Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 3. Бронзовий вік на території Білорусі

Вік металів на території Білорусі розпочався з епохи бронзи (2 тисячоліття - VII ст. до н. е.). Через відсутність тут родовищ міді і олова, сплавом яких є бронза, ці метали, а також готові бронзові вироби надходили на територію Білорусі з Кавказу і Прикарпаття в результаті міжплемінного обміну. Предметів з бронзи зустрічається мало. В основному це прикраси, сокири, наконечники списів. Раніше переважали знаряддя праці з кременю, але вони значно покращилися. Кремень та інші придатні для виготовлення знарядь праці та зброї породи каменю не тільки шліфували, але і пиляли, свердлили. На думку археологів, в бронзовому столітті був винайдений свердлильний верстат - друге після цибулі складне механічне пристосування.

У бронзовому столітті територію Білорусі, витісняючи і асимілюючи місцеве фінно-угорське населення, поступово заселили індоєвропейці - предки більшості сучасних народів Європи. Вони прийшли з Малої Азії (територія сучасної Туреччини, Сирії та Іраку). Археологи вважають, що індо-європейці є носіями культури "шнурової кераміки", або "культури бойових сокир". На території Білорусі вчені виділяють кілька культур бронзового століття: среднеднепровскую, шнурової кераміки Полісся, північно-білоруську, прибалтійську та ін.

Основними заняттями індоєвропейських племен було осіле скотарство і підсічно-вогневе землеробство. Основним знаряддям була борона-суковатка. В епоху бронзи почався перехід до пашенному землеробства. Недалеко від д. Каплановичи Клейкого району знайдені залишки дерев'яного рала. У той період вирощували чорнові і бобові культури. Перехід до землеробства сприяв удосконаленню знарядь праці, стимулював господарську діяльність людей. Раніше в житті населення важливе місце займали що надають форми господарювання - мисливство, рибальство, збиральництво.

Важливе місце в господарському житті займали промисли (ткацтво, виготовлення глиняного посуду, обробка металу, кістки, дерева, каменю), на основі яких пізніше виникли ремесла. Поступово складалися верстви людей, які спеціалізувалися на виготовленні різних виробів.

У бронзовому столітті розвивався обмін. Територія Білорусі була частиною так званого "бурштинового шляху" (з Прибалтики на територію України, Східного Середземномор'я).

У зв'язку з зростанням ролі чоловіка в господарському житті, він посів провідне місце в суспільстві. Остаточно утвердилися рахунок спорідненості і передача спадщини по батьківській лінії. Матріархат був витіснений патріархальним (батьківським) родом. Виникло майнове розшарування.

У бронзовому столітті на території Східної Європи йшов процес розпаду індоєвропейської спільноти і формування нових етнокультурних спільнот, які поклали початок германцям, болтів, слов'янам.

Питання 4. Населення білоруських земель в залізному столітті (VII ст. до н. е - V ст. н. е..)

У Європі виробництво заліза почалося на рубежі 2-1 тисячоліття до н. е. На території Білорусі першими виплавку заліза сиродутним способом в печах-домницах племена освоїли милоградська культури, потім культур штрихованої кераміки і дніпро-двинської. На рубежі 3-2 тисячоліття до н. е. милоградських культуру змінила зарубинецька культура. Використання залізних знарядь праці дозволило отримувати більше продуктів харчування, створювати їхні запаси. Частими стали збройні конфлікти із-за майна, у зв'язку з чим виникають укріплені поселення - городища. Чисельність населення на території Білорусі в цей період становила від 50 до 75 тис. осіб.

Переважало підсічно-вогневе землеробство, на півдні розорювали землю дерев'яним плугом з залізним наконечником. Важливе місце займало скотарство. Виробляють види господарства доповнювалися полюванням, рибальством, збиральництвом, бортництвом. Розвивалися промисли: виробництво керамічних виробів, прядіння і ткацтво.

В залізному столітті зросла господарська роль окремої сім'ї, родовий лад поступово розкладався. Складалася територіальна (сусідська) община, характерними рисами якої є колективна (общинна) власність на природні ресурси і сімейна власність на знаряддя праці і вироблені продукти. На цій основі стала формуватися майнова нерівність. Великий вплив на життя свого роду і племені чинили збройні воїни. Вони вибирали родових і племінних вождів, вирішували інші важливі питання. Таке громадське пристрій отримало назву "військової демократії". Період "військової демократії" передував виникненню держави. Міжплемінні війни за майно сприяли складанню патріархального рабства та експлуатації.

Етнічна історія білоруських земель в залізному столітті є предметом дискусій археологів і істориків. Більшість вчених вважає, що археологічні культури, які перебували в цей час на території Білорусі, є балтськими.

В кінці залізного віку (IV-VII ст. н. е .. ) на території Європи була охоплена масовими міграціями племен. Початок "великого переселення народів" поклали нашестя з Центральної Азії в Європу кочівників-гунів і рух готовий з Північної Європи в Північне Причорномор'я. У VI ст. в міграційні процеси включилися слов'яни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Бронзовий вік лісовій і лісостеповій території Росії
Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
Ранній залізний вік
Культура білоруських земель у ІХ-ХІІІ ст.
Економічний розвиток білоруських земель ВКЛ у ХІV-XVI ст.
Соціально-економічний розвиток білоруських земель у XVII-XVIII ст.
Входження білоруських земель до складу Російської імперії (1772-1795 рр..)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси