Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Література. Мистецтво

Перетворення мали істотний вплив па зміст художніх творів. Всі найважливіші явища епохи - Азовські походи, Лісова, Полтава, зрада Мазепи, тяжка праця, рекрутські набори і податковий тягар - знайшли відображення в народних піснях, билинах і казках.

Плодами перетворень в галузі культури скористалися в першу чергу дворянство і купецтво. В їхньому середовищі виникли твору, виразно характеризують нові явища в літературі. До них відноситься "Гісторія про російському матросів Василя Кариотском і про прекрасну королевне Іраклії Флорентійської землі". Сюжет повісті не новий - то пригоди сина, який покинув отчий лом. Якщо в XVII ст. особистість, намагається вирватися з пут сімейних традицій, зазнає краху, то тут особистісне начало бере гору і герой повісті, куди б його не закинула доля, домагається успіху. Син дрібного дворянина Василь Кариотский, отримавши батьківське благословення, відправляється на модну в той час службу матросом, швидко оволодіває знаннями в Кронштадті і їде до Голландії "для наук арихметических і різних мов". Гострий розум і знання дозволяють Василю домогтися успіху в будь-якій справі. Він виступав у ролі "удалого молодця" і галантного кавалера, знає правила світського обходження, зумів підкорити серце флорентійської королівни. У кінцевому рахунку Василь долає безліч перешкод, стає названим братом австрійського імператора, одружується на королеві і живе "у великій славі".

Василь Кариотский - літературний герой петровського часу - символізує епоху, що відкрила доступ людей незнатного походження, але "гострого розуму" і "гідного розуму" до вищих посад у державі.

На відміну від літератури XVII ст., просякнуту сильним впливом церковної ідеології, література петровського часу звільнялася від кайданів релігійної свідомості. Герої повістей освічені і веде успішну діяльність в обстановці, породженої перетвореннями: опановують наукою, світськими манерами, торгують з західноєвропейськими державами. Вони відзначені моральності якостями, притаманними епосі: відвагою, розумом, вірністю боргу.

Світським змістом наповнюється і театральне мистецтво. У 1702 р. в Москві був відкритий загальнодоступний публічний театр. Споруджена на Червоній площі "Комедійна хоромина" вміщувала кілька сотень глядачів. Театр, однак, не користувався успіхом, так як грали в ньому німецькі актори ставили п'єси, далекі від російської життя. Зате популярні були театри при Слов'яно-греко-латинської академії і Медичному училищі, де розігрувалися п'єси на сучасні теми, прославлялися перемоги російської зброї, пропагувалися перетворення.

Аналогічні процеси "змирщення" спостерігаються і в архітектурі. У першій чверті XVIII ст. переважає цивільне будівництво. З'являється новий тип громадських будівель - адміністративного, промислового і культурно-освітнього призначення. Такі монументальний Арсенал в Кремлі, який почали будувати в 1701 р., а також будівля Суконного двору, який представляв замкнутий чотирикутник з двоповерхових будівель з фасадом, що виходив проти Кремля на набережну Москви-ріки.

Втіленням нововведення в церковній архітектурі старої столиці була Меншикова вежа, споруджена російським зодчим В. П. Зарудним. Її пам'яткою був шпиль і привезені з Англії годинник: 50 дзвонів різної величини відбивали час через кожні чверть години. Дзвони загинули під час пожежі, що спалахнула влітку 1723 р. від удару блискавки. Третю пам'ятку храму становила його внутрішнє оздоблення - він був прикрашений багатою ліпниною, виконана італійськими майстрами.

Найбільш яскраво зодчество і містобудування петровського часу представлені в Петербурзі. Одночасно розпочате будівництво Петропавлівської фортеці, Гостинного двору. Біржі і порту символізувало майбутнє нового міста. Працею десятків тисяч людей на заболоченій або вкритої густим лісом місцевості було покладено початок красивого міста світу. До 1725 р. його населення налічувало близько 40 тис. осіб.

На відміну від інших міст Росії, забудова яких здійснюється стихійно, з безліччю вузьких провулків і тупиків, забудова Петербурга велася за заздалегідь розробленим планом. Будинки споруджувалися по прямій лінії, фасади виходили на вулицю, що виражало прагнення подолати замкнутість колишнього способу життя. Спеціальними указами був встановлений тип будівель, розміри яких залежали від заможності власника. Все населення було розбите на "іменитих", "заможних" і "підлих" людей. Імениті, до яких належали багаті поміщики і купці, зобов'язані були будувати двоповерхові кам'яні будинки з високими кімнатами, великими вікнами і прикрасами на фасаді. Літній палац Петра мало чим відрізнявся від типових будівель для іменитих.

Перші монументальні будівлі нової столиці імперії пов'язані з іменами архітекторів Доменіко Трезіні, Івана Устинова, Михайла Земцова. Грандиознейшее споруда Петербурга - Петропавлівський собор був побудований за проектом Трезіні. Дзвіниця, увінчана золотим шпилем, перевищувала висоту Івана Великого в Московському Кремлі, що, на думку Петра, має відображати перевагу нової столиці над старою. Чудовими пам'ятками архітектури Петербурга петровського часу є будівля Дванадцяти колегій, призначене для центральних установ Росії, Кунсткамера, в якій розміщувалися бібліотека та музейні колекції, та ін. Своєрідність будівлі Дванадцяти колегій надавало багаторазове повторення одного і того ж планового рішення, вираженого в рівності розмірів членувань будівель. Цим підкреслювалася рівність колегій, для яких призначалася будівлю. Найбільшим промисловим будівлею нової столиці була Адміралтейська верф. Цей складний комплекс включають безліч підприємств, необхідних для будівництва і оснащення кораблів: лісопилки, кузні, смолокурни, канатне, прядильне і вітрильне виробництва.

Петербург втілював риси нової культури і щодо міського благоустрою. За указом 1714 р. кожне судно, прибывавшее в місто, повинно було доставляти 10-30 каменів, а підведення - 3 каменю. Камені використовувалися для влаштування мостових. Головні вулиці освітлювалися ліхтарями, заправлявшимися конопляним маслом. Проявляючи турботу про благоустрій та зовнішньому вигляді свого "парадіз" (раю), як називав Петро нову столицю, цар в той же час гальмував кам'яне будівництво в інших містах країни - указом 1714 р. було заборонено використання цегли як будівельного матеріалу всюди, за винятком Петербурга.

Придворна знати, крім розкішних палаців у столиці, будувала пишні палацово-паркові ансамблі в се околицях. До них відноситься палац Меншикова в Оранієнбаумі.

Живопис першої чверті XVIII ст. представлена роботами Андрія Матвєєва та Івана Нікітіна. Обидва отримали популярність як портретисти. Нікітін тонко розкривав внутрішній світ людини, її характер. У портретах Петра I художник підкреслив волю, розум і сувору зосередженість державного діяча. У прагненні відобразити риси характеру людини, його переживання і особисті гідності виявлялося особистісний початок в живописі. Крім того, Нікітін написав ряд батальних полотен: Полтавську і Куликовську битви.

Високими художніми достоїнствами відрізнялися роботи російських майстрів гравюри (брати Зубовы, В. Адольский, А. Ростовцев та ін), що зображували види Петербурга, батальні сцени, морські ескадри Петра I, або малюнки в книжках, на географічних картах і т. н.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Література і мистецтво
Література і мистецтво
Література. Мистецтво
Література і мистецтво
Види мистецтва
Право публікатора на твір науки, літератури чи мистецтва
Література як головний вид мистецтва
Прерафаэлитизм в літературі та мистецтві
Інсталяції. Фігуративні (образотворчі мистецтва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси