням було буржуазним.

Цим пояснюється спільність інтересів частини дворян-землевласників і буржуазії, цим пояснюється і союз між ними1.

До цього союзу приєдналися йоменри (селяни), які становили головну силу революційної армії, і плебейські маси міст. Навпаки, королівська влада виступила в інтересах своїх власних, феодального дворянства та державної церкви, за збереження феодалізму. В боротьбі з буржуазією корона мала проти себе дворянсько-буржуазний парламент, твердо підтримуваний широкими верствами купецтва, селян, ремісників.

У 1621 р. король Яків I в особливому посланні парламенту висловлював свій погляд на парламент, як на збори королівських слуг. Послання це викликало різке обурення парламенту, і в парламентський регістр було внесено декларація про те, що права і вольності англійського парламенту стародавнього походження, що вони непорушні, що вони є невід'ємними правами англійського народу і що король не може позбавити їх англійський парламент. Яків I наказав принести книгу парламентського регістра і з гнівом вирвав аркуші, на яких була записана декларація, але цим він нікого не переконав і не злякав.

Конфлікти між парламентом і королем частішають.

Невдала зовнішня політика Якова I і Карла I, вступив на англійський престол після смерті Якова в 1625 р., війни, що коштували багатьох грошей, численні порушення прав парламенту - все це сприяло загостренню відносин. Особливої гостроти ці відносини досягали в податному питанні, коли король вимагав грошей, а парламент, використовуючи своє право, відмовляв у них або давав їх у недостатній кількості.

Петиція про право.

У 1628 р. парламент представив королю петицію, яка отримала назву "Петиції про право". Перша стаття нагадувала про закон Едуарда I, яким ще в XIII ст. було встановлено, що ніякі податки не можуть бути введені без згоди парламенту, і про закон Едуарда III про те, що ніякі позики і внески не повинні сплачуватися королю, якщо вони не дозволені в законному порядку. У другій статті петиції говорилося, що всупереч закону за останній час часто були устанавливаемы податки, не дозволені парламентом. У третій і четвертій статті нагадувалося, що за Великої хартії вольностей ні один англійський підданий не може бути схоплений, укладений у в'язницю, позбавлений землі або вигнаний без судового вироку і що ще за законом Едуарда III ніхто не може бути караємо, "не будучи притягнутий до відповідальності в законному порядку судочинства".

У п'ятій статті зазначалося, що діяльність Зоряної палати, цього особливого трибуналу з політичних та кримінальних злочинів, і особливого судового органу по розгляду справ про злочини проти віри під назвою Висока комісія (так звані "суди справедливості" на відміну від судів "загального права"), які перебували в руках короля, суперечить Хартії вольностей.

Шоста стаття заперечувала проти прийняли систематичний характер постоїв солдатів і матросів у населення, що суперечать законам країни.

В сьомий йшлося про незаконне введення військового положення.

Восьма і дев'ята статті відзначали численні випадки смертних вироків, винесених всупереч законам та звичаям країни, в той час як дійсні злочинці (тобто найважливіші королівські сановники, начебто лорда-канцлера, який продавав судові вироки за гроші) залишалися безкарними.

В десятій статті, резюмировавшей все попереднє, нижня палата просила не накладати ніяких податків без згоди парламенту, не карати тих, хто відмовиться від сплати податків, не дозволених парламентом, не заарештовувати нікого без суду, ліквідувати примусові постои солдатів і надзвичайні суди. Карл I змушений був затвердити петицію про право, і вона стала законом.

Беспарламентское правління. Тим не менше в наступному ж 1629 р. король розпустив парламент, оголосивши, що він буде правити без нього до тих пір, поки не знайде за потрібне скликати його, і дійсно, беспарламентское правління тривало до 1640 р. Король наблизив до себе одного з вождів парламентської опозиції Страффорда, порадив йти напролом в цілях посилення влади короля і архієпископа Лода, прагнув наблизити англіканську церкву до ненавидимому народом католицизму. Роки беспарламентского правління були роками повного свавілля королівської влади, і одним з найважливіших безпосередніх результатів цього було збройне повстання в Шотландії, створило пряму загрозу вторгнення шотландців в Англію.

Короткий і Довгий парламенти.

Навесні 1640 р. був скликаний парламент, який отримав назву Короткого, бо він проіснував всього три тижні.

Як тільки парламент зібрався, королю була представлена декларація зі скаргами на цілий ряд зловживань, з вимогою скасування багатьох королівських заходів, знищення надзвичайних судів. Парламент був розпущений, але вже в листопаді того ж року скликано знову. Новий парламент виявився Довгим: він проіснував до 1653 р.

Розрахунок короля на те, що нові вибори дадуть більш сприятливий для нього склад парламенту, не виправдалися. Парламент негайно пред'явив королю так звану "Велику ремонстрацию", в якій містився довгий перелік всіх допущених королем порушень стародавніх прав і привілеїв англійського народу.

Основною вимогою вождів опозиції в парламенті була вимога суду над тими королівськими радниками і придворними, які, висловлюючись мовою ремонстрації, вели згубну для короля і держави політику, і особливо над викритих в зраді Страффордом і над архієпископом Кентерберійським. У справі про Страффорде королю довелося поступитися парламенту. Страффорд був засуджений до смертної кари, і король змушений був затвердити цей вирок, відступивши перед парламентом і піднялася на захист його вимоги масою народу, окружившей палац.

Після страти Страффорда були на вимогу парламенту знищені Зоряна палата і Висока комісія. Опозиція парламенту все посилювалася, його наступ на короля розширювалося.

Розрив Карла I з парламентом і початок громадянської війни.

У січні 1642 р. король залишив Лондон і супроводжуваний більшістю лордів і деякою частиною депутатів палати громад переїхав у Йорк, де почав збирати своїх прихильників.

Тим не менш, деякий час переговори між королем і парламентом тривали. Останній пред'явив королю ультиматум ("19 пунктів"), що містив вимоги надання парламенту права на призначення членів таємної ради, вищих посадових осіб та начальників фортець, визнання контролю парламенту над державним управлінням.

Король відкинув ультиматум, і парламент став готуватися до громадянської війни.

У 1642 р. між королем і парламентом ("кавалерами" і "круглоголовими") почалися військові дії. Погано озброєні, недисципліновані загони ополченців, що складали парламентську армію, зазнавали поразки в сутичках з королівськими військами.

Вище командування парламентської армії, особливо головнокомандувач лорд Ессекс, проявляв нерішучість і коливання.

Олівер Кромвель і реформа парламентської армії.

Так йшла справа до 1645 р., до піднесення Олівера Кромвеля. Вироблена парламентом за ініціативою Кромвеля військова реформа означала створення нової армії, що отримала назву "армії нового зразка". Головне значення реформи полягало в тому, що колишні місцеві ополчення графств, неохоче рухалися за межі своїх графств, були скасовані, солдати стали набиратися з людей ратного походження, і вся армія була підпорядкована єдиному командуванню. Введення повсюдного, однакового оподаткування давало кошти для утримання армії. Для зміцнення дисципліни солдатів стали судити не загальні, а військові суди.

Сам Кромвель був індепендентом;, і членам индепендентских громад він забезпечив керівну роль в армії. Тут панувала добровільна, але сувора дисципліна, яка вимагала утримання від всяких надмірностей, відданості обов'язку, громадянської вірності і доблесті. Щоб усунути від військового командування аристократів, яким армія абсолютно справедливо не довіряла, Кромвель провів "білль про самозречення", на підставі якого члени парламенту, одночасно займали посади у парламентській армії, повинні були відмовитися від цих командних посад. Для Кромвеля, однак, було зроблено виняток: він залишався членом парламенту. Таким чином армія була звільнена від лорда Ессекса і багатьох інших аристократів і отримала нових командирів, які вийшли з низів суспільства, як колишній каретний майстер Прайд, швець Хьюсон та інші.

У 1645 р. королівським військам було завдано рішучої поразки. Король втік до Шотландії, але шотландцями він був виданий парламенту.

Конфлікт між парламентом і армією.

До цього часу парламент все виразніше розходиться з радикально настроєною армією. Парламентські пресвітеріани - ця "партія грошового мішка", як їх називали фінансові ділки, які нажилися на революції, і верхи нового дворянства - бажають примирення з королем і закінчення тривалої революції. Індепенденти ж і особливо левелери - вимагають далекосяжних соціальних і політичних реформ.

Коли парламент зажадав демобілізації армії для того, щоб полегшити собі змову з королем, і скасував податки на утримання армії, її индепендентская верхівка ("гранди"), діючи у згоді з левеллеровскими нізамі, відкрито виступила проти парламенту. Солдати організовуються: від кожного полку обираються два представника, утворюють раду армії. Генералітет і офіцери приймають сторону солдатів. 5 червня 1647 р. солдати і офіцери підписують "урочисте зобов'язання" не розходитися до задоволення армійських вимог і створюють рада армії, що складалася з представників вищого командування, офіцерів і солдатів.

До цього часу належить вироблений армією проект "Основ угоди" з королем ("Heads of the Proposals"), де була потрібна реформа парламенту: вибори палати громад кожні два роки, перетворення її в "рівне представництво цілого" (тобто країни), для чого пропонувалося поставити виборче право у відповідність з податками, уплачиваемыми виборцями. Ці та інші пропозиції "Основ" мали явною метою посилення контролю виборців над парламентом і ослаблення впливу короля.

Але "Основи" стверджували в той же час і панування заможних верств населення над незаможними, чим пояснюється непопулярність "Основ" в народі. Левелери різко засуджували авторів "Основ" і свою точку зору виклали в опублікованій тоді ж (1647 р.) маніфесті під назвою "Правильний виклад цілей армії" ("The Case of the Army truly stated"). Маніфест вимагав загального голосування і прямої відповідальності адміністрації перед парламентом. Маніфест проводив точку зору необхідності "вищого закону", що стоїть над парламентом і підтверджує верховну владу народу, який один зосереджує у своїх руках установчу владу.

Ті ж армійські левелери виробили у тому ж році інший проект основних реформ, що отримав назву "Народного угоди" (The Agreement of the People). "Договір" є вже цілком проектом вищого закону, писаної конституції. Це - радикальна конституція. Про короля і другій палаті він мовчить. Вибори парламенту організуються так, що міста і графства мають представників пропорційно своєму населенню. Парламент обирається лише на два роки і збирається на сесії точно визначеної тривалості. За народом зберігаються і закріплюються права, в яких парламент не має нічого змінювати. Це - рівність всіх перед законом і перед судом, свобода совісті, свобода від примусової військової служби. "Договір" вимагає також, щоб акти парламенту не приходили в суперечність з інтересами народу, його блага та його безпеки і щоб ніхто не притягувався до відповідальності за дії, вчинені під час громадянської війни. За народом визнається право захищати усіма засобами від усяких замахів ці свої природжені вольності.

Пізніше "Договір" зазнав змін. В окремих редакціях є пункти, що передбачають подобу імперативних мандатів - договорів між виборцями та їх представником, що, звичайно, посилювало контроль народу над парламентом. В деяких редакціях встановлюється лише однорічний термін повноважень парламенту, спеціально і прямо говориться про право народу чинити опір незаконним актам парламенту.

Всі ці тенденції мали сильних супротивників в особі Кромвеля і його найближчого оточення. Кромвель характеризував вимоги "Народного угоди", як підготовку анархії.

В кінці 1648 р. після придушення ряду контрреволюційних роялистских повстань, Кромвелю довелося провести видалення з парламенту антиармійських елементів ("чистка Прайду"). Після цього кілька десятків залишених у парламенті членів його утворили слухняне индепендентам "парламентська охвістя".

Після суду над королем і страти його (1649 р.) парламент оголосив Англію республікою. Палата лордів була скасована. Кромвель керував країною через "охвістя" і знову заснований державний рада.

Левелери і дигери.

Прагнучи до здійснення своїх політичних програм, левелери кілька разів намагалися піднятися на повстання. В 1649 р. солдатські руху на захист програми левелерів прийняли широкий розмах, були пригнічені, але внаслідок неорганізованості. Після цього рух левелерів пішло на спад і в 50-х роках майже зовсім згасло, щоб тимчасово пожвавитися лише при Річарда Кромвеля, сина і наступника О. Кромвеля.

Одним з крайніх течій серед левелерів були діггери ("копачі"), що називали себе "істинними левеллерами". Вони захоплювали порожні общинні землі і самочинно орали їх, звідки і пішла їх назва. Дигери представляли інтереси певних верств сільської (і міський) бідноти і проповідували відмову від приватної власності, передачу землі в громадське користування і її розподіл між усіма на засадах повної рівності, рівність майна та рівність в правах, припинення експлуатації.

Дигери не вдавалися до повстань, обмежувалися пропагандою і запашком пустирів. Але і з ними Кромвель розправлявся військовою силою, як з небезпечними, на його думку, прихильниками "анархії". Дигери незабаром зникли безслідно. Їх програма примітивного уравнительства, нічого спільного не має з справжнім комунізмом, була не здійсненна.

"Знаряддя управління".

Влада Кромвеля все більше набувала характеру особистої диктатури, що проводиться ним з опорою на дворянські і куркульські елементи армії. Через кілька років після встановлення республіки, в 1653 р., він і розігнав "охвістя" і підібрав новий парламент з кандидатів, висунутих индепендентскими громадами, в якому, однак, не припинялася боротьба між беззаперечними прихильниками Кромвеля і більше крайніми елементами. І цей парламент ("Бербонский", по імені одного з депутатів, Бербона, що означає "скелет" або "гола кістка") незабаром був розпущений, і в кінці 1653 р. була введена нова конституція, складена представниками армії (офіцерським радою) та схвалена Кромвелем.

Нова конституція називалася "Знаряддя управління" ("The instrument of government"). Вищу законодавчу владу конституція передавала чолі держави - "лорду-протектору" - спільно з парламентом. Парламент - однопалатний. Для участі у виборах потрібно наявність досить значного за тими часами майна (не менше 200 фунтів стерлінгів). Конституція подбала про перерозподіл мандатів між містами і графствами, і в парламенті 1654 р. від міст було 133 депутата, а від графств - 265 (у Довгому парламенті відповідно 398 і 90).

Вища виконавча влада вручалася лорду-протектору спільно з державною радою, що складався не менше ніж з тринадцяти і не більше ніж з двадцяти одного члена.

Лорду-протектору в період парламентської сесії за згодою парламенту, а під час перерв між сесіями за згодою і за рішенням державної ради належало право командування збройними силами, право ведення дипломатичних зносин з іншими державами, право призначення вищих посадових осіб, пожалування почесних звань в Англії, Шотландії та Ірландії.

Лордом-протектором був проголошений Кромвель.

Правління Кромвеля.

В державі фактично запанувала особиста диктатура лорда-протектора. Парламент він незабаром перестав скликати. Членів державної ради він призначав на власний розсуд і тримав їх у повній залежно від себе. За рік до своєї смерті у 1657 р. він відновив верхню палату.

Місцеве управління було в руках генералів кромвелевской армії, поставлених на чолі одинадцяти округів.

У період республіки і протекторату Кромвеля було видано ряд законодавчих актів, з яких особливе значення для внутрішнього розвитку країни, її торгівлі і промисловості мав "Акт про заохочення та регулювання торгівлі і промисловості англійської республіки" (1650 р.).

"Актом" засновувалася особлива комісія, однією з функцій якої було встановлення розмірів податків і мит на всі промисли і торгові операції. Характер податкової політики був протекціоністський, розрахований на те, щоб мита і податки створювали сприятливі умови для вітчизняної промисловості і обмежували ввезення іноземних товарів.

До ведення тієї ж комісії ставився контроль над статутами різних торгових компаній, правилами ведення торгівлі і багато інші питання, пов'язані з торговими операціями.

У 1651 р. був виданий "Навігаційний акт", який встановлював правила торговельного судноплавства і торговельного мореплавства. Характер "Навігаційного акту" був явно протекціоністський, так як він створив особливо сприятливі умови для розвитку англійської морської торгівлі і флоту.

Суть акту полягала в тому, що неєвропейські товари могли ввозитися в Англію виключно на англійських судах, а європейські або на англійських, або на судах "країн, де виростають або виробляються" ввезені товари. У 1660 р. акт був поширений і на вивезення товарів з Англії.

Найбільшим подією періоду протекторату було придушення шотландського та ірландського повстань. Ліквідація шотландського повстання супроводжувалася конфіскацією на користь англійського дворянства і буржуазії величезних земельних володінь, що належали шотландської аристократії. Митна межа між Шотландією і Англією була знищена, місцевий парламент скасований, і Шотландія була приєднана до Англії. Придушення ірландського повстання супроводжувалося винятковими жорстокостями. Під приводом репресій проти ірландських католиків винищувалися самі різні шари ірландського населення.

Землі ірландських поміщиків і селян були конфісковані і перейшли в руки англійських офіцерів і солдатів, а найбільше - до земельним спекулянтам. Ірландське населення було обезземелено, Ірландія спустошена.

Ядром кромвелевской армії були вільні селяни ("йомени"), що виступили проти королівського абсолютизму й феодальних відносин, але в результаті цієї буржуазної революції англійські селяни втратили землю, яка перейшла в руки великих землевласників у вигляді буржуазної власності, і через століття зникли зовсім. Найбільше у виграші виявилися буржуазія і нове дворянство, що розбагатіли на купівлю конфіскованих революцією земель. Для англійської буржуазії складалися особливо сприятливі умови внаслідок швидкого розвитку англійської торгівлі і промисловості.

Відносини, що існували в англійському суспільстві між поміщиками і селянами-власниками (фригольдерами), істотно змінилися. Так, лицарське тримання, тобто володіння землею на феодальному праві, було знищено і місце феодальної власності на землю зайняла буржуазна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Час виконання зобов'язання
Робочий час і час відпочинку
Час відпочинку.
Від Паризької комуни до великої жовтневої соціалістичної революції
Державна зв'язок Комуни Парижа з провінцією
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Утворення буржуазної держави у Франції
Буржуазна держава
ПРАВОВІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ І УНИЦИПАЛЬНЫХ УТВОРЕНЬ. ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси