Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Початок боротьби за вихід до Балтійського моря

На зворотному шляху Петро I зустрівся з польським королем і саксонським курфюрстом Августом В. Переговори з останнім поклали підставу Північного союзу проти Швеції. До нього приєдналася і Данія. Висновок Північного союзу означало корінний поворот у зовнішній політиці Росії - на перший план було поставлено завдання оволодіння узбережжям Балтики.

Стрілецький бунт був пригнічений до повернення Петра до Москви. Рядових його учасників розіслали по містах, а призвідників стратили. Слідство показало, що причиною повстання стрільців було невдоволення труднощі похідного життя, відрив від торгівлі і промислів, якими вони займалися, живучи в столиці. Прибувши до Москви Петро підозрював, що дії стрільців були інспіровані Софією, яка перебувала в Новодівичому монастирі. Новий розшук, зроблений за розпорядженням царя і супроводжувався страшними тортурами повернутих із заслання в столицю стрільців, не дав відповіді - причетна Софія до бунту. Тим не менше близько півтори тисячі стрільців були страчені, кілька людей повішені біля вікна келії царівни Софії.

Після цих подій стрілецьке військо, не вселяє довіри у військовому і політичному відношенні, почали розформовувати. Стрільців влили до складу полків нового ладу. Уряд з 1699 р. переходить до нової системи комплектування збройних сил - набору рекрутів для постійної стройової служби в регулярних полках, по одній людині з певної кількості селянських і посадських дворів. Це був важливий крок до зміцнення оборонної могутності країни.

В плані економічної підготовки до майбутньої війни слід розглядати також проведення в 1699-1700 рр. першої міської реформи. Указ 1699 р. про організацію в Москві Бурмистерской палати (перейменованої незабаром в Ратушу), а в інших містах земських хат пояснював проведення міської реформи прагненням захистити купців від багатьох наказових волокит і утисків". Реформа вводила для міського населення самоврядування, не подчинявшееся воєвод на місцях і наказним установам в центрі. Міське населення, яка погодилася на введення нових установ, повинно було платити окладну збори в подвійному розмірі. Коли з'ясувалося, що городяни не проявили ентузіазму до самоврядування, що купується настільки дорогою ціною, уряд відмовився від стягнення подвійного окладу, але зате оголосив реформу обов'язковою для всіх міст.

Головна мета реформи полягала у перетворенні Ратуші і земських хат у відповідальних збирачів прямих податків, а також митних та кабацьких грошей. Ратуша стала центральним казначейством. Таким чином уряд отримувало гарантію надходження податків, причому їх стягування не вимагало від нього ніяких витрат.

Уряд Петра I вів інтенсивні переговори щодо укладення Північного союзу. Потай від Швеції, посли якої прибули до Москви для підтвердження Кардисского договору 1661 р., у 1699 р. був оформлений союз між Росією, Саксонією і Данією. Але Росія не могла проводити активної політики на півночі без забезпечення безпеки своїх південних кордонів. Між тим Порту ніяк не мирилася з втратою Азова і відтягувала укладення миру. Лише в 1699 р., коли російський посол Омелян Українців прибув до Константинополя на військовому кораблі "Фортеця", продемонструвавши військово-морську міць Росії, Османська імперія стала більш зговірливою і погодилася на висновок 30-річного перемир'я.

8 серпня 1700 р. кур'єр доставив до Москви звістка про укладення перемир'я, і Петро у відповідності з зобов'язаннями по Північному союзу оголосив Швеції війну і рушив війська до Нарві.

Союзники Росії - Саксонія і Данія - вже перебували у стані війни зі Швецією, причому в перші тижні їм супроводив успіх: данці оволоділи низкою міст, а Август II взяв в облогу Ригу. Однак 18-річний шведський король Карл XII, котрий виявився неабияким полководцем, одним ударом вивів Данію з війни. Він висадив під Копенгагеном десант і в серпні 1700 р. змусив Данію в Травендале укласти мир. Вивільнені 12 тис. добірних військ, Карл XII терміново перекинув до Нарві, обложеної до цього часу 34-тисячною армією Петра. Підійшовши до Нарві, шведи 19 листопада раптово атакували російські війська і добилися перемоги.

Поразка під Нарвою виявило відсталість Росії в економічному і військовому відношенні. Армія, що складалася з погано навчених рекрутів, мала низьку боєздатність. Її офіцерський склад, переважно із найманих іноземців, не користувався довірою солдатів, до того ж велика частина офіцерів на чолі з командувачем військами герцога де Кроа перейшли па бік противника при першому ж зіткненні. Лише три добре навчених полку (Преображенський, Семенівський і Лефортов) проявили стійкість і чинили запеклий опір. Інші війська, які залишилися без командирів, безладно відступили. Російська армія втратила всю артилерію.

Здобувши перемогу і випустивши з цього приводу медаль із зображенням біжать від Нарви росіян ("исшед он, плакася гірко"), Карл XII вважав Росію виведеної з війни і перекинув свої сили проти третього учасника Північного союзу - Серпня П. В той час як Карл XII, але образним висловом Петра і, "загруз в Польщі", в Росії почалося енергійне усунення наслідків нарвекого поразки. У 1701-1704 рр. на Уралі були побудовані чотири великих металургійних заводи, що випускали залізо, чавун, ядра і гармати. Уряд в першу чергу споруджувала великі підприємства, які забезпечували армію і флот озброєнням, спорядженням, парусним полотном, екіпіровкою. В умовах відсутності грошових накопичень у купців будівництво металургійних заводів на Уралі і в Олонецком краї, а також суконних, парусно-полотняних, шляпных та інших мануфактур взяла на себе держава. Всього за 8 років після Нарви в Росії було побудовано не менше 30 мануфактур, переважно казенних. Це чимало, якщо врахувати, що вся промисловість Росії, створювалася протягом попереднього сторіччя, на межі двох століть ледве налічувала півтора десятка великих підприємств.

Вдосконалювалася також система комплектування особового складу збройних сил. Рекрутські набори, введені в 1699 р., стали основним джерелом поповнення армії. З року в рік в неї вливалися нові контингенту, так що до 1708 р. в польової армії налічувалося 113 тис. осіб замість 40 тис. до початку Північної війни. Селяни і посадское населення постачали пересічних; офіцерський склад комплектувався переважно з дворян. Важливе значення у підготовці офіцерських кадрів мали перетворені в гвардію Преображенський і Семенівський полки, з яких дворяни після проходження практичного навчання в якості рядових прямували офіцерами в польові полиці.

У той час як західноєвропейські армії широко використовували найманих солдатів, російська армія комплектувалася рекрутськими наборами. Настільки суттєва відмінність пояснювалося насамперед відсутністю в бюджеті Росії коштів на оплату служби найманців; цих коштів вистачало лише на утримання офіцерів високого рангу. Позитивна роль рекрутчини полягала в укомплектуванні армії контингентом, однорідним за національним складом.

Перераховані заходи прискорювали процес формування в Росії регулярної армії, т. е. армії, що мала однаковим озброєнням, спорядженням, обмундируванням, системою комплектування, навчання і ведення бойових дій.

Оправившись від поразки російські війська стали здобувати одну перемогу за іншою. Величезний моральний ефект справила перша перемога під Эрестфером (поблизу Дерпта), досягнута російськими військами під командуванням Б. П. Шереметєва 29 грудня 1701 р. Ця перемога показала, що можна здолати шведську армію, що вважалася кращою в Європі. Через десять місяців російські війська здобули ще одну важливу перемогу - штурмом оволоділи Нотебургом, давньоруським Горішком, фортецею біля витоків Неви, перейменованої в Шліссельбург (ключ-місто). Просуваючись зі сходу на захід, війська Шереметєва взяли невелику фортецю Нієншанц, що стояла в гирлі Неви.

Таким чином, до травня 1703 р. всі протягом Неви виявилося в руках росіян. Біля гирла цієї річки 16 травня 1703 р. була закладена Петропавлівська фортеця, що поклала основу Петербургу, який через десять років столицею держави. З моря підступи до міста охороняла фортеця на острові Котлін. Петербург поступово набув значення найважливішого в Росії портового міста, "вікна в Європу" і стоянки військово-морського флоту. У серпні 1703 р. з верфі на Лодейном поле був спущений на воду первісток Балтійського флоту - 28-гарматний корабель "Штандарт". В 1704 р. капітулювали шведські гарнізони в Нарві і Дерите.

В той час як російська армія здобувала перемоги, Август II показав себе нездатним на серйозний опір шведам. Карл XII зайняв Варшаву, в 1704 р. домігся "детронізації" Серпня і зведення на престол слухняного познанського воєводи Станіслава Лєщинського. Щоб не втратити останнього союзника, Росія вирішила надавати Августу ІІ, який зберіг за собою Саксонське курфюршество, посильну допомогу. Російська армія вступила на територію Речі Посполитої. Врятувати союзника від нових поразок не вдалося, в 1706 р. Карл XII примусив саксонського курфюрста укласти альтранштадтську мирну угоду, за яким він зобов'язався вийти з Північного союзу і відмовитися від польської корони.

З цього часу вся тяжкість боротьби з сильним противником лягла на плечі однієї Росії. Становище ускладнювалося тим, що з одного боку, зосереджений в Гродно російська допоміжний корпус опинився в оточенні і йому загрожувало знищення, а з іншого - соціальні суперечності в самій Росії загострилися настільки, що викликали ряд антиурядових виступів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Початок боротьби за вихід до Балтійського моря
Етап початку серійного виробництва
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС КІНЦЯ ХІХ - ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Особливості виходу підприємств на зовнішній ринок
Початок смути. Лжедмитрій I
Початок Смути. Лжедмитрій I
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Початок виступу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси