Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 17. ПРОВАЛИ (ФІАСКО) РИНКУ. РОЛЬ ДЕРЖАВИ. ПРОВАЛИ (ФІАСКО) ДЕРЖАВИ. ОПОРТУНІСТИЧНА ПОВЕДІНКА

Провалів (фіаско) ринку

Провали (фіаско) ринку (marketfailures) - це ситуації, коли ринок не в змозі забезпечити ефективне використання ресурсів.

Джерелами провалів ринку є економічні цикли, інфляція і циклічна безробіття, так як вони створюють несприятливе економічне середовище для координації дій продавців і покупців окремих товарів і факторів виробництва.

Зазвичай виділяють чотири типи неефективних ситуацій, що свідчать про провали ринку:

o недостатня конкуренція;

o недосконала (асиметрична) інформація;

o зовнішні ефекти;

o суспільні блага. Розглянемо їх докладніше.

Недостатня конкуренція

Провал ринку, який зобов'язаний своїм походженням недостатньої конкуренції, породжується пануванням монополій в ринковій економіці. Монополії стримують розвиток конкуренції, системи ринків і цін. Їх особливістю є наявність високих вхідних бар'єрів у галузь. Вони функціонують поза конкуренцією.

Звідси виникають такі мінуси монополії:

o високий рівень продажної ціни;

o блокування технічного прогресу;

o "економія" за рахунок зниження якості виробленої продукції та наданих послуг;

o підміна економічного механізму адміністративним диктатом.

Розв'язати існуючі суперечності суспільство може тільки одним способом - державним регулюванням діяльності монополії через прийняття певних норм антимонопольного законодавства.

Асиметрична інформація

Асиметрія інформації (information asymmetry) - положення, при якому одна частина учасників ринкової угоди має важливу інформацію, а інша - ні.

Успіх ринку залежить від того, наскільки точно ціни передають необхідну інформацію. Розглядаючи модель досконалої конкуренції, ми виходили із симетричного розподілу інформації, повної інформованості учасників ринкового процесу (покупців і продавців) про альтернативні витрати того чи іншого продаваного економічного блага. Наявність точної інформації не гарантує успіху, але значно полегшує його досягнення, сприяючи підвищенню ефективності координації, оптимальному розподілу наявних ресурсів.

Однак реальна дійсність далека від цієї ідеальної картини. Ми постійно зіштовхуємося з асиметрією інформації. Ринкові ціни, виявляється, містять щось більше, ніж відображення факту перетинання кривих попиту та пропозиції. Потенційні продавці нерідко приховують справжні цілі своєї поведінки і використовують різні способи для одержання переваг. Ринковий механізм виявляється неспроможним у силу неповноти (асиметрії) інформації.

Важливим заходом боротьби з асиметрією інформації є ринкові сигнали. Сильним сигналом служать гарантії та поручительства. Важливою обставиною є репутація фірми: марка установи, фірмові знаки і т. д. Справа в тому, що поведінка агентів після укладення контракту дуже важко передбачити. Нечесні індивіди будуть виконувати умови договору по мінімуму або навіть ухилятися від їх виконання (якщо санкції не передбачені). Такий моральний ризик (moral hazard) завжди існує. Він особливо великий в умовах спільної праці - роботи командою, коли внесок кожного не може бути чітко відділений від зусиль інших членів команди, тим більше якщо потенційні можливості кожного повністю невідомі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Провалів (фіаско) держави. Опортуністична поведінка
Заходи, що здійснюються державою з метою усунення провалів ринку
"Провали ринку" або "провали держави"?
Провалів (фіаско) держави. Опортуністична поведінка
Заходи, що здійснюються державою з метою усунення провалів ринку
"Провали ринку" або "провали держави"?
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ОБМЕЖЕННЯ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ТОВАРНИХ РИНКАХ
Конкуренція.
Цінова конкуренція
Інформація про ліквідацію юридичної особи
Підготовка інформації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси